Zainspiruj się naszymi pomysłami na aranżację salonu, aby stworzyć przestrzeń, która jest praktyczna i wygląda niesamowicie...

Szukasz najlepszych pomysłów na aranżację salonu, aby jak najlepiej wykorzystać Twój nowy salon? A może po prostu starasz się, aby mała przestrzeń wyglądała na większą? Bez względu na to, jaki masz motyw, aby poradzić sobie z układem swojego salonu, jest to pokój, w którym ty i twoja rodzina spędzicie dużo czasu, więc jego uporządkowanie jest bardzo ważne.

Idealny układ salonu to taki, który pasuje do Twojego stylu życia, bez względu na to, czy chcesz mieć przestrzeń do zabawy, ciche i odizolowane pomieszczenie, do którego możesz się wycofać, czy też wielofunkcyjną przestrzeń, którą można dostosować do każdej sytuacji. Oto, jak sprawić, aby Twój salon wyglądał na...

Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, jak zaprojektować pokój dzienny, sprawdź również nasz szczegółowy przewodnik,

1. WYBIERZ POMIĘDZY PLANEM OTWARTYM, ŁAMANYM LUB TYLKO SALONEM

Jeśli rozważasz rozbudowę domu lub wyburzenie ścian, może się okazać, że Twój pokój dzienny będzie przynajmniej częściowo otwarty na inne pomieszczenia. Wymaga to pewnej ilości samoanalizy, więc pomyśl o tym, jak zamierzasz żyć w pokoju, i do jakiego stopnia chcesz osobnego sanktuarium, aby uciec z życia domowego. Możesz chcieć odizolować ten pokój dla innych ludzi. Na przykład, oddzielny pokój może być przestrzenią, w której nastolatki mogą oglądać telewizję i grać w gry komputerowe z przyjaciółmi, podczas gdy dorośli pozostają w rozsądnej mierze niezakłóceni w kuchni lub jadalni.

Z drugiej strony, możesz stworzyć bardziej otwartą przestrzeń, w której kuchnia, jadalnia i pomieszczenia mieszkalne nakładają się na siebie. Taki układ często pozwala na bardziej rodzinną interakcję i może mieć tę zaletę, że cała przestrzeń wydaje się większa. Dowiedz się więcej o tworzeniu kuchni na otwartym planie w naszym przewodniku.

Często rozwiązanie jest połączeniem obu, gdzie pokoje zostały połączone przez przewrócenie ich, ale nadal mają określoną przestrzeń życiową. Podwójne drzwi, drzwi harmonijkowe, a nawet duże drzwi przesuwne mogą zapewnić możliwość łączenia lub zamykania pomieszczeń.

2. ZNAJDŹ PUNKT CENTRALNY SWOJEGO SALONU

Sposób, w jaki chcesz korzystać z pokoju, będzie dyktował, jaki będzie jego punkt centralny. Układ salonu jest zazwyczaj podyktowany miejscem, w którym znajduje się telewizor, ale często nie chcesz, aby był on centralnym punktem zainteresowania, chyba że do tego właśnie służy pokój. Dość często pokoje gościnne są podwójne jako przestrzeń kina domowego, więc jeśli tego właśnie szukasz, stwórz funkcję telewizora.

Alternatywnie, można sprawić, że kominek stanie się centralnym punktem w układzie salonu z lustrem lub grafiką nad kominkiem. Jest to szczególnie efektywne w pomieszczeniu, w którym nie dysponujemy żadną technologią. Jeśli Twój pokój dzienny jest przeznaczony do relaksu i czytania lub słuchania muzyki, to posiadanie punktu ogniskowego w postaci kominka doda Ci spokoju.

Jeśli masz wspaniałe widoki z okien w swoim salonie, to przekształcenie ich w centrum uwagi jest genialnym rozwiązaniem w zakresie aranżacji salonu. Ponownie, jest to świetny pomysł na pokoje przeznaczone do relaksu, a nie do siedzenia przed telewizorem. To jest dobry opcja jeżeli twój żywy pokój jest w otwartym planie przedłużeniu, i ty budowałeś ogromne okno zalewać przestrzeń z światłem. Jak to zrobić? Ubranie okien twojego salonu z cudownymi zasłonami lub inteligentnymi okiennicami to dobre miejsce na początek.

