Za sprawą powerbanków, możemy w dowolnym momencie dostarczać niezbędną energię do naszego smartfona, głośników bezprzewodowych czy też do nawigacji GPS. Zanim jednakże zaczniemy go stosować, warto sprawdzić, jak właściwie ładować power bank i dlaczego trzeba to robić w zgodzie z wytycznymi podanymi przez producenta. 

Power bank: jak naładować?

Powerbank to mobilna ładowarka. Za jego sprawą możemy ładować niewielkie urządzenia elektryczne, kiedy nie posiadamy dostępu do stałego źródła prądu. Urządzenie to rozmiarami przypomina smartfona, ale dostępne są również modele przypominające wyglądem chociażby pendrive. W przypadku niektórych urządzeń, sprawdzi się bardzo mocny power pack. Jak odpowiednio naładować powerbank? Cała czynność nie jest nazbyt skomplikowana. 

  • powerbank można podłączać do sieciowego gniazda, laptopa oraz komputera stacjonarnego. Jednakże najszybciej ładuje się go przez gniazdo, 
  • wówczas gdy powerbank będzie naładowany, wszystkie jego diody będą się świeciły, 
  • powerbank najlepiej jest ładować, kiedy poziom zgromadzonej w nim energii sprawnie do 50 procent. 

Na jak długo starczy power bank?

Każdy z powerbanków ma dosyć ograniczoną pojemność, którą wyraża się w miliamperogodzinach. To, ile razy będziemy w stanie naładować z jego pomocą wybrane urządzenie, zależy właśnie od jego pojemności, ale również od paru innych czynników.  

  • pojemności baterii w mobilnym urządzeniu - różnice w pojemnościach przenośnych urządzeń są dosyć duże. Na ogół komórkowe telefony mają pojemność 100 mAh, zaś smartfony ok. 2000-3000 mAh. Zaś w laptopach standardową pojemnością będzie ok. 4400 mAh, możemy ją jednakże zwiększyć nawet do 8800 mAh. Taka świadomość daje znacznie większe możliwości podczas kupowania powerbanku,
  • pojemność danego powerbanku - jedną z najistotniejszych kwestii podczas wyboru powerbanku będzie jego pojemność. Jeżeli zatem zechcemy nabyć powerbank, winniśmy brać pod uwagę pojemność wybranego mobilnego urządzenia, na przykład smartfona,
  • bieżące zużywanie energii - w czasie ładowania smartfona za pomocą powerbanku, nierzadko dalej z niego korzystamy. Słuchamy muzyki, wykonujemy zdjęcia, zaś w tle posiadamy włączony moduł Bluetooth i dane lokalizacyjne. Trzeba się zatem liczyć z tym, iż czas ładowania naszego telefonu znacząco się wydłuży, a ilość naładowania powerbanka ulegnie zmniejszeniu. Najlepsze wyniki osiągnąć można, kiedy wyłączy się telefon na czas ładowania albo ustawi tryb samolotowy,
  • cykle ładowania powerbanku - musimy mieć na uwadze, iż ogniwa jonowo-litowe używane w powerbankach nie będą wieczne - również podlegają starzeniu. Oznacza to, iż tracą one własną pojemność po większej ilości ładowań. Wpływ na pojemność naszej baterii będzie mieć także temperatura otoczenia, w której używamy urządzenia.

powerbank

Jaki power bank wybrać?

Możliwości każdego spośród powerbanków określane są poprzez techniczne parametry. Warto będzie przyjrzeć się im nieco bliżej, żeby bez przeszkód móc poruszać się po obszernej ofercie różnych firm. Znajomość najważniejszych właściwości oraz ich znaczenia ułatwia inteligentne wybierania powerbanku, który będzie dobrany do naszych indywidualnych potrzeb. 

Czym jest mAh?

Pojemność powerbanku wyraża się zwykle w miliamperogodzinach, czyli w skrócie mAh. Im wyższa będzie ta wartość, tym dłuższy czas urządzenie będzie działało tylko na jednym ładowaniu. 

Natężenie prądu – co warto na jego temat wiedzieć?

Dokonując wyboru banku energii, powinniśmy zwrócić uwagę natężenie prądu, które wyraża się w amperach. Celem naładowania smartfona wystarczający będzie prąd mający natężenie 1 A. Uniwersalnym wyborem będzie jednakże model pozwalający na naładowanie prądem z natężeniem 2 A. Nie tylko znacznie szybciej uzupełni energię naszego smartfona, ale sprawdzi się także w wypadku tabletów. 

Jaka moc ładowania będzie najbardziej odpowiednia?

Powerbanki różnić się mogą również maksymalną mocą naładowania urządzeń. Wyraża się ją w watach. Żeby móc dokonać wyboru właściwego akcesorium do sprawnego uzupełnienia energii, sprawdźmy jaka jest dopuszczalna maksymalna moc naładowania naszego urządzenia, przykładowo smartfona. Ilość watów zaoferowanych przez powerbank winna być nieco wyższa albo równa. Spora móc będzie ważna, jeżeli zaplanowaliśmy również zasilanie laptopa.