Jeśli masz mniejszą powierzchnię odsłuchową, wybierzesz małe głośniki (monitory), a większe głośniki (kolumny podłogowe). Nie jest to tak proste, jak się wydaje. Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego głośnika. Będziemy przedstawiać oba rodzaje obudów i opisywać niektóre elementy, które mogą pomóc w wyborze pożądanych "paczek". Możesz teraz dokonać wyboru w oparciu o kryteria takie jak rodzaj obudowy. Obudowa otwarta jest najlepsza do małych pomieszczeń. Jednak jakość dźwięku będzie się różnić w zależności od akustyki. Niektóre konstrukcje mogą być również wykonane jako obudowa zamknięta, co pozwala na umieszczenie jej w dowolnym miejscu. Chociaż materiał, z którego wykonane są przetworniki jest wyznacznikiem, nie powinien być jedynym kryterium. Należy również wziąć pod uwagę, czy posiadamy już wzmacniacz.

Kolumna podstawkowa vs. podłogowa

Jest wiele czynników, które w tym przypadku mogą decydować o różnicy między małymi a dużymi kolumnami. Podczas wizyty w naszym salonie postaramy się przedstawić Państwu najbardziej podstawowe z nich.

Rozmiar

Każdy zauważy podstawową różnicę na pierwszy rzut oka. Wybierając głośniki podłogowe należy wziąć pod uwagę, że będą one zajmowały optycznie więcej miejsca. Jeśli szukamy czegoś bardziej subtelnego, np. szafki RTV lub głośników podstawkowych (tzw. monitorów), będzie to lepsza opcja. Jeśli mamy więcej miejsca lub większe pomieszczenie i szukamy głośników do kina domowego, to głośniki podłogowe będą bardziej atrakcyjne.

Duże głośniki są często postrzegane przez niektórych jako rozwiązania z wyższej półki. Mogą one zapewnić świetny dźwięk za rozsądną cenę. Jednak początkujący użytkownicy monitorów obawiają się basów, ponieważ brakuje im przekonania do nich.

Głośniki podłogowe są używane do celów stereo i kina domowego. Te podłogowe mogą być napędzane przez wzmacniacze o małej mocy.

Głośnik półkowy nie jest tak łatwy do napędzenia i kosztuje mniej niż głośniki podłogowe. Może jednak wytwarzać dźwięk wysokiej klasy i może być lepiej kontrolowany w celu uzyskania jakości stereo, rozdzielczości, przestrzenności, szczegółowości.

Moc wzmacniacza

Wydajność jest miarą tego, ile mocy wzmacniacz może przełożyć na wartości akustyczne. Ważny jest również litraż obudowy. Do tego dochodzi konstrukcja obudowy, w tym czy będzie ona przedziałowa czy labiryntowa, transmisyjna, liniowa, bass reflex, zamknięta itd. ).

Kolumny podłogowe, przeznaczone do większych pomieszczeń, będą wymagały większego zapotrzebowania na moc, aby wypchnąć membranę do przodu. Jest to szczególnie ważne przy cichym słuchaniu.

To samo dotyczy głośników w obudowach zamkniętych lub z linią transmisyjną. Obudowy te mogą mieć pozytywny wpływ na jakość dźwięku i często mogą mieć neutralną charakterystykę dźwięku.

Dopasowanie głośników do pomieszczenia

Jak sama nazwa wskazuje, głośniki podłogowe mogą być umieszczone na podłodze. Ponieważ przetworniki nie są umieszczone w konkretnym miejscu przypadkowo, głośniki podłogowe mają taką możliwość. Chodzi tu głównie o sekcję wysokotonową. Będzie ona miała wysokość 90 cm w kolumnie i 2 m w kolumnie. Nasze ucho będzie wyżej niż to, które znajduje się powyżej. Dlaczego? Dlaczego? Pasmo przenoszenia niższych rejestrów jest mniej wrażliwe na umieszczenie.

Kolumny podstawkowe od Nautilus można postawić na biurku, szafce, czy stole. Możesz też zrobić półki i powiesić je na uchwytach. Jeśli wolisz, możesz również umieścić je na stojakach głośnikowych. Pozwoli to jednak na uzyskanie mniejszej ilości miejsca. Stojaki na głośniki są jednak najlepszym rozwiązaniem i pozwalają nam w pełni je wykorzystać.

Kolumna podłogowa

Jak wybrać odpowiednie kolumny w zależności od wielkości pomieszczenia?

Jest to z reguły najważniejsze kryterium przy wyborze głośników. Następuje ono po pozostałych elementach systemu. Jednak nie jest to coś, o co zapyta większość sprzedawców. ).

