Jeśli chcesz posiadać monety, to rzeczywiście istnieje wiele złotych monet bulionowych na świecie. Złote monety bulionowe są używane jako alternatywna forma przechowywania bogactwa w stosunku do tradycyjnej waluty.

Atrakcyjność złotych monet bulionowych polega na tym, że zachowują one niemal pełną wartość, niezależnie od zmiany rządu czy transportu poza kraj emisji.

Nie są to złote monety "numizmatyczne". Monety bulionowe nie są rzadkie, a ich wartość jest po prostu obliczana poprzez pomnożenie zawartości złota przez cenę. Z drugiej strony, monety numizmatyczne są rzadkie i uważane są za przedmioty kolekcjonerskie. Ceny numizmatycznych złotych monet są bardziej zmienne niż ceny monet bulionowych, ponieważ ich ceny zmieniają się zarówno wraz ze zmianami wartości złota kruszcowego, jak i z emocjami kolekcjonerów monet.

Złote monety nie były prawie w ogóle produkowane w latach 1933-1965. Następnie, gdy prywatny popyt na złoto został niemal całkowicie wygaszony, w końcu, od 1967 roku, Południowa Afryka zaczęła ponownie bić monety na poważnie.

Jak widać, obecnie kilka rządów ponownie bije złote monety.

Generalnie te złote monety nie są dostępne bezpośrednio w mennicach, które je produkują. Zamiast tego mennice mają umowy z agentami dystrybucyjnymi, którzy zajmują się sprzedażą publiczną. Mennice same pobierają premię od zawartości złota (tzw. seignorage), a agenci dodają jeszcze marżę pośrednią.

Nigdzie na świecie żadna z tych złotych monet nie znajduje się w obiegu jako pieniądz.

Prawo Greshama

Prawo Greshama mówi, że "zły pieniądz wypiera z obiegu dobry pieniądz". Ma ono brutalne zastosowanie do złotych monet.

Wielu gold bugs stara się zrozumieć, dlaczego złoto nie jest popularnym i szeroko rozpowszechnionym środkiem wymiany. Prawo Greshama to wyjaśnia.

Wyobraź sobie, że masz kieszeń pełną szybko deprecjonujących się dolarów (lub jakiejkolwiek innej waluty) i złotą monetę. Masz za coś zapłacić i obie są akceptowane przez kupca. Którą wybierasz?

To już wszystko! Złe pieniądze cały czas tracą na wartości, więc ludzie mądrze je wydają, a dobre oszczędzają. Nieużywanie złotych monet nie oznacza, że są one gorsze od banknotów: wręcz przeciwnie. Oznacza to, że ich dobre właściwości przechowywania bogactwa oznaczają, że nie są w obiegu.

Rezultat jest samonapędzający się. Tam, gdzie jest mnóstwo szybko deprecjonujących się banknotów, niewielu ludzi ma do czynienia ze złotymi monetami, więc przestają je przyjmować, nawet gdy są oferowane. Wkrótce nie rozpoznają oferowanej złotej monety, ani nie rozumieją jej wartości.

W takiej sytuacji umiejętność handlowania złotymi monetami (bez narażania się na oszustwa) koncentruje się na kilku ekspertach w tej dziedzinie, co zwiększa koszty transakcji. Oni korzystają z wartości swojej specjalistycznej wiedzy, a Ty płacisz za jej brak.

W dzisiejszych czasach handel złotymi monetami jest całkowicie legalny i odbywa się w sposób otwarty - zazwyczaj bez podatku. Jednak nawet teraz za handel niewielką liczbą złotych monet u dealera zapłacisz premię w wysokości 6-10% powyżej bazowej ceny złota.

Następnie, gdy przyjdzie czas na sprzedaż, będziesz musiał zaakceptować znaczny rabat za swoje złote monety. To może kosztować Cię kolejne 2-6%.

Tymczasem, gdyby nastąpił krach ekonomiczny, Twoje złote monety prawdopodobnie nie byłyby zbyt użyteczne. Jedną z możliwości jest to, że podlegałyby one przymusowemu wykupowi (konfiskacie) przez rząd po znacznej zniżce w stosunku do ich realnej wartości - jak to miało miejsce w USA w 1933 roku. Wtedy właściciel będzie musiał albo (i) oddać swoje złote monety ze stratą, (ii) przechowywać je w tajemnicy, nieużywane i bezużyteczne, albo (iii) pozbyć się ich - niebezpiecznie - poprzez nielegalne kanały do podziemnych handlarzy złotymi monetami, którzy zapłacą tylko głęboko zaniżoną cenę.

Być może bardziej prawdopodobne jest to - a w istocie tak było w przypadku większości krajów przez większą część historii - że ponownie wprowadzone zostaną kontrole wymiany walut. Nie możesz przewozić ani wysyłać złota z kraju, który podlega kontroli wymiany walut.

Dlatego właśnie ludzie, którzy rozumieją te kwestie, decydują się na przechowywanie jedynie niewielkiej rezerwy awaryjnej w postaci złotych monet bulionowych. Spodziewają się, że użyją ich tylko w ekstremalnych okolicznościach. Większość swojego majątku denominowanego w złocie przechowują za granicą, zazwyczaj tak blisko profesjonalnego i wysoce płynnego rynku złota, jak to tylko możliwe. Ty też możesz to zrobić, korzystając z https://mennica-krakowska.pl/

Jeśli możesz posiadać złoto w kraju, którego waluta nie jest w kryzysie, który ma solidną tradycję ochrony praw własności cudzoziemców, którego polityka jest stabilna, a wrogów niewielu, to Twoje złoto w niemal każdych okolicznościach będzie Cię tam lepiej chroniło, niż gdybyś przechowywał je w kraju.

Dlatego właśnie zakup złotych monet powinien być traktowany jako rezerwa na wypadek sytuacji kryzysowej, a nie jako strategiczny magazyn bogactwa.