Kuchnia w stylu skandynawskim charakteryzuje się połączeniem naturalnych materiałów i białych wykończeń. Podłogi z twardego drewna i wbudowane szafki uzupełniają białe ściany i sufit. Nowoczesne urządzenia i armatura wyróżniają się na jasnym tle. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski - najważniejsze cechy aranżacji kuchni

Skandynawska kuchnia jest jasna i przestronna. Zawiera naturalne elementy i biało-czarny schemat kolorystyczny. Ponadto, wnętrze jest dobrze oświetlone z charakterystycznym dużym oknem. Koniecznym elementem kuchni w stylu skandynawskim są także drewniane blaty i duży stół jadalny, przy którym zmieści się cała rodzina. Wystrój obejmuje również zielone rośliny i delikatne dekoracje z przewagą naturalnych materiałów.

Skandynawska kuchnia jest często w większej części wykończona naturalnym drewnem  lub jego imitacją. Drewniane podłogi i szafki są często malowane białą farbą. Szczególnie szykownie w kuchni skandynawskiej wygląda wyspa - oczywiście także wykończona jasnym drewnem. Kolejnym kluczowym elementem jest kolor. Skandynawskie kuchnie najczęściej białe, ale mogą być ozdobione akcentami w innych kolorach. Oprócz białego popularne są również odcienie niebieskiego i zielonego.  Odpowiedni projekt szafek jest także kluczowy dla kuchni skandynawskiej. Szafki powinny mieć proste linie i zaokrąglone krawędzie, a także nierzucający się w oczy design.

 

Zobacz także, jak urządzić kuchnię w stylu angielskim: https://poradnikmeblowy.pl/a/wkep,jak-urzadzic-kuchnie-w-stylu-angielskim

 

nowoczesny styl skandynawski w kuchni

Meble i wyposażenie do kuchni w stylu skandynawskim

Meble z naturalnego drewna są istotną częścią skandynawskiej estetyki. Zazwyczaj są wykonane z buku, jesionu i sosny, ponieważ te drewna tworzą ciepłą, domową atmosferę, która sprawi, że kuchnia będzie ciepła i zachęcająca. Dodanie naturalnych odcieni drewna do kuchni może być niedrogim i łatwym sposobem na osiągnięcie skandynawskiego wyglądu. Niektórzy ludzie decydują się na użycie blatów z desek, ale mogą one być drogie i trudne w utrzymaniu ze względu na wilgoć. Rzeźbione szafki drewniane to kolejna opcja, jednak równie piękna co kosztowna. 

Skandynawskie szafki kuchenne 

Innym świetnym sposobem na dodanie koloru do skandynawskiej kuchni jest dodanie szafek z akcentami. Mogą one być pomalowane na kontrastujący kolor, szkło lub drewno. Możesz również dodać metaliczne akcenty do nowoczesnych drzwi szafek z aluminiową ramą. W stylu skandynawskim tradycyjnym kolorem dla szafek jest biel, jednak możesz także użyć jeden lub kilka akcentów do dekoracji Twojej kuchni. Miękkie pastelowe i stonowane odcienie dobrze współgrają ze skandynawskim schematem kolorów.

 

Kuchnia w stylu skandynawskim z otwartymi półkami będzie miała bardziej rustykalny, wiejski charakter. Otwarte półki mogą być również wykorzystane do ekspozycji książek i książek kucharskich, a nawet zdjęć. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z dekoracjami. Skandynawski styl wymaga czystych, otwartych powierzchni bez nadmiaru rzeczy.

aranżacja wnętrza kuchni w stylu skandynawskim

Drewniane wykończenie podłogi

Kolejną wspaniałą cechą skandynawskiego projektu kuchni jest drewniana podłoga. Drewniane podłogi dodają teksturę i ciepło do pokoju. Większość skandynawskich domów nie ma dywanów, więc drewniane podłogi są także bardzo wygodną opcją. Są one również praktyczne i estetyczne. W kuchni można je zastąpić płytkami imitującymi deski. W przypadku, gdy coś się rozleje będzie łatwo posprzątać. Płytki cechuje także większa odporność na wilgoć, co może być przydatną zaletą.

dekoracje kuchenne w stylu skandynawskim