Ściółka jest wykończeniem w Twoim ogrodzie. Zastanawiasz się, co robić w tym miesiącu w ogrodzie? Jest już prawie wiosna i jeśli jeszcze nie ściółkowałeś, teraz jest na to czas. Cebulki i byliny jeszcze nie pękły, więc jest to idealny i najłatwiejszy czas na dodanie wzmacniającej warstwy wierzchniej do rabat ogrodowych.

Ale jak wybrać mulcz? Stworzyliśmy prosty przewodnik projektowy (uwzględniający składniki odżywcze, które niektóre ściółki dodają do gleby), aby pomóc w zawężeniu wyboru.

Jak wybrać odpowiedni mulcz?

Wybierając ściółkę, zastanów się, co ona zrobi dla zdrowia Twojego ogrodu i jak będzie grała na tle roślin i architektury. Polecamy naturalną paletę kolorów, co oznacza unikanie ściółki barwionej w masie. Do ogrodów wybieramy również ściółkę z kory, a nie z drewna. Większość składników odżywczych drzewa znajduje się w korze, co oznacza, że ściółka z kory staje się zdrowym przysmakiem dla Twoich roślin w trakcie ich rozkładu. Ponadto kora ma tendencję do dłuższego utrzymywania swojego koloru i zazwyczaj ma bardziej jednolity wygląd.

Jeśli nie ściółkujesz ścieżki odizolowanej od materiałów roślinnych, unikaj mulczowania, które nie postarzało się. Świeżo rozdrobniony, rozdrobniony lub zmielony materiał mulczujący może odciągać substancje odżywcze od roślin, które mulczujesz, aby je pielęgnować. Lubimy ograniczać rozdrobnione "włosy goryla" rudego drewna do ścieżek ogrodowych, gdzie jest ono skuteczne w kontrolowaniu nadmiaru wody.

Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o naszych najlepszych kostkach.

Czarna kora Mulcz

Ściółki z kory są dostępne w postaci bryłek, rozdrobnionych lub drobno rozdrobnionych. Po rozłożeniu można je później wykorzystać w mieszaninie doniczkowej lub przekształcić w glebę w celu uzyskania zdrowego dodatku. Oczekuj, że ściółka z kory przetrwa w Twoim ogrodzie od jednego do trzech lat, w zależności od tempa zaniku koloru i rozkładu.

Kora Firmowa Mini

Cieplejsza jodła brązowa uzupełnia architekturę i ogrody w stylu hiszpańskim, a także domy położone na terenach leśnych, gdzie naturalny kolor wtapia się w otaczający krajobraz. Kolor brązowy łączy się naturalnie z dachami glinianymi i śródziemnomorskimi pomarańczami, zielenią i kremami (należy jednak uważać, aby nie zderzyć się z niektórymi pomarańczowymi i czerwonymi fasadami). Jędrna mini kora jest szczególnie efektywna na ścieżkach, ponieważ pozostanie na swoim miejscu i jest łatwa do chodzenia.

Zwróć uwagę, że kora jest bardziej zasadowa i w miarę rozkładu podnosi poziom pH gleby. Miej oko na swoje rośliny i zmień je, jeśli wyglądają na szczytowe. Przy zakupie należy pamiętać, że ściółka oznaczona jako "ściółka z kory" musi zawierać 85 procent kory danego drzewa.

Kadłuby z ziarna kakaowego

Kakaowe kadłuby są ciemnym, bogatym kolorem, który jak czarna kora ożywia prawie każdy kolor liści. Kadłuby są szczególnie skuteczne pod okazami roślin, aby stworzyć moment zatrzymania się lub w miejscach, gdzie zwiedzający mogą cieszyć się zapachem.

Na kadłubie znajduje się kilka nut ostrożności: Oprócz tego, że są droższe od innych mulczów, są stosunkowo lekkie, więc mogą być podatne na rozpraszanie. Ponadto, kadłuby z ziarna kakaowego mogą zawierać teobrominę i kofeinę, które w przypadku spożycia mogą zaszkodzić zwierzętom domowym. Sprawdź worek, aby sprawdzić, czy kadłuby zostały poddane leczeniu. W niektórych przypadkach kadłuby mogą się formować.

Polerowane kamyki

Oczywistym wyborem dla pustyni i rodzimych ogrodów, mulcz z kamienia wygląda również przystojnie na desce uformowanej z betonu lub muru lub ogrodzenia zakazu shou sugi. Ściółka kamienna stanowi również uzupełnienie fontanny, stawu lub innego pobliskiego wodotrysku. Przy wyborze mulczu kamiennego należy wziąć pod uwagę materiały roślinne. Powyżej, czerwony odcień sukulenty odtwarza ciemnobrązową i czarną kolorystykę kamieni. Dostępne są różne rozmiary (i opcje polerowania), więc przy wyborze należy pamiętać o skali materiału roślinnego i wymiarach grządki.

Słowo do ogrodu: W połączeniu z rzucaniem roślin, takich jak bambus, kamienne ściółki stają się koszmarem, by utrzymać porządek. Spróbuj użyć tkaniny krajobrazu pod ściółką do mniejszych kamyczków nie zapadają się w ziemię. Pamiętaj, że mulcze kamienne są mniej skuteczne w zmniejszaniu utraty wody, ponieważ kamienie mają tendencję do utrzymania gleby cieplejsze. I nie zapominaj o tym, co oczywiste: raz ułożone kamienne mulcze są tam, gdzie powinny pozostać.

Jaki jest najlepszy sposób na dodanie mulczu do ogrodu?

Po wybraniu rodzaju ściółki, czas ją zastosować. Oto kilka wskazówek dotyczących inteligentnej aplikacji:

  • Warstwa mulczu powinna mieć głębokość 2-4 cali, w zależności od rodzaju. Użyj cieńszej warstwy wokół bylin i bylin z miękkim pędem.
  • Nie należy umieszczać ściółki przy dnie drzew lub krzewów. Nadmiar wilgoci może powodować problemy z gniciem.
  • Trzymaj ściółkę z dala od bocznicy drewnianej w domu (aby uniknąć zaproszenia szkodników niszczących drewno).
  • Generalnie, mulczowanie wczesną wiosną lub późną jesienią. Późnym latem mulczowanie może izolować glebę, utrzymując jej zbyt wysokie temperatury.
  • Bądź rozsądny, kiedy użyć tkaniny pejzażowej jako bariery. Nakładanie mulczu na tkaninę sprawia, że prawie niemożliwe jest dotarcie składników odżywczych z mulczu do gleby. Ponadto, chwasty mogą przebijać się przez tkaninę i stać się trudne do usunięcia.
  • Przy regularnym mulczowaniu, grządki mogą w końcu wznieść się ponad podstawę materiałów roślinnych. Wystarczy usunąć nadmiar mulczu i użyć go jako mieszanki do sadzenia w pojemnikach.

Ile mulczu potrzebuję?

Szkółki sprzedają torebki w opakowaniach jednostkowych, zazwyczaj w ilościach 2-3 stóp sześciennych. Często ściółka jest również dostępna na podwórku kubaturowym. Standardowy pickup mieści około 1 metra sześciennego, czyli 27 stóp sześciennych.