Jakiego rozmiaru telewizor jest mi potrzebny? Oto jak określić rozmiar telewizora i odległość od telewizora, którą należy usiąść.

Ponieważ 65-calowe telewizory 4K stają się standardem, a 70 do 80-calowe modele są dostępne w bardziej przystępnych cenach, ustalenie, gdzie umieścić swój nowy telewizor, staje się wyzwaniem. Prawdę mówiąc, większość ludzi kupuje nowy telewizor nawet nie biorąc pod uwagę pomieszczenia, w którym będą oglądać telewizor, co może prowadzić do mniej niż idealnego doświadczenia podczas pracy w najlepszych programach w Netflix.

Oferujemy wiele porad na temat zakupu na Tom's Guide, od ogólnych porad na temat zakupu telewizora, jak nasza lista najlepszych telewizorów lub nasz przewodnik kupna telewizora, aby pomóc w znalezieniu najlepszej marki telewizora. Ale czasami najważniejsze są najbardziej podstawowe pytania.

Więc, zanim kupisz swój następny telewizor, oto jak określić najlepszy rozmiar dla Twoich potrzeb. Ten przewodnik ma na celu pomóc ci z twoim podstawowym, rodzinnym telewizorem w pokoju, ale te same zasady będą działać dla twojej sypialni, jamy i biura.

Rozmiar i rozdzielczość ekranu

Po pierwsze, pamiętaj, telewizory są mierzone po przekątnej. Więc 42-calowy ekran mierzy 42 cale od jednego narożnika do drugiego.

Następnie należy wziąć pod uwagę rozdzielczość telewizora. Dzieje się tak, ponieważ im wyższa rozdzielczość, tym bliżej można usiąść, zanim zauważy się piksele na obrazie. Oznacza to, że można usiąść bliżej telewizora 4K (3840 x 2160) niż telewizora 1080p. Jest to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, myśląc o wielkości ekranu; ponieważ możesz usiąść bliżej telewizora 4K, nie musisz mieć tak dużego telewizora, aby wypełnić swoje pole widzenia, jak w przypadku telewizora 1080p.

Rozmiar pokoju i położenie telewizora

Weź pod uwagę pokój, w którym będzie siedział telewizor. Tak długo, jak długo meble w tym pokoju nie są przymocowane na stałe do podłogi - i jesteś skłonny je przenosić - wtedy masz pewną elastyczność w zakresie rozmiaru telewizora, który możesz otrzymać.

Pojawia się też pytanie, czy planujesz ustawić telewizor za pomocą dołączonej podstawki, czy też powiesić go na ścianie za pomocą uchwytu. Użycie dołączonej podstawki do ustawienia telewizora na stole lub urządzeniu rozrywkowym sprawi, że telewizor będzie znajdował się bliżej widza, skracając tym samym odległość oglądania. Należy wziąć pod uwagę zarówno głębokość podstawy telewizora, jak i meble, na których telewizor ma być ustawiony. Niektóre odbiorniki mają stosunkowo wąskie podstawy, ale inne, jak np. telewizor Sony Master serii A9F OLED, wysuwają się nóżką lub bardziej za ekran. Dla kontrastu, podstawa dołączona do telewizora Vizio SmartCast E-Series E65-F1 dodaje tylko 6 cali całkowitej głębokości.N

Powieszenie telewizora na ścianie może zwiększyć odległość widzenia, co może być różnicą między 60-calowym telewizorem a 72-calowym modelem. W zależności od rodzaju mocowania i grubości telewizora, ekran nadal będzie znajdował się kilka centymetrów od ściany, ale jego specyfika będzie się różnić w zależności od modelu.

Najlepsze telewizory według rozmiaru

Oglądamy telewizory wszystkich rozmiarów i podczas gdy większość naszych recenzji telewizyjnych znajduje się w centrum uwagi w modelach 55- i 65-calowych, niektóre z najlepszych telewizorów, które recenzowaliśmy, są również dostępne w mniejszych i większych rozmiarach ekranu.

Oto niektóre z naszych ulubionych, ręcznie wybieranych, aby dać najlepsze osiągi w niektórych z popularnych rozmiarów ekranu, od małych do bardzo dużych.

Vizio Seria M Quantum (M558-G1)

Najlepszy 55-calowy telewizor

W przypadku modelu 55-calowego trudno jest znaleźć równowagę pomiędzy jakością i wartością oferowaną przez Vizio Quantum serii M, jeden z naszych ulubionych telewizorów roku i jeden z najlepszych telewizorów w przystępnej cenie. Dzięki ulepszeniom QLED i dziesiątkom lokalnych stref ściemniania, wydajność jest dość imponująca, zapewniając bogatą czerń i cienie oraz żywe kolory. Vizio SmartCast oferuje mnóstwo bezpłatnych treści, a wbudowany moduł Chromecast otwiera jeden z najbogatszych ekosystemów aplikacji, jakie można uzyskać na inteligentnym telewizorze.

LG C9 OLED (OLED65C9PUA)

Najlepszy 65-calowy telewizor

LG C9 OLED to nasz ulubiony telewizor w ogóle, dzięki nieskazitelnemu wyświetlaczowi OLED i solidnej wydajności. Precyzyjne, pikselowo doskonałe oświetlenie OLED zapewnia bezkonkurencyjny poziom czerni i doskonałą wydajność HDR, a LG dorównuje mu imponującą jasnością i doskonałym odwzorowaniem kolorów. Nasze 65-calowe urządzenie recenzyjne było z łatwością jednym z najlepszych telewizorów, jakie widzieliśmy w 2019 roku, a nawet udało nam się uzyskać stosunkowo rozsądną cenę.

Sony Master Series A9G OLED (XBR-77A9G)

Najlepszy 77-calowy telewizor

Oznacza to, że 75-calowy telewizor Sony Master Series A9G OLED (XBR-75A9G), który zapewnia najlepszy obraz i dźwięk spośród wszystkich recenzowanych przez nas modeli 4K. Sony wykracza poza prosty obraz i dźwięk dzięki najlepszej jak dotąd wersji telewizora z systemem Android oraz przeprojektowanemu pilotowi zdalnego sterowania Sony, który łączy w sobie naprawdę wspaniałe wrażenia z inteligentnego telewizora.