Szukając sprawdzonego sposobu na zabezpieczenie wartości majątku, jaki posiadamy, coraz częściej zastanawiamy się nad tym, czy nie zainwestować w złoto. Choć jednak biżuteria charakteryzuje się pewną wartością użytkową, mylą się osoby przeświadczone o tym, że to właśnie w nią warto inwestować. Znacznie lepszym wyborem niezmiennie okazuje się sztabka czystego złota. O ile jednak biżuterię możemy kupić bez większego problemu, nietrudno się domyślić, że zakup sztabki złota może się okazać zdecydowanie trudniejszy. Gdzie zatem znaleźć sztabki złota kuszące nas dobrą ceną, a jednocześnie takie, co do których autentyczności nie będziemy mieli wątpliwości?

Ile kosztuje sztabka złota?

Cena złota nie zależy nigdy od jednego tylko czynnika. Wpływają na nią przede wszystkim notowania obserwowane na światowych rynkach, choć duże znaczenie ma także aktualny kurs dolara amerykańskiego. Nic więc dziwnego, że mamy do czynienia z ceną, która każdego dnia może być inna. Niełatwo jest w związku z tym udzielić odpowiedzi na pytanie o to, ile może kosztować jedna sztabka. Powinniśmy mieć na uwadze także to, że same sztabki dostępne w sprzedaży różnią się między sobą wagą, nie wszystkie mają przy tym również tą samą próbę. Najlepiej kupować te z nich, które są kupowane przez najbardziej cenione mennice. Pozwoli nam mieć pewność, że będą to sztabki ze złota o najwyższej próbie. One też stanowią najpewniejszą inwestycję. Większość inwestorów myśląc o sztabce złota ma na myśli regularną bryłę przypominającą swoim kształtem prostopadłościan i mającą masę 400 uncji. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro właśnie takie sztabki są podstawową jednostką rozliczeniową, jaką stosuje międzybankowy obrót złota. Taki obraz sztabki złota jest też utrwalany przez przemysł filmowy. Nie da się jednak ukryć, że wartość takiej sztabki przekracza możliwości finansowe większości inwestorów. Nic więc dziwnego, że na rynku bez trudu natrafimy również na sztabki charakteryzujące się zdecydowanie mniejszą masą. Może ona wynosić kilogram, bez większego trudu znajdziemy jednak również sztabki o masie jednego grama. Taka różnorodność jest wysoko ceniona. Sprawia, że mamy do czynienia z zakupem, który może zainteresować także drobnego inwestora. Szukając więc odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztuje sztabka złota można odpowiedzieć, że tyle, ile złota użyto, aby ją wyprodukować.

Gdzie możemy kupić sztabkę złota?

Dziś złoto możemy kupić w wielu punktach sprzedaży. Nie oznacza to jednak, że każdy zakup jest tak samo udany. Jeśli o inwestycji w złoto myślimy przede wszystkim jako o zabezpieczeniu majątku, jaki posiadamy, najlepszą opcją będzie z pewnością daleko posunięta ostrożność. Jeśli wejdziemy w posiadanie podejrzanie taniego złota, a do tego zostanie nam ono zaproponowane przez osobę fizyczną, po czasie może okazać się, że wcale nie był to dobry pomysł. Znacznie lepszą opcją jest więc zakup, którego dokonamy czy to w banku, czy to w Mennicy Polskiej mającej obecnie status lidera wśród podmiotów, które produkują sztabki złota. Zakup sztabki w mennicy jest atrakcyjny także dlatego, że nie trzeba na nią czekać zbyt długo.