Różnica w głośnikach jest znacząca. Może zmienić naszą koncepcję i uniemożliwić wybór odpowiedniego modelu. Ważne jest, aby określić kubaturę swojego zestawu, a także to, czy będzie on używany w wydzielonym pomieszczeniu, czy w otwartej przestrzeni.

Jest to coś, co nadal spotykamy, choć coraz rzadziej. Należy pamiętać, że wygłuszenie nie oznacza wygłuszenia tylko części mieszkalnej. Należy wziąć pod uwagę również kuchnię i wszelkie klatki schodowe. Jednak obszar, który trzeba wygłuszyć będzie znacznie większy. Jakie głośniki wybrać do konkretnego metrażu? Wszystko zależy od posiadanego budżetu. Istnieją małe głośniki o wysokości 2,6 m, które poradzą sobie z pomieszczeniami do 40 m. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że muszą to być jednostki bardzo wysokiej jakości, których przetworniki, konstrukcja i inne elementy pozwolą im wykonać takie zadanie.

Choć w mniejszych pomieszczeniach lepiej sprawdzają się głośniki podstawkowe, to i tak warto sprawdzić obie opcje. Ponieważ każdy zakup jest unikalny, podobnie jak nasze użytkowanie, nie ma gwarancji sukcesu. Nie ma jednego zestawu głośników, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Jaki typ głośnika powinienem wybrać do mojego wzmacniacza?

Sytuacja jest bowiem na tyle skomplikowana, że trudno precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Kolumny podstawkowe są często lepszym rozwiązaniem niż słabsza jednostka mocy. Dzieje się tak dlatego, że wymagają one nieco mniejszej mocy ze względu na mniejszy rozmiar obudowy. Skrajne przypadki jak głośniki o skuteczności 81dB nie są brane pod uwagę.

W przypadku głośników podłogowych będziemy musieli jednak dostarczyć im nieco więcej mocy, aby uzyskać bogaty i szczegółowy dźwięk przy niskiej głośności. Jeśli posiadasz już wzmacniacz, możesz spojrzeć na jego moc wyjściową, aby pomóc Ci podjąć decyzję i odrzucić niektóre głośniki. Inne ważne względy przy wyborze głośników do wzmacniacza obejmują nie kwestię tego, czy będą one stały (monitory), czy będą to kolumny podłogowe, ale raczej charakter wzmacniacza. Nie będziemy ich tu omawiać, gdyż nie wiąże się to bezpośrednio z tematem.

Wybór między głośnikami podłogowymi a stojącymi.

W sytuacji, gdy jesteś ograniczony budżetem, przeznaczenie głośników określi, jaki jest Twój budżet. Głośniki podłogowe to najlepsze głośniki do kina domowego. Zapewnią więcej efektów, basów i efektów niż jakikolwiek inny głośnik.

Jeśli muzyka jest Twoim priorytetem, to kolumny podłogowe są często lepszym wyborem. Będą one miały lepsze sterowniki, lepiej zaprojektowaną obudowę, zwrotnicę i ostatecznie wyprodukują lepszy dźwięk.

Podsumowanie

Ponieważ istnieje tak wiele zmiennych związanych z wyborem głośników, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą w salonie audio.

Teoretycznie rzecz biorąc, kolumny podstawkowe będą lepsze pod względem jakości użytych materiałów. Nie oznacza to jednak, że będziemy kochać dźwięk bardziej niż kolumny podstawkowe ze słabszymi przetwornikami i mniej dopracowaną konstrukcją zwrotnicy czy projektem obudowy. W jaki sposób dokonać wyboru? Odsłuch to najlepszy i najprostszy sposób na wybór. Dzięki niemu dowiesz się, które głośniki są dla Ciebie najlepsze. Przeznaczenie głośników (tj. Przeznaczenie głośników, tj. muzyka lub film, może być wskazówką i pomóc nam ograniczyć liczbę głośników. Jednak ostateczną granicą jest nasze ucho. Jeśli dźwięk przez nie wytwarzany nas nie zadowoli, to nawet najlepszej jakości głośniki nie przetrwają.

Jakość głośników jest tak wysoka, że każdy może wybrać jeden dla siebie. Nie trzeba zadowalać się ilością przetworników czy rodzajem głośnika, z którego korzystamy. Jest wielu producentów, którzy produkują przetworniki w różnym wykonaniu. Można je jednak inaczej stroić, inaczej projektować, czy przerabiać na obudowy. Jedno jest pewne: głośnik musi podobać się Tobie dźwiękowo. Jest wiele opcji, ale nie będziesz wiedział, czy lepszy dla Ciebie będzie głośnik z membraną bierną czy otwartą. Nie dowiesz się również, czy powinieneś wybrać głośniki stereo, czy głośniki do kina domowego