Rozpoczęcie uprawy warzyw z nasion mogło być najbardziej satysfakcjonującą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobiłem w mojej dotychczasowej karierze ogrodniczej. Bez względu na to, że moje uprawy okazały się niejadalne (przejdź tutaj, aby dowiedzieć się dlaczego), te wczesne dni, kiedy małe kiełki zaczęły zaglądać do ziemi, były po prostu wspaniałe. Moje dzieci roślinne były urocze, a ja nie mogłam być bardziej dumna.

Erin Benzakein, założycielka Floret Flower Farm w Skagit Valley w Waszyngtonie, dobrze zna ten pęd dumy i radości: "Zaczynając od nasion, możesz cieszyć się pełnym doświadczeniem w ogrodnictwie - od otwarcia opakowania z nasionami, przygotowania gleby i wysiewu nasion do niespokojnego oczekiwania na dzień, w którym pojawi się nowy wzrost. Mam silne poczucie, że rozpoczynanie kwiatów od nasion sprawia, że jesteśmy bardziej zgrani z naturą i porami roku. Niewiele jest rzeczy bardziej satysfakcjonujących niż zbieranie ziaren kwiatów, które pielęgnujecie z nasion."

Niedawno znów zacząłem się zastanawiać nad tym uczuciem osiągnięcia, nad uruchomieniem rośliny z pozoru niczego. Ale wiedząc, że wiele nasion należy rozpocząć i dbać o wewnątrz przed przesadzeniem ich na zewnątrz, jestem zdenerwowany, że może nie być do tego zadania. Erin, autorka bestsellerowej książki Floret Farm's Cut Flower Garden...uspokoić mój umysł.

1. Jakie są plusy i minusy rozpoczynania od nasion?

"Uruchamianie własnych nasion to świetny sposób na skok w sezonie. Daje to również dostęp do niesamowitej gamy kolorów i odmian roślin, których nie znajdziecie w waszej lokalnej szkółce lub dużym sklepie z pudełkami. Ponadto, jest to najbardziej przystępny sposób na szybkie wypełnienie ogrodu", mówi Erin.

To powiedziało: "Kiedy zaczniecie swoje rośliny od nasion, będziecie musieli mieć mało czasu i cierpliwości, aby zadbać o swoje sadzonki. Nie jest to takie proste jak wyrzucanie nasion w brud i odejście. Aby zapewnić zdrowe i energiczne rośliny, większość odmian kwiatów należy zacząć uprawiać w pomieszczeniach zamkniętych i wysadzać je, gdy wiosną pogoda się ociepli. Aby rozpocząć sadzenie nasion w pomieszczeniach zamkniętych, należy upewnić się, że mają one wystarczającą ilość wody, ciepła i światła. To trochę wysiłku, ale na pewno warto!"

2. Które rośliny mogą być bezpośrednio zasiane w ogrodzie?

Większość roślin, mówi Erin, musi być rozpoczęta w pomieszczeniach zamkniętych; na jej farmie rozpoczyna około 90 procent swoich nasion kwiatowych w pomieszczeniach zamkniętych. Jednak niektóre szybko rosnące letnie rośliny jednoroczne, takie jak ziarna, trawy, słoneczniki i cynnie, które kiełkują w ciągu kilku dni od wysiewu, a także wiele wytrzymałych roślin jednorocznych, takich jak skowronek i miłość w mgławicy, mogą być wysiewane bezpośrednio w ogrodzie. Ponadto, "wiele jadalnych kwiatów można łatwo wyhodować z nasion, zwłaszcza squash". Po tym, jak minie całe zagrożenie mrozem, można bezpośrednio zasiać nasiona, a w niecałe dwa tygodnie powinno się zobaczyć, jak z ziemi wyrastają malutkie rośliny" - mówi Erin.

3. Które rośliny są szczególnie trudne do uprawy z nasion?

"Jest kilka kwiatów, które będziesz chciała kupić jako sadzonki lub 'korki', jak nazywa je większość hodowców kwiatów", mówi Erin. "Lisianthus jest jednym z nich, ponieważ kiełkuje niezwykle powoli. Niektórzy ludzie lubią kupować byliny jako sadzonki; rozpoczęcie ich od nasion jest zdecydowanie możliwe, ale wymaga większej troski i cierpliwości".

Zobacz więcej na : Lawenda wąskolistna. Jak uprawiać lawendę przez cały rok? >>

4. Co trzeba zrobić, aby rozpocząć nasiona w pomieszczeniach?

Niewiele. Oprócz nasion potrzebna jest płaska komórka startowa z nasionami (lub dowolny rodzaj naczynia, które odprowadza dobrze zapakowane kartony, doniczki z gazetami DIY, kubki Dixie). Więcej zapasów:

  • Taca pod komórką płaska (do podlewania, ponieważ podlewanie od dołu jest lepsze niż od góry; malutkie nasiona mogą przypadkowo zmyć)
  • Osłona w kształcie kopuły do wychwytywania wilgoci
  • Mieszanka glebowa do rozpoczęcia siewu (Erin zaleca to)

Ponadto, trzeba znaleźć miejsce z dużą ilością światła (naturalnego lub elektrycznego) i ciepła. Poza szklarnią, na górze lodówki lub na kaloryferze znajdują się inne wspaniałe miejsca, w których można umieścić przystawki do nasion, aby dodać im ciepła". (Przejdź tutaj i tutaj, aby uzyskać wspaniałe wskazówki, jak zacząć od nasion na stronie Erin's).

5. Kiedy należy zacząć od nasion?

Kiedy zacząć, zależy od dwóch czynników: czasu kiełkowania i optymalnego czasu na przesadzenie ich na zewnątrz. Na przykład w przypadku nasturcji (jadalnego kwiatu, który uwielbia Erin, ponieważ "mogą one dodać tyle piękna zwykłej sałatce"), "będziesz chciał rozpocząć wysiew tych nasion w doniczkach na cztery do sześciu tygodni przed ostatnimi wiosennymi przymrozkami, a następnie przesadzić je na zewnątrz, po tym jak minie całe niebezpieczeństwo wystąpienia mrozu". Różne odmiany mają różne czasy kiełkowania i wymagania dotyczące sadzenia, więc zawsze należy przeprowadzić badania przed rozpoczęciem.