Listwa to element, który pojawia się niemal w każdym domu. Chociaż wydaje się bardzo niepozorny, jego zastosowanie ma wielki wpływ między innymi na estetykę wnętrza. Po prostu przestrzeń wydaje się wówczas bardzo dopracowana, zadbana - ukryte zostają miejsca styku różnych elementów. Listwa to kawałek drewna, który w budownictwie znajduje zastosowanie albo do wzmocnienia jakiejś konstrukcji, albo też po prostu dla ozdoby. Listwy wykończeniowe występują w wielu rodzajach. Wyróżniamy więc między innymi listwy łączeniowe, schodowe, przysufitowe, przyblatowe, ścienne, a także przypodłogowe. W tekście zajmiemy się tym ostatnim rodzajem listew. Co trzeba o nich wiedzieć?
Listwy przypodłogowe - czym są i do czego służą?
Listwa przypodłogowa to zwieńczenie posadzki. Tego rodzaju produkty są bardzo często i bardzo chętnie wykorzystywane, ponieważ zasłaniają przestrzeń na styku ścian i podłogi. Są w stanie zasłonić różne niedoskonałości, które się w takich miejscach mogą pojawić, na przykład drobne szczeliny i nierówności. Co więcej, listwy chronią także przestrzeń, którą zasłaniają. Przed czym? Choćby przed kurzem czy wilgocią. Nowoczesne listwy pozwalają także na przeprowadzenie pod nimi kabli - co sprawia, że wnętrze prezentuje się jeszcze lepiej. Nieestetyczne kable nie znajdują się na podłogach, lecz są elegancko poprowadzone i zakryte. Podsumowując więc, listwy pełnią we wnętrzach 2 niezwykle istotne role: dekoracyjną, a także praktyczną.
Listwy przypodłogowe - rodzaje listew
Listwy przypodłogowe znajdują się w tak wielu domach, że zapewne każdy miał już z nimi styczność. Wiemy więc jak się prezentują i że wprowadzają do wnętrza harmonię. Często w pomieszczeniach, w których ich nie ma ten brak od razu rzuca się w oczy. Czujemy że czegoś brakuje, nawet jeśli nie wiemy czego. Listwy tworzą ładne przejście między niewspółgrającymi ze sobą płaszczyznami, ale potrafią też połączyć płaszczyzny idealnie ze sobą współgrające, tworząc spójną całość. W tej chwili coraz częściej wykorzystuje się na przykład takie samo drewno na ścianach, jak na podłodze - zastosowanie identycznych listew sprawia, że wszystko zlewa się ze sobą wizualnie. Do wyboru mamy jednak kilka rodzajów listew przypodłogowych:
- listwy przypodłogowe PCV
- listwy przypodłogowe drewniane
- listwy przypodłogowe MDF
- listwy przypodłogowe ze styropianu (polistyrenu)
- listwy przypodłogowe ożebrowane
- listwy przypodłogowe metalowe (wykonane ze stali lub z aluminium).
Listwy przypodłogowe dzielą się na typy nie tylko ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wyprodukowane, ale także z uwagi na ich wygląd. Mogą mieć formę wałków lub ćwierćwałków, albo być bardzo proste, o przekroju lekko zaokrąglonym lub prostokątnym. Tego rodzaju produkty mogą także posiadać różne wielkości. Niektóre osoby pragną, by były wyraziste i pełniły funkcje ozdobne we wnętrzach, a inni chcieliby by zlewały się z tłem i nie było ich widać. Na szczęście w tej chwili wybór dostępnych rodzajów listew jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejsze są wciąż wersje drewniane oraz białe.