Wiele firm, które realizują usługi stolarskie dla osób fizycznych i dla firm w budownictwie mieszkaniowym, zastanawia się jaką zastosować stawkę VAT dla swoich usług. Zwłaszcza, gdy wykonują drewniane powierzchnie z materiałów na zlecenie indywidualne, a następnie je montują.
Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i chcesz dowiedzieć się jak opodatkowane są Twoje usługi stolarskie, dowiesz się tego w tym artykule.
Polskie prawo, a konkretniej art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 8% aplikuje do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych (lub ich części), które zalicza się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Co należy przez to rozumieć?
Do budownictwa zaliczanego do społecznego programu mieszkaniowego zalicza się przede wszystkim wszystkie obiekty budownictwa mieszkaniowego, bez lokali użytkowych. Dodatkowo, zalicza się do tego grona także budynki, które stanowią zakwaterowanie dla opieki lekarskiej i pielęgniarskiej i dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.
Co z kolei nie zalicza się do tej grupy? Należy zaliczyć tutaj domy jednorodzinne, przekraczające 300m2 powierzchni użytkowej oraz mieszkań przekraczających 150m2.
Spełnij te przesłanki, a będziesz podlegać 8% stawce VAT
2 listopada 2011 roku, Dyrektor Izby Skarbowej w swojej indywidualnej interpretacji wskazał dwie przesłanki, które należy spełnić by usługi stolarskie zostały objęte niższą, ośmio procentową stawką VAT.
- Wykonywane usługi stolarskie muszą mieścić się w zakresie budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji oraz dostawy budynków.
- Budynki, w obrębie których wykonywane są usługi stolarskie, muszą zaliczać się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Wystarczy nie spełnić jednego z tych warunków, by usługi stolarskie podlegały regularnej stawce VAT.
Warto zauważyć, że w trakcie ustalania odpowiedniej stawki podatkowej, kluczowe jest określenie:
- co dokładnie podlega sprzedaży
- czy podatnik dostarcza towary czy świadczy usługę stolarską
- czy wykonywana usługa stolarska mieści się w obrębie czynności określonych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT
Dlatego też w przypadku w którym przedmiotem sprzedaży jest usługa stolarska, nie należy wyszczególniać osobnych elementów kładających się na tę usługą i dokonywać pojedynczego opodatkowania. Sprzedawca sprzedaje usługę, a nie jej elementy.
Dlatego np. jeśli montaż schodów, garderoby, balkonu czy okiennic spełnia powyższe warunki, czyli odbywa się w ramach “budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy” i jest wykonywany w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym, to jest objęty obniżoną, 8% stawką VAT.
Jeśli więc zastanawiasz się, czy dokonywane przez Ciebie usługi stolarskie łapią się pod preferencyjny próg podatkowy, upewnij się że spełniasz wymagania określone w art. 41 ust. 12 ustawy. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wystosował podobne stanowisko w 2012 roku, więc możesz mieć pewność, że spełnienie tych warunków zagwarantuje Ci niższe opodatkowanie.
Artykuł opracowany przez specjalistę z https://stolarniadebina.pl/