Oprócz typowych ziół i kwiatów, w ogrodach śródziemnomorskich powinno znaleźć się też kilka drzew cyprysowych, które dodadzą im dramatyzmu. Drzewa oliwne, które są odporne na suszę i wymagają niewielkiej ilości wody, również świetnie wyglądają w ogrodach w stylu śródziemnomorskim. Niektóre rośliny lubią mieć zapewnioną wilgoć w zimie, dlatego można je chronić włókniną. Lawenda to kolejny kwiat, który doskonale rozwija się w klimacie śródziemnomorskim. Ogród w stylu śródziemnomorskim wygląda z tymi drzewami oszałamiająco. 

Jakie rośliny pasują do ogrodu śródziemnomorskiego? 

Drzewo cystusowe, znane również jako "Zielona Kolumna", to archetypiczna roślina śródziemnomorska. Ta odporna zimozielona roślina tworzy wysoki, smukły filar wiecznie zielonego zainteresowania. Drzewa cyprysowe świetnie nadają się do akcentowania granic i pełnienia roli strażników bramy. Drzewo cyprysowe preferuje dobrze zdrenowaną glebę i pełne słońce, a będzie wyglądać świetnie, jeśli będzie chronione przed zimnymi wiatrami. Rośliny te mogą być uprawiane w donicach na patio i zimowane w pomieszczeniach w zimie. Gdy już się zadomowią, ogród w stylu śródziemnomorskim będzie wyglądał tak, jakby istniał od wieków.

drzewo cytrusowe

Kilka gatunków lawendy to charakterystyczne rośliny ogrodowe w stylu śródziemnomorskim. Lawenda ma wiele pożądanych cech, w tym piękne, pachnące kwiaty. Ma również zastosowanie medyczne i kulinarne oraz przyciąga zapylacze. Lawenda dobrze rośnie również w glebie o odczynie od zasadowego do obojętnego i toleruje różne rodzaje gleby. Z kolei rozmaryn jest byliną, która preferuje pełne słońce i kwaśne gleby.

lawenda

Czarne winogrono pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Znane powszechnie jako Vitis vinifera, jest słodkie i pełne smaku. W winnicach produkujących wino używa się go do produkcji wina, ale można z niego również zrobić smaczną przekąskę dla rodziny. 

czarne winogrono

Projektowanie ogrodu śródziemnomorskiego 

Fontanna jest również obowiązkowym elementem ogrodów śródziemnomorskich. Fontanna wodna to świetny sposób na zapewnienie chłodnej ulgi w gorący dzień. Fontanna może być małym marmurowym ,,słojem'' lub bardziej ozdobną strukturą z kamienia. Mała rustykalna fontanna basenu zamontowana przy ścianie lub ozdobnym basenie może również dodać blask i dźwięk do śródziemnomorskiego krajobrazu.

Dla ogrodu w stylu śródziemnomorskim klimat jest wyjątkowy. Ostre letnie słońce może wybielić słabe pastele i żółtozielone liście. Na szczęście niektóre rośliny, które dobrze rozwijają się w klimacie śródziemnomorskim, mogą wytrzymać trudne warunki i przetrwać w ogrodach w tym regionie. Jednak wielu ogrodników zmaga się z tą metodą prób i błędów. Powinni oni pamiętać, że klimat śródziemnomorski oferuje różne możliwości projektowania. Dobrym pomysłem jest również zachowanie istniejących roślin i włączenie ich do nowego stylu.

Zobacz także: JAK ZAPROJEKTOWAĆ OGRÓD W STYLU ŚRÓDZIEMNOMORSKIM

ogród śródziemnomorski rośliny

 

Jednym z najczęściej spotykanych ziół w kuchni śródziemnomorskiej jest tymianek. To proste zioło o zastosowaniach kulinarnych i leczniczych. Tymianek dobrze rośnie w klimacie śródziemnomorskim i jest podobny do oregano. Potrzebuje pełnego słońca, aby się rozwijać i toleruje umiarkowane do zimnych zimy. Może być równie odporny jak oregano, ale wymaga temperatury gleby 70 stopni. Unikaj sadzenia rozmarynu w miejscach o niskiej temperaturze zimą, ponieważ spowoduje to gnicie.

Jeśli masz ogród w stylu śródziemnomorskim, możesz cieszyć się życiem na świeżym powietrzu w zaciszu własnego podwórka. Upewnij się, że w ogrodzie jest dużo miejsc do odpoczynku i jedzenia na świeżym powietrzu. Dla dodatkowej przyjemności, rośliny zapachowe są również świetnym pomysłem.