W sklepach można znaleźć drogie kable HDMI z twierdzeniem, że są one najlepszej jakości. Czy warto zapłacić więcej za taką jakość?

Kable HDMI są niezbędne do podłączania konsol lub laptopów do telewizorów. Można też podłączyć monitor do komputera, a nawet soundbarów.

Można zrozumieć, dlaczego ludzie są ciekawi różnic w cenach. Czy jest sens wydawać więcej pieniędzy na kable HDMI, czy po prostu kupić najtańsze dostępne?

Istnieje wiele różnych standardów HDMI z różnymi funkcjami, specyfikacjami i zmiennymi. Kabel musi być dobrany tak, aby był kompatybilny z naszym sprzętem i spełniał nasze wymagania.

Kabel HDMI - co jest ważne?

Nie ma potrzeby kupowania kabla HDMI 8K do większości urządzeń, w tym telewizorów, konsol, dekoderów i niektórych systemów dźwiękowych. Większość ludzi będzie potrzebować kabla HDMI 2.0, który obsługuje 4K przy 60 klatkach na sekundę. To jest kluczowa wiadomość.

Jeśli masz PS5/Xbox Series X lub odtwarzacz Blu-ray Ultra HD i telewizor z częstotliwością 120 Hz (dwa razy szybszą niż 60 Hz), będziesz chciał użyć kabla HDMI 2.1. Kable te są również znane jako kable 8K i mogą obsługiwać transfery 48 Gbps. Jest to znacznie więcej niż w przypadku standardowego kabla High Speed HDMI 2.0 o przepustowości 18 Gb/s.

Kable HDMI 2.1 mogą być używane z portami HDMI 2.0.

Sprawdź jaki kabel HDMI do monitora 4K wybrać na https://marketmedia.pl/blog/jaki-kabel-hdmi-do-monitora-4k-120hz/glse_gqrj

Kabel HDMI 2.1 - co warto wiedzieć?

Kable HDMI 2.1 są zdolne do "ultra-wysokich prędkości" (48 Gb / s), które będą obsługiwać wideo 8K (i prawdopodobnie 10K). Jednak minie jeszcze kilka lat, zanim urządzenia będą powszechnie kompatybilne.

Kable HDMI 2.1 są wymagane do funkcji takich jak zmienna częstotliwość odświeżania, eARC i wideo 4K przy 120 Hz. Obecnie najpopularniejszymi urządzeniami korzystającymi z tej wersji kabla HDMI są konsole do gier Xbox Series X i PS5. Należy pamiętać, że telewizor również powinien być kompatybilny z tym standardem. LG, na przykład, oferuje modele OLED.

Z drugiej strony nie warto wydawać pieniędzy na jakość kabla. Zazwyczaj jest to tylko chwyt marketingowy, gdyż jakość czy dźwięk obrazu zależy od obsługiwanego standardu, a nie kabla. Kabel albo działa, albo nie. Nie jest prawdą, że niektóre kable będą działać lepiej niż inne, ponieważ są droższe.

Kabel HDMI

Który kabel HDMI 2.0 lub HDMI 2.0 powinienem kupić?

Jeśli zależy nam na najlepszym dźwięku i obrazie, to powinniśmy zainteresować się najnowszymi standardami. Aby w pełni cieszyć się możliwościami i funkcjami telewizorów 8k, czy specjalistycznego sprzętu audio/wideo dostępnego obecnie na rynku, potrzebny będzie kabel spełniający standardy ULTRA-HIGH SPEED HDMI 2.1. W rankingu kabli HDMI do monitora 4K uwzględniamy HDMI 2.0. Jeśli posiadasz tylko telewizor 4k i nie planujesz na razie modernizacji sprzętu, to wysokiej jakości kable 2.0 będą wystarczające. Jeśli szukamy kabla HDMI 2.1 o sprawdzonej wydajności, to warto sprawdzić, czy posiada on certyfikat Ultra High Speed HDMI (tm)