Niektóre tradycje wielkanocne są tak stare jak obchody Paschy. Święto to zostało nazwane na cześć Jezusa, który jest znany jako "Baranek Boży". Chrześcijanie zaadaptowali to święto i uczynili z niego ważny dzień w swoim życiu. Tradycyjnie w tym dniu spożywa się baranka na cześć Zmartwychwstania Jezusa. Skojarzenia baranka z Wielkanocą sięgają czasów Wyjścia z Egiptu, kiedy to Żydzi malowali odrzwia krwią ofiarowanego baranka.
W Danii dzieci robiły gniazda z gałązek i trawy, a następnie wkładały do nich swoje kapelusze. Miały nadzieję, że odwiedzi je zając wielkanocny i zostawi w kapeluszach kolorowe jajka. Miały też nadzieję, że przyjdzie zając i zostawi im czekoladę lub cukierki. Z czasem dzieci przestały zostawiać jajka w gniazdach, a zaczęły zostawiać marchewki i czekoladę dla "zajączka".
Niektóre kraje wykształciły własne tradycje wielkanocne. W Danii popularną tradycją jest Gaekkebreve (pisanki). Te małe literki wycina się w niepowtarzalne kształty i podpisuje kropkami odpowiadającymi liczbie liter w imieniu nadawcy. Następnie dzieci piszą list do przyjaciela i czekają, aż adresat przyśle im pisankę. W zamian osoba otrzymująca Gaekkebreve musi podarować nadawcy pisankę, zwykle czekoladową, w podziękowaniu za włożony wysiłek. Popularne są również stroiki wielkanocne ręcznie robione.
W wielu krajach jajka wielkanocne są ważnym elementem obchodów tego święta. Jajko symbolizuje nowe życie i zmartwychwstanie, jest więc doskonałym symbolem tego święta. Przez wieki w okresie postu między Środą Popielcową a Wielkanocą nie jedzono mięsa ani jajek. W tym czasie jajka były gotowane, dlatego uważano je za święte i przynoszące szczęście. W tym okresie jajka gotowano na twardo i ozdabiano różnymi kolorami. Pomagało to rozróżnić je według wieku.
Rodziny w Niemczech mają choinkę wielkanocną, zwaną Ostereierbaum. Jest to duże drzewko wielkanocne, które zwykle można znaleźć w osiedlach i sklepach. Do dekoracji drzewka używa się wydrążonych jajek, które tradycyjnie ozdabia się małymi dekoracjami. Oprócz tradycyjnych jajek istnieje wiele innych tradycji związanych z obchodami tego święta. Wiele rodzin ozdabia swoje salony ręcznie wykonanymi dziełami sztuki. Wśród nich są misterne ogniska i świąteczne dekoracje.
Na Cyprze dzieci mogą malować jajka, aby w ten sposób uczcić to święto. Powszechną tradycją jest malowanie jajek na czerwono na cześć Jezusa. Kolor czerwony symbolizuje krew przelaną podczas ukrzyżowania. W wielu innych krajach jajko ozdabia się pisklęciem. Ta praktyka jest w wierze chrześcijańskiej wielkim świętem Zmartwychwstania. Tradycja barwienia jajek nie ogranicza się jednak tylko do chrześcijan.