Wolne działanie smartfona z systemem Android może być oznaką, że urządzenie zostało zainfekowane. Użytkownicy urządzeń mobilnych są coraz bardziej narażeni na nowe zagrożenia. Eksperci firmy Kaspersky odkryli, że 87% smartfonów posiada co najmniej jedną krytyczną lukę w zabezpieczeniach. Istnieją sposoby, aby nie tylko pozbyć się wirusa z telefonu, ale również zminimalizować prawdopodobieństwo infekcji w przyszłości.
Jakie są cechy charakterystyczne i objawy wirusów infekujących smartfony?
Ponieważ mają one wspólny cel, zagrożenia sieciowe, takie jak wirusy, trojany i złośliwe oprogramowanie, mogą być wykorzystywane do atakowania dowolnego systemu. Jednak infekcja sieciowa nie musi oznaczać, że nie można uzyskać dostępu do urządzenia. W przeszłości zdarzały się sprytne infekcje, np. Trojan Koler był sprytną infekcją, która zniechęcała do korzystania ze smartfonów. Jednak z punktu widzenia atakującego takie krótkoterminowe działanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Zwłaszcza dziś, gdy platforma Android przeszła przez kilka etapów, które poprawiają ogólne bezpieczeństwo użytkownika.
Współczesne zagrożenia opierają się na cichych działaniach, które nie wzbudzają podejrzeń, ale mogą powodować problemy w przyszłości. Najczęstsze skutki działania wirusa na smartfonie z systemem Android to:
- wolno działające aplikacje lub powolne przełączanie się między nimi
- Aplikacje wyświetlają dużą liczbę reklam
- Zmiana domyślnej strony startowej w przeglądarce
- Na liście zainstalowanych aplikacji pojawiają się nieznane aplikacje
- Znacznie większe niż zwykle zużycie baterii
- Zwiększone wykorzystanie danych mobilnych w tle przy wyłączonym ekranie lub włączonej blokadzie
Jaki wpływ na system Android może mieć złośliwe oprogramowanie, trojany lub wirusy?
Smartfony mogą zostać zainfekowane trojanami, wirusami i złośliwym oprogramowaniem, które powodują szkody w perspektywie krótko- i długoterminowej. Bezpośrednie skutki są oczywiste, gdy urządzenie jest używane. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy weźmie się pod uwagę możliwość kradzieży danych. Najczęstsze problemy związane ze złośliwymi aplikacjami działającymi w tle to:
- Rozpowszechnianie Twojego adresu e-mail na serwerach spamowych i w innych bazach danych
- Monitorowanie aktywności użytkownika i przekazywanie jej stronom trzecim.
- Cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do danych z Twojego urządzenia w celu przeprowadzenia ataku
- wykradanie danych książki telefonicznej, wiadomości SMS i przekazywanie ich podmiotom działającym poza Twoim obszarem
- przechwytywanie danych logowania do konta bankowego
- Teksty pisane na wirtualnej klawiaturze mogą być odczytywane i wysyłane do nieznanych osób.
Co robić, gdy smartfon jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem?
Rodzaj infekcji i jej konsekwencje określą, jakie działania powinieneś podjąć. Niektóre wirusy mają na celu zablokowanie możliwości korzystania z Twojego smartfona. Inne nie chcą, abyś je widział, i działają po cichu w tle. Jeśli doświadczyłeś któregoś z powyższych problemów, podejmij następujące kroki.
Przywracanie ustawień fabrycznych
W ten sposób konfigurujesz ustawienia początkowe swojego smartfona. W zależności od marki, opcja ta może znajdować się w menu w innej kategorii. Jednak większość nakładek systemowych zawiera wyszukiwarkę, która pomoże Ci znaleźć tę funkcję. Należy pamiętać, że ta opcja spowoduje wymazanie wszystkich danych z telefonu. Przed wykonaniem twardego resetu lepiej jest wykonać kopię zapasową.
Sprawdzanie listy aplikacji
Android daje Ci pełny dostęp do wszystkich zainstalowanych aplikacji. Jeśli Twój smartfon zwalnia, sprawdź listę instalacji, aby zobaczyć, jakie aplikacje były ostatnio instalowane. Być może znajdziesz tam aplikacje, o których istnieniu nie wiedziałeś. W przypadku aplikacji systemowych, które są wymagane do działania telefonu, nie znajdziesz opcji odinstalowania.
