Złoto to kruszec budzący najwięcej emocji. Jest nie tylko piękne i szlachetne, ale również stanowi źródło inwestycji. Nic dziwnego, że jego cena co roku jest gorącym tematem. Od czego zależy i ile będzie wynosić w obecnym roku?
Od czego zależy cena złota?
Cena złota za gram zależy od kilku czynników. Jednak warto zaznaczyć, że mimo możliwych zmian złoto należy do bezpiecznych inwestycji, gdyż jego wartość po prostu jest stabilna. Złoto nie jest obecnie walutą żadnego państwa, a więc można potraktować je jako produkt - w końcu jego cena, tak jak w przypadku każdego innego produktu, zależna jest od popytu i podaży.
Co czyni je zatem wyjątkowym? Choć nie jest walutą, stanowi inwestycję, a jego cenę określają także inne ważne czynniki. Cena złota za gram uzależniona jest m.in. od sytuacji geopolitycznej na świecie. Jeśli brak jest stabilności w tej kwestii, cena złota szybuje do góry. Tak samo na wartość złota wpływa sytuacja gospodarcza. Wybory prezydenckie czy parlamentarne, zagrożenia konfliktami zbrojnymi oraz kryzysem gospodarczym mają zauważalny wpływ na wartość złota. O dziwo, na cenę złota wpływają również aspekty kulturowe. Mowa tutaj m.in. o Chińskim Nowym Roku. W trakcie jego obchodzenia wzrasta cena złota, gdyż rośnie na nie popyt. Wynika to z tradycji obdarowywania biżuterią swoich bliskich. Podobna sytuacja ma miejsce w okolicach świąt. Pod względem ceny złota najważniejszą walutą na świecie jest oczywiście dolar amerykański. Kiedy wzrasta cena dolara, spada wartość złota i na odwrót.
Z czego to wynika? Wytłumaczenie jest bardzo proste - to właśnie w dolarach amerykańskich wyrażana jest cena złota. Mówiąc o kursie dolara, nie można pominąć sytuacji na giełdzie. Kiedy występuje hossa, cena złota spada, zaś w przypadku bessy - rośnie. Powodem takiego stanu rzecz jest wzrost popytu na złoto w tym okresie. Podczas bessy giełdowi inwestorzy kupują złoto, by zachować kapitał. Nie tylko giełda jest ważną instytucją w aspekcie cen złota, ale także banki centralne. W przypadku gdy obniżają one stopy procentowe, cena złota za gram również spada. Wynika to z niskiego oprocentowania kredytów, które są atrakcyjnym produktem finansowym, w który wiele osób decyduje się zainwestować. Wówczas po prostu maleje popyt na złoto. Analogiczna sytuacja występuje przy wzroście stóp procentowych. Kredyty są wtedy mniej opłacalne, a cena złota wzrasta. Z podwyższeniem ceny złota mamy do czynienia również podczas rosnącej inflacji. Staje się ono bezpiecznym rozwiązaniem na ulokowanie kapitału i więcej inwestorów decyduje się na jego zakup. Z inflacją powiązana jest cena ropy naftowej. Kiedy wzrasta wartość tego surowca, dochodzi do wzrostu cen transportu, a co za tym idzie towarów. Taka sytuacja napędza inflację, która z kolei podwyższa cenę złota.
Ile wynosi cena złota za gram w 2021 roku?
Rok 2020 nie był łaskawy dla świata, głównie przez pandemię COVID - 19, która znacznie osłabiła stabilność gospodarczą, ekonomiczną i społeczną na całym globie. Nic więc dziwnego, że złoto stało się bardzo atrakcyjną inwestycją. Miało zabezpieczać przed zmienną sytuacją na światowych rynkach finansowych. Banki sprzedawały wówczas rekordowe ilości złota. Nic dziwnego, że już w pierwszej połowie ubiegłego roku cena złota za gram wzrosła aż o 17%. W sierpniu złoto osiągnęło bardzo wysoką wartość - 2073 USD za uncję.
Co od tego czasu zmieniło się na świecie? Oczywiście pojawiła się szczepionka na COVID - 19, która wzbudziła bardzo duży entuzjazm. Świat także nauczył się żyć z pandemią oraz przyzwyczaił do sytuacji. Panika z początku pandemii znacznie spadła, a co za tym idzie - zmienił się trend dotyczący cen złota. W grudniu 2020 roku wartość złota za uncję wynosiła ok. 1881 USD. Natomiast jej stan na połowę marca 2021 roku to już 1,729.81 USD za uncję.
Co dalej przewidują eksperci? Według nich spadek ceny złota od sierpnia 2020 roku jest tylko okresowym zjawiskiem, a w 2021 roku złoto znów może być warte nawet ponad 2000 USD za uncję. Wynika to ze zmiennej inflacji, wahań cen dolara amerykańskiego oraz obligacji rządowych, które mają przestać być dochodowe. Złoto to świetna inwestycja. Staje się jeszcze bardziej opłacalna, jeśli zdecydujemy się na nią w odpowiednim czasie. Jednak zmiany cen złota nie mają stałej tendencji i nie zmieniają się liniowo wraz z upływem czasu. Są one uzależnione od wielu czynników - tych prozaicznych, jak zwiększony popyt w okolicach świąt, jak i bardziej poważnych i skomplikowanych, do których należą sytuacja na światowych giełdach czy kurs dolara amerykańskiego. Dowiedz się więcej na mennica-krakowska.pl.