Duże ogrody pozwalają nam na więcej. Nie musimy przechowywać sprzętu i mebli w jednym miejscu, a grządki mogą być rozłożone na wiele kilometrów. Jednak duże ogrody mogą mieć swoje wady. Im więcej mamy miejsca, tym więcej pracy musimy wykonać i tym więcej pieniędzy będziemy potrzebować na jej wykonanie. Jak urządzić duże ogrody z głową? Oto kilka sprawdzonych i praktycznych porad, które to ułatwią.

Jak urządzić duży ogród? Oto kilka cennych wskazówek

Aranżacja dużego ogrodu nie jest łatwa. Zanim przejdziemy do szczegółów urządzania ogrodu, warto zadać sobie pytanie: Na jakim efekcie najbardziej nam zależy? Czy szukamy dużego ogrodu, który będzie atrakcyjny wizualnie, z pięknymi kwiatami i urokliwym wodotryskiem? Czy może chcemy, aby ogród był miejscem, w którym ludzie będą mogli się gromadzić i spożywać posiłki na świeżym powietrzu, a także miejscem relaksu z książką i kawą w niedzielne poranki?

Duży ogród to spora inwestycja. Ważne jest, aby wziąć to pod uwagę podczas planowania ogrodu. Duży ogród może również oznaczać niekończącą się pracę, nawet jeśli jest to tylko utrzymanie trawy i grządek z kwiatami. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie gatunki roślin w oparciu o nasze możliwości. Jeśli to możliwe, posadź w ogrodzie szybko rosnące krzewy i drzewa, aby szybko wypełnić przestrzeń.

Podczas planowania ogrodu powinieneś wziąć pod uwagę pory roku. Nie ograniczajmy się do roślin, które kwitną wiosną lub latem, a potem jesienią mają poszarpane, smutne liście. Włączmy do naszego ogrodowego krajobrazu rośliny zimozielone, które nie tracą igieł ani liści nawet w zimie. Dzięki temu ogród będzie wyglądał niesamowicie przez cały rok!

Urządzanie dużego ogrodu od podstaw

Warto podzielić ogród na strefy, dzięki czemu będzie on bardziej funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie. Najpopularniejsze strefy to strefa relaksu i strefa biesiadowania.

Przystąpmy do aranżacji dużego ogrodu. Narysujmy jego części na kartce papieru lub użyjmy do tego programu graficznego. Aranżacja ogrodu powinna być funkcjonalna, a każda strefa powinna być umieszczona w taki sposób, aby uzupełniała się z pozostałymi.

Grządki warzywne i kwiatowe możesz uczynić bezpieczniejszymi, umieszczając je w pobliżu strefy relaksu i z dala od placów zabaw dla dzieci. Dobrym pomysłem jest natomiast zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, wyznaczenie miejsca dla gości i spożywania posiłków tuż przy placu zabaw.

Dowiedz się więcej na temat aranżacji ogrodu i ogrodnictwa na lukas-garden.pl

Ogród

Przyjrzyjmy się dogłębnie poszczególnym strefom dużego ogrodu. Omówimy też, jak można je zorganizować, by cieszyły oko i spełniały swoje funkcje. Jednak nie wszystkie duże ogrody potrzebują ich wszystkich. Warto wybrać to, co się u nas sprawdza i odpuścić to, co nie.

1. Oczko wodne

Oczko wodne w dużym ogrodzie to świetny pomysł z wielu powodów. Staw z uroczym mostkiem, skalniakiem lub innym rozwiązaniem krajobrazowym rozwiąże Twój problem, jeśli nie masz planu. Staw daje również możliwość uprawy ciekawych roślin, które mogą rosnąć tylko wokół zbiorników wodnych, takich jak niezapominajki i lilie wodne.

2. Strefa relaksu (miejsce odpoczynku).

Dobrym pomysłem jest stworzenie w ogrodzie miejsca, w którym można urządzić swoją "świątynię kontemplacji". Może to być hamak, przestronna huśtawka, składany miękki fotel lub leżanka. Dobrym pomysłem jest oddzielenie strefy odpoczynku (na przykład meandrującymi pnączami lub trelinką) od reszty. To ma być miejsce, w którym możemy się wycofać, zrelaksować i nabrać sił.

3. Strefa biesiadowania

Duży ogród to świetne miejsce do organizowania przyjęć, biesiad czy grillowania z najbliższymi. W tym miejscu można postawić altankę lub pawilon. W tej strefie można również zainstalować grill lub piec do pizzy. Możemy również zastosować taśmy LED, lampy i latarnie, które zapewnią oświetlenie otoczenia. Zainstaluj owadobójczą lampę ultrafioletową, aby chronić przed komarami w lecie.

4. Plac zabaw

Część dużego ogrodu możemy wykorzystać na stworzenie placu zabaw dla naszych dzieci, jeśli je mamy. Warto dodać do podwórkowej strefy zabaw huśtawkę, zjeżdżalnię, siatkę do badmintona lub drewniany domek, w zależności od tego, czym interesują się Twoje dzieci.

5. Rabaty kwiatowe

Jak urządzić duże ogrody pełne kwiatów? Warto zainwestować w gatunki, które będą cieszyć oko przez cały rok. Przy wyborze roślin weźmy też pod uwagę potrzeby ogrodu i nasze możliwości. Kwiaty wymagające stałej pielęgnacji mogą nie być najlepszym rozwiązaniem dla kogoś, kto rzadko bywa w domu.

6. Sady owocowe i grządki warzywne

Duży ogród to idealne miejsce na uprawę warzyw lub drzew owocowych. Nie musimy ograniczać swoich możliwości ze względu na dostępną przestrzeń. Na jednej grządce możemy posadzić wiele rodzajów warzyw i ziół, a nawet działkę do uprawy truskawek. Należy pamiętać, że im większy ogródek warzywny, tym więcej czasu będziemy musieli poświęcić na jego pielęgnację. To samo dotyczy zakładania sadu. Choć pomysł jest uroczy, to jednak domowe owoce smakują lepiej. Musimy jednak pamiętać, ile wymaga to pielęgnacji (przycinanie gałęzi i szczepienie drzewek, walka z owadami).

Urządzanie dużego ogrodu jest trudne. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Możemy sprawić, że nasz ogród będzie dumnym miejscem, jeśli poświęcimy trochę czasu i zaplanujemy każdą strefę ogrodu.