Skanowanie antywirusowe
Producenci oferują w swoich nakładkach bezpłatne skanowanie telefonu w poszukiwaniu wirusów. Nie są to skuteczne sposoby usuwania zagrożeń. Skanują one jedynie dane na dysku, a sygnatury (tzw. bazy wirusów) nie są często aktualizowane. Zalecamy korzystanie z zaufanego programu antywirusowego dla systemu Android. Działa on w czasie rzeczywistym i zapewnia większą ochronę przed zagrożeniami internetowymi.
Antywirus oferuje więcej opcji ochrony Twojego smartfona.
Dlaczego oprogramowanie antywirusowe jest ważne? Wynika to z niekompatybilności Sklepu Google, który udostępnia wiele potencjalnie niebezpiecznych aplikacji.
Nie jesteś pewien, które rozwiązanie wybrać? Nasz gotowy przewodnik pomoże Ci wybrać odpowiedni antywirus dla Twojego smartfona.
Polecane przez nas antywirusy dla firm pomogą Ci zwiększyć bezpieczeństwo i ochronić firmowe dane.
Jak chronić swój smartfon przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami
Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Główną przyczyną pojawiania się złośliwego oprogramowania lub wirusów na smartfonach jest niewłaściwe użytkowanie. Oto kilka przykładów działań, które mogą zwiększyć ryzyko infekcji:
- Korzystanie z podejrzanych witryn internetowych, które instalują złośliwe oprogramowanie w tle
- Instalowanie plików.apk z nieznanych źródeł
- Nieodpowiednia aktywna ochrona antywirusowa w czasie rzeczywistym
- Pobieranie aplikacji, które wymagają zbyt dużego dostępu i uprawnień do danych urządzenia, stanowi czerwoną flagę.
- Używanie linków phishingowych w wiadomościach SMS oraz pozostawianie loginów i haseł do nieznanych witryn.
- Wysyłanie złośliwych załączników do wiadomości e-mail.
Sprawdź także: https://power-pack.pl/porady/jak-usunac-hakera-z-mojego-telefonu-kody-do-unhack-moj-telefon/vije_hqor
To tylko kilka powodów, dla których warto bezpiecznie korzystać z tabletu lub smartfona. Na co powinieneś zwrócić uwagę? Jak możesz chronić się przed zagrożeniami? Oto kilka kroków, które możesz podjąć bez żadnej wiedzy technicznej.
- Ufaj stronom internetowym, które korzystają z szyfrowanych połączeń HTTPS. Unikaj witryn, które otwierają dodatkową kartę z reklamami. Jest to pierwszy krok do opuszczenia witryny.
- Jeśli musisz zainstalować oprogramowanie, które otrzymałeś w formacie.apk, upewnij się, że pochodzi ono z legalnego źródła, a nie z forum dyskusyjnego, które gromadzi łącza do innych usług.
- Pobierz najnowsze oprogramowanie antywirusowe dla smartfonów lub tabletów z systemem Android. Płatne programy antywirusowe oferują wiele opcji zwiększających bezpieczeństwo użytkownika, takich jak: Moduł antykradzieżowy, ochrona w czasie rzeczywistym oraz filtrowanie wiadomości phishingowych to tylko niektóre z opcji dostępnych w płatnych programach antywirusowych.
- Należy zachować czujność, jeśli nie posiadamy programu antywirusowego dla systemu Android. Phishing staje się w Polsce coraz bardziej powszechny. Phishing może być przeprowadzany na wiele sposobów, w tym: Podszywając się pod firmy kurierskie i serwisy aukcyjne. Cyberprzestępcy w sprytny sposób próbują podszywać się pod firmy kurierskie lub serwisy aukcyjne, aby strony phishingowe wyglądały na prawdziwe.
- Jeśli regularnie korzystasz z poczty elektronicznej, powinieneś uważać, aby sprawdzić, czy wiadomości zawierają pliki z rozszerzeniami.rar.zip. lub.xls - są to najczęstsze metody infekowania urządzenia. Możesz zablokować dostęp do swojego smartfona, pobierając i uruchamiając taki plik.
Łatwo jest zabezpieczyć swój smartfon. Są to niektóre z rzeczy, które mogłeś zrobić, czytając ten artykuł. Ważne jest, aby zachować czujność. Zasada ograniczonego zaufania jest bardzo aktualna.