Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z National University of Singapore (NUS) wykazało, że zwykli ludzie pijący herbatę mają lepiej zorganizowane regiony mózgowe - i jest to związane ze zdrowymi funkcjami poznawczymi - w porównaniu z osobami nie pijącymi herbaty. Zespół badawczy dokonał tego odkrycia po zbadaniu danych neuroobrazowych 36 starszych osób dorosłych.

"Nasze wyniki dostarczają pierwszych dowodów na pozytywny wpływ picia herbaty na strukturę mózgu i sugerują, że regularne picie herbaty ma działanie ochronne przed związanym z wiekiem pogorszeniem się organizacji mózgu", wyjaśnił kierownik zespołu adiunkt profesor Feng Lei, który jest z Wydziału Medycyny Psychologicznej w NUS Yong Loo Lin School of Medicine.

Badania zostały przeprowadzone wspólnie ze współpracownikami z University of Essex i University of Cambridge, a ich wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Aging on 14 czerwca 2019.

Korzyści płynące z regularnego spożycia herbaty

Dotychczasowe badania wykazały, że spożywanie herbaty jest korzystne dla zdrowia ludzkiego, a do pozytywnych efektów należy poprawa nastroju i zapobieganie chorobom układu krążenia. Feng, opublikowane w 2017 r., wykazały, że codzienne spożywanie herbaty może zmniejszyć ryzyko spadku zdolności poznawczych u osób starszych o 50 procent.

Po tym odkryciu Asst Prof. Feng i jego zespół dalej badali bezpośredni wpływ herbaty na sieci mózgowe.

Zespół badawczy przeprowadził rekrutację 36 osób dorosłych w wieku 60 lat i więcej oraz zebrał dane na temat ich zdrowia, stylu życia i samopoczucia psychicznego. Osoby starsze musiały również przejść badania neuropsychologiczne i rezonans magnetyczny (MRI). Badania prowadzono w latach 2015-2018.

Po przeanalizowaniu wyników poznawczych i obrazowych uczestników, zespół badawczy stwierdził, że osoby, które przez około 25 lat co najmniej cztery razy w tygodniu spożywały zieloną herbatę, herbatę oolong lub czarną herbatę, miały regiony mózgu połączone w bardziej efektywny sposób.

"Weźmy jako przykład analogię do ruchu drogowego - rozważmy regiony mózgu jako miejsca docelowe, podczas gdy połączenia pomiędzy regionami mózgu są drogami. Gdy system drogowy jest lepiej zorganizowany, ruch pojazdów i pasażerów jest bardziej wydajny i zużywa mniej zasobów. Podobnie, gdy połączenia pomiędzy regionami mózgów są bardziej ustrukturyzowane, przetwarzanie informacji może odbywać się sprawniej", wyjaśnił Asst Prof. Feng.

Dodał: "W naszych poprzednich badaniach pokazaliśmy, że osoby pijące herbatę mają lepsze funkcje poznawcze w porównaniu z osobami nie pijącymi herbaty. Nasze obecne wyniki odnoszące się do sieci mózgów pośrednio potwierdzają nasze wcześniejsze odkrycia, pokazując, że pozytywne efekty regularnego picia herbaty są wynikiem lepszej organizacji mózgu, spowodowanej przez zapobieganie zakłóceniom w połączeniach międzyregionalnych".

Następny krok w badaniach

Ponieważ wydajność poznawcza i organizacja mózgu są ze sobą ściśle powiązane, potrzeba więcej badań, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób takie funkcje, jak pamięć, powstają w obwodach mózgowych, oraz możliwe interwencje w celu lepszego zachowania poznania podczas procesu starzenia się. Prof. Feng i jego zespół planują zbadać wpływ herbaty, jak również zawartych w herbacie związków bioaktywnych na spadek zdolności poznawczych.