Naukowcom z Uniwersytetu Lund w Szwecji udało się przywrócić mobilność i wrażenia dotykowe u szczurów po udarze poprzez przeprogramowanie ludzkich komórek skóry na komórki nerwowe, które następnie zostały przeszczepione do mózgów szczurów. Badanie to zostało obecnie opublikowane w "Postępowaniu Narodowej Akademii Nauk" (PNAS).

"Sześć miesięcy po przeszczepie mogliśmy zobaczyć, jak nowe komórki naprawiły uszkodzenia, które udar spowodował w mózgu szczurów" - mówi profesor Zaal Kokaia, który wraz ze starszym profesorem Olle Lindvallem i badaczką Sarą Palma-Tortosa z Wydziału Neurologii stoi za badaniami.

Kilka poprzednich badań przeprowadzonych przez zespół Lund i inne wykazały, że możliwe jest przeszczepienie komórek nerwowych pochodzących z ludzkich komórek macierzystych lub z przeprogramowanych komórek do mózgów szczurów dotkniętych udarem. Nie wiadomo było jednak, czy przeszczepione komórki mogą prawidłowo tworzyć połączenia w mózgu szczurów w sposób przywracający normalny ruch i uczucie.

"Wykorzystaliśmy techniki śledzenia, mikroskopię elektronową i inne metody, takie jak światło, aby wyłączyć aktywność w przeszczepionych komórkach, jako sposób na pokazanie, że rzeczywiście połączyły się one prawidłowo w uszkodzonych obwodach nerwowych. Udało nam się zauważyć, że włókna z przeszczepionych komórek rozrosły się na drugą stronę mózgu, stronę, po której nie przeszczepiliśmy żadnych komórek, i stworzyły połączenia. Żadne wcześniejsze badania tego nie wykazały", mówi Zaal Kokaia, który mimo że wraz z kolegą Olle Lindvallem badał mózg przez kilkadziesiąt lat, jest zaskoczony wynikami.

"Zadziwiające jest to, że rzeczywiście można naprawić uszkodzony mózg i odtworzyć utracone połączenia nerwowe". Badanie daje nadzieję, że w przyszłości możliwe będzie zastąpienie martwych komórek nerwowych nowymi, zdrowymi komórkami nerwowymi również u pacjentów z udarem, mimo że do osiągnięcia tego celu jest jeszcze długa droga", mówi Olle Lindvall.

Naukowcy wykorzystali komórki ludzkiej skóry, które zostały przeprogramowane w laboratorium, aby stały się komórkami nerwowymi. Zostały one następnie przeszczepione do kory mózgowej szczurów, w tej części mózgu, która jest najczęściej uszkadzana po udarze. Teraz naukowcy podejmą dalsze badania.

"Chcemy wiedzieć więcej o tym, jak przeszczepione komórki oddziałują na przeciwległą półkulę mózgu. Chcemy również przyjrzeć się bliżej temu, jak przeszczep wpływa na funkcje intelektualne, takie jak pamięć. Ponadto zbadamy możliwe skutki uboczne. Bezpieczeństwo jest oczywiście niezwykle ważne dla przeszczepu komórek, jeśli w przyszłości mają one być wykorzystywane klinicznie" - mówi Zaal Kokaia.