Plastry antykoncepcyjne zaliczane są do szerokiej grupy rozwiązań reprezentujących tak zwaną antykoncepcję hormonalną, a jednym z ich znaków rozpoznawczych okazuje się być stosunkowo wysoka skuteczność. Hormony znajdujące się w plastrze przenikają do kobiecego organizmu poprzez skórę, a więc w sposób całkowicie inny niż w przypadku hormonalnej antykoncepcji doustnej. Jak zatem działają i kto powinien pomyśleć o ich stosowaniu.

Nowoczesny sposób na zapobieganie ciąży

Plastry antykoncepcyjne często są też określane mianem transdermalnego systemu antykoncepcyjnego. To tylko jedna z kilku metod przeciwdziałania ciąży, które bazują na żeńskich hormonach steroidowych. W Polsce mamy z nimi do czynienia już od lat, choć ich staż jest znacznie krótszy niż ten, który charakteryzuje tabletki antykoncepcyjne. Podobnie, jak inne formy antykoncepcji hormonalnej są one dostępne jedynie na receptę wystawianą przez lekarza ginekologa.

Plastry antykoncepcyjne i ich skuteczność

Skuteczność antykoncepcji można określać w oparciu o jedną z kilku metod, tak zwany wskaźnik Pearla cieszy się przy tym największym powodzeniem. Określa on, z iloma ciążami mamy do czynienia w przypadku stu kobiet decydujących się na daną metodę i stosujących ją przez dwanaście miesięcy. Wskaźnik różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z tak zwanym „typowym stosowaniem”, czy tez z „idealnym stosowaniem”. W przypadku plastrów wynosi on 0,3 przy stosowaniu zgodnie z wytycznymi oraz 1,2 przy stosowaniu typowym, można więc uznać, że jest to jedna ze skuteczniejszych metod przeciwdziałania ciąży.

Na czym polega działanie plastrów antykoncepcyjnych?

Choć różnią się one zarówno wyglądem, jak i sposobem korzystania z nich, sam mechanizm działania plastrów jest taki sam, jak ten, z którym mamy do czynienia w odniesieniu do tabletek antykoncepcyjnych. Hormony maja działanie antygonadotropowe, oddziałują przy tym na przysadkę mózgową, co, w konsekwencji, prowadzi do zahamowania owulacji. Stosowanie plastrów wpływa również tak na skład, jak i na gęstość charakterystyczną dla śluzu szyjkowego. Ma to duże znaczenie. Właśnie on utrudnia przemieszczanie się plemników, które znajdują się już w drogach rodnych. Hormony oddziałują także na endometrium.

Plastry – jak je stosować?

Plastry są wysoko cenione przez użytkowniczki między innymi dlatego, że ich stosowanie nie jest skomplikowane. Pierwszy plaster powinien być przyklejony na skórę, która jest czysta, nieowłosiona i nieuszkodzona pierwszego dnia cyklu. Najlepszą opcja jest naklejenie go w okolicy podbrzusza, choć częstą praktyką jest też plaster na pośladkach lub na ramionach. Konieczne jest też pamiętanie o tym, aby kolejny był przyklejony w innym miejscu. Warto wybierać takie miejsca, które nie są narażone na tarcie, do czego przyczynia się choćby noszenie ciasnej odzieży. Już od drugiego dnia stosowania plastra można liczyć na odpowiednie stężenie hormonów we krwi. Utrzymuje się ono do siedmiu dni, a więc tak długo, jak długo na skórze znajduje się sam plaster. Kolejny przykleja się po tygodniu – najlepiej nie tylko tego samego dnia, ale i o tej samej porze.

Dowiedz się więcej na stronie https://www.forumginekologiczne.pl/artykul/plastry-antykoncepcyjne-informacje-dla-pacjentek/3256