W obecnych czasach pośpiech bardzo często góruje nad pozostałymi elementami życia mieszkańców miast. Wydaje się jednak, że gdyby mieli chwilę odpowiedzieć, deklarowaliby zgodnie, że w tym wszystkim zależy im najbardziej na wygodzie oraz bezpieczeństwie. Czy mogą na to liczyć w inteligentnych miastach? Czym właściwie one są?

Czym charakteryzują się inteligentne miasta?

Z każdym dniem cały świat idzie do przodu, a towarzyszy temu nieprzerwany strumień stale wypływających nowych technologii. Potrafią one na kolejnych płaszczyznach znacząco ułatwiać życie pojedynczych ludzi, firm, miast oraz całych społeczeństw. Inteligentne miasta w zamyśle mają wykorzystywać innowacyjne rozwiązania właśnie po to, by ich mieszkańcom żyło się łatwiej oraz bardziej komfortowo. Jednym z ich zadań jest budowa odpowiedniej, przyjaznej przestrzeni dostosowanej zarówno do mieszkańców, turystów, jak i prowadzonej na miejscu działalności gospodarczej. Celem inteligentnego miasta jest wychodzenie naprzeciw codziennym potrzebom mieszkańców, dbanie o wysoki poziom ich bezpieczeństwa, prawidłowe zarządzanie, rozbudowaną i sprawną sieć infrastruktury i transportu. Ponadto kluczowym wyzwaniem, z którym mają się zmierzyć, jest ochrona środowiska.

Comarch Smart City Platform – czym jest i jak działa?

Zadaniem inteligentnego miasta jest wspieranie mieszkańców i dawanie im możliwości życia na wysokim poziomie. Kolejnym celem jest sam rozwój miast, przy jednoczesnym sukcesywnym zmniejszaniu zużycia zasobów naturalnych oraz regularnym wdrażaniu w życie kolejnych najnowocześniejszych technologii. Brzmi ambitnie i skomplikowanie? Bez dwóch zdań. Dowolnie kompetentnemu i pracowitemu człowiekowi czy grupie ludzi byłoby ciężko nad tym zapanować przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Dzięki Comarch Smart City Platform możliwa staje się jednak zupełnie nowa jakość zarządzania wieloma złożonymi i wzajemnie uwarunkowanymi procesami w mieście. Innowacyjna platforma umożliwia władzom oraz urzędnikom wygodną i szybką kontrolę wielu codziennych, pojawiających się na bieżąco spraw. Pozwala w nowoczesny sposób kierować procesami zachodzącymi w mieście, jednocześnie maksymalnie oszczędzając środki oraz sporą ilość czasu. Platforma Comarch Smart City docelowo łączy ze sobą wiele kluczowych elementów miasta, między innymi infrastrukturę oraz systemy miejskie. Następnie daje dostęp do nowoczesnych aplikacji, które umożliwiają zarządzanie danymi, usługami, procesami gospodarczymi oraz szeroko pojętą infrastrukturą. Dzięki prezentowanej technologii możliwe staje się niezwykle szybkie oraz precyzyjne odbieranie i przetwarzanie danych, a następnie systematyczne analizowanie ich. Dzięki temu w prosty i przejrzysty sposób można dostosować wiele usług do aktualnych potrzeb społeczeństwa i miasta.

Czy warto korzystać z platformy Comarch Smart City?

Celem platformy jest stworzenie miasta, które w szybki, praktyczny i komfortowy dla wszystkich sposób będzie w stanie odpowiadać na dowolnego rodzaju potrzeby mieszkańców. Korzystanie z platformy niesie więc za sobą ogrom korzyści. To naprawdę poważne ułatwienie życia. Za pomocą innowacyjnych narzędzi platforma znacząco pomaga wszystkim zainteresowanym — mieszkańcom, urzędnikom, wreszcie władzom miasta. Comarch Smart City zapewnia lepsze planowanie, zarządzanie oraz koordynowanie wielu złożonych i zachodzących na siebie procesów. Co najważniejsze, korzyści przynosi również mieszkańcom inteligentnego miasta, którzy dzięki specjalnym aplikacjom mogą swobodnie i w wygodny sposób załatwiać sprawy urzędowe, zgłaszać pomysły do budżetu obywatelskiego czy rozwijać swoje plany biznesowe. Co więcej, nowoczesna platforma Comarch Smart City ma na uwadze dbanie o środowisko oraz rozsądne i uporządkowane wspieranie ekologii w miastach. Optymalizacja zarządzania czasem i zasobami miasta oraz jego mieszkańców — tak, na to warto postawić.