Z małym budżetem, możesz jeszcze założyć ogród? Kiedy wraz z mężem wprowadziliśmy się do naszego nowego domu, mieliśmy całkiem niezły pomysł, ile pieniędzy będziemy musieli wydać na jego umeblowanie, danie mu warstwy świeżej farby, przebudowę kuchni. Wiedzieliśmy, że te wszystkie koszty wylądują na wysokim poziomie, ale ponieważ się ich spodziewaliśmy, byliśmy w stanie zaplanować te wydatki. Rośliny jednak nie były czymś, na co kiedykolwiek myśleliśmy, że będziemy musieli oszczędzać. (Koszty pokryć okiennych również nas rozłożyły. Patrz: Dyspozycje domowe: 5 Sposobów na pokrycie 50 okien w budżecie po kilka świetnych rad).

Wkrótce zrezygnowaliśmy z tego fałszywego założenia. Projektant krajobrazu zacytował nas prawie 5.000$ tylko po to, by posprzątać i wypełnić mały ogródek przed naszym domem. Więc nasze marzenia o przerobieniu ogrodu szybko przerodziły się w projekt zrób to sam. Ale zakupy roślin w naszym lokalnym klubie ogrodniczym w ramach corocznej sprzedaży również przyniosły szok w postaci naklejek. Odszedłem od sprzedaży o 150 dolarów biedniejszy - z zaledwie 10 roślinami. Dodaj do kupionej w sklepie ziemi ogrodniczej, kompostu i mulczu, a koszty nie były bez znaczenia.

Rzecz w tym, że nie musi tak być. Jest to całkowicie możliwe - z jednakową cierpliwością, przygotowaniem i pomysłowością - aby założyć od podstaw ogródek kwiatowy lub warzywny praktycznie za nic. Oto 10 dróg do ogrodu bez łamania banku.

1. Bądź na bieżąco z wymianami roślin.

W wielu społecznościach odbywają się wymiany roślin, małe imprezy, podczas których miłośnicy roślin spotykają się, aby handlować okazami. To świetny sposób, aby zamienić roślinę, którą nie jesteś zachwycony, na taką, którą kochasz - wszystko za darmo! Zobacz The New Sharing Economy, Plant Swap Edition, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak znaleźć taką roślinę w pobliżu. Innym sposobem na znalezienie darmowych roślin jest zalogowanie się na forum internetowym w Twojej okolicy lub mieście dla lokalnych entuzjastów ogrodnictwa; jestem członkiem grupy na Facebooku dla ogrodników-amatorów w moim mieście i regularnie widzę posty od ludzi, którzy chcą rozdawać zdrowe rośliny i sadzonki (często po oczyszczeniu lub remoncie ogrodu). Wiele razy wystarczy je tylko wykopać i są one twoje.

2. Sklep dla roślin poza sezonem.

Najlepszy moment na zawarcie umowy na rośliny? Jesienią. "Większość szkółek ma dużą sprzedaż roślin jesienią, z obniżkami rzędu 50 procent lub więcej. Jest to również jeden z najlepszych okresów w roku do sadzenia - gleba jest jeszcze wystarczająco ciepła, aby umożliwić systemom korzeniowym ustanowienie i niższe temperatury zmniejszyć potrzebę wody," mówi Jean Victor, pisarz ogrodniczy i Gardenista: Ostateczny przewodnik po przestrzeniach zewnętrznych Współtwórca.

3. Zacznij od nasion.

Pakiet 100 nasion może kosztować zaledwie $2; sadzonki, w międzyczasie, często kosztują $4 każdy lub więcej. Zajmujesz się matematyką. I nie jest to strasznie trudne, aby rozpocząć nasiona w pomieszczeniach (a następnie przesadzić je na zewnątrz), ani nie jest to drogie. W rzeczywistości, można zrobić doniczki dla sadzonek bez żadnych kosztów, zarówno z papieru gazetowego, jak i z połówek skorupki jajka.

4. Oszczędzaj nasiona.

Jeśli masz ochotę na kwiat lub warzywo w ogrodzie przyjaciela, lub chcesz uprawiać więcej roślin, które już obecnie rosną, rozważyć zapisanie jego nasion na następny sezon wegetacyjny. Po prostu poczekaj, aż kwiat lub owoc zasadzi nasiona, a następnie, gdy roślina zacznie wysychać i usychać, zbierz jej nasiona.

5. Przyjmij sadzonki od przyjaciół.

Uprawa z nasion to świetny pomysł na większość kwiatów i warzyw, ale trudniej jest to zrobić w przypadku innych roślin, na przykład krzewu lub drzewa. Na szczęście, większość bylin można rozmnażać z sadzonek. To odwieczny sposób dzielenia się roślinami. Weźmy na przykład wisterię. "Na początku XIX wieku kolekcjonerzy importowali nasiona z Chin i Japonii do USA i Wielkiej Brytanii. Jednak rośliny wyhodowane z tych nasion wytwarzały rozczarowujące kwiaty.

6. Zbuduj podniesione grządkę z odnalezionych materiałów.

Na pewno możesz zachować prostotę i kupić podniesiony zestaw łóżkowy, ale niekoniecznie musisz wydawać dużo, jeśli w ogóle, pieniędzy, aby go zbudować. Zasadniczo, każdy duży statek zrobi; można up-cycle starej wanny, zbudować jedną z palet, lub po prostu przerobić cały zestaw kontenerów (myśl koryta, skrzynki na wino i wiadra) do ogrodu kontenerowego.

7. Zróbcie swoje własne poprawki do gleby.

Tak, potrzeba do sześciu miesięcy, aby kupa kompostu naprawdę "ugotowała", ale wysiłek jest tego wart. To jest wolne od chemikaliów i darmowe. Patrz. Kompostowanie: Masz obsesję? na pomocne wskazówki. Inny sposób na zmianę gleby bez uciekania się do zakupionego w magazynie nawozu: Podczas sadzenia należy dodać do dna otworu pokruszone skorupki jajek i fusy z kawy, aby uzyskać zastrzyk wapnia i azotu, które są niezbędne dla zdrowia roślin.

8. Znajdź darmową ściółkę.

Zapytaj lokalne firmy zajmujące się wycinką drzew, czy rozdają darmowe wióry drzewne na ściółkę. Wiele z nich tak robi. Możesz również zadzwonić do swojego ratusza i sprawdzić, czy oferują bezpłatną ściółkę lub kompost. Jedyny kłopot polega na tym, że będziesz musiał sam przetransportować ją do domu, więc przyjdź przygotowany do tego celu z pojemnikami lub torbami. Łatwiejszy sposób na zdobycie darmowego mulczu? Rozejrzyjcie się po swojej posiadłości. Igły sosnowe i posiekane liście działają świetnie jako mulcz.

9. Użyj beczki deszczowej.

Według Agencji Ochrony Środowiska, podlewanie trawników i ogrodów wysysa 40 procent wody zużywanej w gospodarstwie domowym w miesiącach letnich. Możesz zrobić w tym poważne wgniecenie, instalując beczkę deszczową do zbierania wody deszczowej do użytku w Twoim ogrodzie.

10. Zaprojektuj to sam.

Powiedzieć, że wynajęcie ogrodnika lub projektanta krajobrazu nie jest tanie, to ogromne niedopowiedzenie. Jeśli masz przyzwoitą wiedzę o roślinach, doświadczenie w ogrodnictwie i dobre wyczucie tego, jak chcesz, aby Twój ogród wyglądał, rozważ program do projektowania, który może być używany nawet przez profesjonalistów.

Zobacz również : Ogrody japońskie – gdzie je można znaleźć w Polsce >>