Toalety przenośne znamy doskonale z festiwali muzycznych, imprez plenerowych, działek czy placów budowy. Do tej pory były kojarzone tylko z “toi toiami”, ale coraz więcej firm, takich jak https://wctron.pl/ tworzy nowe, coraz bardziej nowoczesne i uniwersalne toalety przenośne. Skąd wziął się ich fenomen? W jakich jeszcze sytuacjach można z nich korzystać, kiedy sprawdzają się lepiej niż inne rozwiązania sanitarne?

Toalety przenośne zaczęto produkować w Stanach Zjednoczonych już w latach 50’ XX wieku. Były to duże, ciężkie, drewniane kabiny, które - podobnie jak dzisiaj - służyły jako toalety na imprezach masowych. 

Trudno jednak było oczekiwać, by toporne kabiny z drewna utrzymały się długo na rynku. Zaczęto szukać alternatyw i z drewna stopniowo producenci toalet przenieśli się na włókno szklane, a następnie na plastik, który używany jest po dziś dzień.

Amerykański trend bardzo szybko przeniósł się do Europy, gdzie toalety przenośne także stały się nieodłącznym elementem masowych wydarzeń organizowanych w plenerze. Prym w dziedzinie produkcji toalet przenośnych wiedli Niemcy, którzy konstruowali lekkie i zarazem wytrzymałe konstrukcje z polietylenu.

Dzisiejsza produkcja toalet przenośnych nieco różni się od początkowych etapów. Największą różnicą jest dodawanie do plastiku stabilizatora UV, który uodparnia kabiny na działanie promieni słonecznych. Dzięki niemu mogą one stać długo na pełnym słońcu, bez ryzyka odbarwienia się i plam. Aby zapewnić użytkownikom maksymalny możliwy komfort, toalety przenośne najczęściej mają też białe dachy, odbijające światło i chroniące przed przegrzewaniem się jej w środku.

Toalety przenośne musiały dopasować się do wymagań konsumentów. Czasy, w których kojarzyły się one z nieprzyjemnym zapachem i kiepską technologią dawno minęły. Dzisiaj toalety przenośne zapewniają wysoki komfort użytkowania i można dodać do nich wiele urządzeń, np. umywalkę, pisuar czy dozownik z płynem do dezynfekcji.

Poszerzyła się też gama zastosowań toalet przenośnych. Kiedyś podstawowym ich wykorzystaniem były place budowlane. Nie ma co się dziwić - potrzeba pracowników do korzystania z toalety oraz tymczasowość takich przedsięwzięć stanowiły idealne warunki do korzystania z toalet przenośnych, które są niezależne i samowystarczalne.

Podobnie festiwale muzyczne. Są one idealnym miejscem dla toalet przenośnych i zapewniają komfortowe warunki sanitarne dla wielu ludzi w jednym miejscu jednocześnie. Ich niewątpliwym atutem jest możliwość umieszczeniu wielu kabin w jednym miejscu, blisko siebie, bez konieczności podpinania ich do sieci kanalizacyjnej.

W ostatnich latach pojawiło się jeszcze jedno ciekawe zastosowanie toalet przenośnych - mowa o coraz bardziej popularnych barach plażowych, tzw. beach barach. Jest to sezonowy biznes, który wymaga od ich właścicieli sezonowych rozwiązań. Toalety przenośne idealnie wpisują się w ten trend. Menadżerom plenerowych barów dają swobodę i niezależność, bardzo cenioną w biznesie, a klientom takich miejsc - pełny spokój przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych.