Biuro księgowe - na czym polega współpraca?

Obecnie na popularności zyskuje usługa tzw. outsourcingu. Jak sama nazwa wskazuje outsourcing oznacza korzystanie z zewnętrznych zasobów lub źródeł. Jest to rozwiązanie polegające na zlecaniu zewnętrznym podmiotom obsługi firmy w danym obszarze, w tym przypadku w zakresie księgowości.

Warto zauważyć jednak, że z takiej metody korzystają specjaliści z różnych dziedzin. Jest to bowiem popularna praktyka we wspomnianej wcześniej księgowości czy rachunkowości, ale także w branży usług informatycznych, finansowych, szkoleniowych czy logistycznych.

Współpraca z biurem księgowym lub rachunkowym może obejmować wiele płaszczyzn. Do najczęściej spotykanych usług oferowanych w tej dziedzinie należy; sporządzanie deklaracji podatkowych i doradztwo podatkowe, obsługa kadrowo płacowa, przygotowywanie sprawozdań finansowych oraz prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Jak wybrać miejsce świadczące usługi księgowe?

Wiele właścicieli firm rozważających zlecenie obsługi księgowej zewnętrznej firmie, zadaje sobie pytanie w jaki sposób wybrać miejsce, z którym współpraca będzie najkorzystniejsza. Przede wszystkim warto zacząć od zaznaczenia tego, że rynek usług rozwinął się na przestrzeni lat znacząco i kryteria, którymi szukało się podobnych usług kiedyś, dzisiaj mogą okazać się mało istotne.

Dzisiaj niewielkie znaczenie ma odległość biura rachunkowego od siedziby klienta. Większość firm proponuje profesjonalną obsługę księgową zdalnie, dzięki wykorzystaniu rozwiązań nowoczesnej technologii. Przy wyborze nie trzeba się także kierować poleceniami znajomych, ponieważ istnieją serwisy dedykowane biurom rachunkowym umożliwiające sprawdzenie rzetelnych opinii klientów o danym miejscu.

Co zatem warto wziąć pod uwagę? Zdecydowanie doświadczenie rynkowe konkretnego biura rachunkowego. Od kiedy istnieją na rynku, z kim współpracują i jakie usługi księgowe oferują. Warto sprawdzić z jakich specjalistów składa się zespół i czy jest on w stanie zapewnić nam kompleksową obsługę odpowiadającą potrzebom naszej firmy.

Dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?

Jest to przede wszystkim niepodważalna oszczędność czasu. Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest zajęciem czasochłonnym i wymagającym poświęcenia energii. Zamiast zajmować się tym osobiście, poprzez outsourcing zyskujemy więcej czasu, który możemy spożytkować na poświęcenie większej uwagi własnemu biznesowi, co w przyszłości na pewno zaowocuje większymi sukcesami.

Kolejną zaletą jest obniżenie kosztów prowadzenia firmy. Zatrudnienie księgowej wiąże się z obowiązkiem zapewnienia jej atrakcyjnej rynkowo pensji. Nie jest to jednak jedyny koszt, na który musi przygotować się firma. Potrzebne jest także przygotowanie całego zaplecza umożliwiającego księgowej pracę. Zaczynając od dostarczenia koniecznego do pracy sprzętu informatycznego, a kończąc na opłacaniu licencji programów niezbędnych do rozliczania, których koszty potrafią być naprawdę wysokie.

Po trzecie - firma osobiście nie ponosi odpowiedzialności w przypadku błędów lub opóźnień. Biuro rachunkowe przyjmując zlecenie, odpowiada za przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa. W sytuacji, gdy dojdzie do jakichś nieprawidłowości, firma zlecająca jest zabezpieczona przez ubezpieczenie oc biura, które gwarantuje zwrot poniesionych strat.

Większość biur charakteryzuje elastyczne podejście do klienta, dlatego w przypadku wszelkich wątpliwości, konkretne biuro z pewnością udzieli odpowiedzi na Państwa pytania. Warto także skontaktować się z kilkoma usługodawcami, aby otrzymać najkorzystniejszą ofertę dla nowych klientów.

Artykuł partnera