Wybór właściwego wzmacniacza wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Z pewnością nie powinno być to dziełem przypadku, W końcu tego rodzaju urządzenie w sposób znaczący wpływa na charakter brzmienia danego systemu audio. Do tego jeszcze dochodzą możliwości odsłuchowego nagłośnienia pomieszczenia. Na co zatem należy zwrócić uwagę, żeby później nie żałować swojej decyzji?  Najważniejsza jest technika w której został on wykonany. Do wyboru są wzmacniacze wyprodukowane na bazie półprzewodników (tzw. tranzystorowe) oraz te, które powstały w oparciu o lampy próżniowe. 

Co wyróżnia wzmacniacze lampowe?

Z pewnością są to urządzenia starsze od tych półprzewodnikowych. I mimo, iż ich początki sięgają lat 60 ubiegłego wieku to jednak wciąż są żywotne. Można wręcz powiedzieć, że dopiero teraz zaczęły one żyć swoim własnym życiem. Ich popularność to efekt między innymi ich jakości - oczywiście chodzi w tym wypadku o jakość reprodukowanego przez nie dźwięku (pod tym względem te tranzystorowe mają pewne mankamenty).

Dzięki wzmacniaczom lampowym barwy dźwięków są wręcz krystalicznie czyste oraz gładkie. Tym samym to właśnie dzięki nim można stworzyć niezwykle urokliwe i na wskroś profesjonalne sceny dźwiękowe. Ponadto odtwarzane za ich pośrednictwem dźwięki wyróżniają się pewnego rodzaju swobodą oraz wręcz magnetycznym ciepłem, które naprawdę każdego przyciąga. 

Jeśli chodzi o stronę techniczną to trzeba zacząć od tego, że wzmacniacze lampowe posiadają inną budowę niż te tranzystorowe. Poza tym, że są większe i mają cięższe wzmacniacze, zużywają również więcej energii sieciowej. Oprócz tego dość szybko się nagrzewają. Warto jeszcze nadmienić, że mają mniej skomplikowaną (od strony technicznej) budowę (znacznie mniej podzespołów biernych i lamp).

Uwzględniając ich funkcjonalność, można wyróżnić trzy różne kategorie wzmacniaczy:

  • powstałe w oparciu o pentody - one działają w oparciu o konfigurację push - pull,
  • powstałe w oparciu o triody - działają w oparciu o konfigurację single - ended,
  • powstałe w oparciu o bardzo duże triody - one funkcjonują na podstawie konfiguracji single - ended.

Korzystanie z lampowców wiąże się z koniecznością poświęcania im odpowiedniego stopnia uwagi oraz troski

Wybierając wzmacniacz lampowy trzeba mieć na uwadze fakt, iż korzystanie z niego będzie się wiązało z koniecznością wręcz rutynowego weryfikowania jego bieżącej kondycji. Przede wszystkim trzeba w nim przeprowadzać kalibrację oraz od czasu do czasu wymieniać lampy. Jeśli ktoś nie ma problemu z tego rodzaju technicznymi kwestiami, jego użytkowanie nie będzie jednak dla niego zbyt kłopotliwe.

Oprócz tego warto pamiętać także i o tym, że naprawa wzmacniacza lampowego będzie bardziej kosztowna niż tego tranzystorowego. Wynika to i z jego specyficznej budowy, i z tego, że coraz mniej warsztatów podejmuje się tego rodzaju napraw.

Tak naprawdę każdy rodzaj wzmacniaczy ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Tym samym każdy sam powinien ostatecznie zadecydować, który ich rodzaj, (w akurat jego przypadku) będzie optymalny. Jedno jest pewne - dobrej jakości wzmacniacz nie będzie tani. Oczywiście tego rodzaju inwestycja szybko się zwróci - w końcu taki sprzęt nie będzie się szybko psuł i dzięki niemu słuchanie muzyki będzie naprawdę wyrafinowaną rozrywką.

Zobacz ofertę wzmacniaczy tranzystorowych w Nautilus: https://salony.nautilus.net.pl/produkty/elektronika/tranzystorowe/