Miejsce, w którym umieścisz meble, będzie również zależało od Twojego wyboru punktu centralnego. Jeśli duże okno wychodzące na ogród jest głównym punktem centralnym, siedzenia powinny być umieszczone, aby wziąć w widoku, tworząc w ten sposób wygodne miejsce do relaksu.

Wreszcie, jeśli zamierzasz zainwestować w piękne meble w swoim nowym projekcie salonu, nie ma powodu, że nie może to stać się centralnym punktem pokoju. Rozmieść meble w sposób, który sprzyja interakcji między członkami rodziny. Wyznacz dobrze oświetlony narożnik dla swojego idealnego fotela, a gdy ludzie wejdą do pokoju, zauważą meble nad wszystkim innym.

3. POMYŚL O TYM, JAK BĘDZIESZ SIĘ PORUSZAŁ PO PRZESTRZENI

Po określeniu potrzeb funkcjonalnych i skupieniu się na nich, możesz zastanowić się nad funkcjonalnością układu swojego salonu. W jaki sposób ludzie będą się wprowadzać, wychodzić i przebywać w przestrzeni? To pomoże Ci zdecydować, gdzie najlepiej będzie umieścić meble.

Jeśli pokój podwoi się jako główna droga do ogrodu, lub jest przestrzenią, w której ludzie będą podróżować między kuchnią a jadalnią, można użyć otwartych półek lub schowków jako ekranów, aby zapewnić częściową separację.

Albo, dlaczego nie rozważyć podziału pokoju na strefy (przy użyciu pozycji mebli), aby określić ścieżkę cyrkulacji, która nie przebiega przez obszar siedzenia lub telewizora? Na przykład, w otwartym pokoju dziennym, możesz zdecydować się na użycie mebli, aby wyznaczyć strefę dzienną. Sofy, zwłaszcza jeśli są w kształcie litery L, mogą być skutecznie wykorzystane do wytyczenia granic pokoju dziennego.

4. UŻYJ PLANERA ROZKŁADU POMIESZCZEŃ MIESZKALNYCH

Nie musi to być rozwiązanie oparte na komputerze. Nawet rysowanie pokoju na papierze i wycinanie na wymiar mebli (kanapa, fotel, stolik do kawy, schowek) może pomóc poczuć, co będzie pasowało do tego, gdzie będzie wygodnie.

5. MAGAZYNOWANIE PRACY W SALONIE POMYSŁY NA UKŁAD POMIESZCZEŃ MIESZKALNYCH

Pamiętaj, aby w swoim projekcie uwzględnić rozwiązania przechowywania w salonie. Ławka lub siedzisko bankietowe wzdłuż jednej ściany Twojego salonu mogą zawierać magazyn dla DVD i gadżetów domowej rozrywki, zapewniając jednocześnie dodatkowe miejsca siedzące. Jeżeli ty iść dla współczesnego projektu w wiktoriańskim lub edwardiańskim domu, kamienny cokół wokoło 45cm nad podłogą poziomem przez cały ściany kominka, z magazynem pod dla bali i rozpałki, może postępować jako palenisko dla współczesnego wnękowego kominka.

6. WYKORZYSTYWAĆ OŚWIETLENIE SALONU DO TWORZENIA STREF

Salon może mieć wiele różnych funkcji, więc kluczem do dobrego oświetlenia salonu jest różnorodność i zmienność. Na przykład w przypadku oświetlenia sztucznego często przydatne jest posiadanie kilku różnych źródeł światła. Sterowanie wieloma z nich za pomocą wyłącznika przyciemniania lub systemu oświetlenia pozwoli na ustawienie odpowiedniego zadania lub oświetlenia nastroju w różnych strefach.

Zastosowanie obwodu pierścieniowego 5A (który będzie wymagał gniazd pinowych 5A, zaprojektowanych do małych okrągłych pinów) może pozwolić na sterowanie kilkoma lampami stołowymi i stojącymi wokół pomieszczenia z włącznika światła lub ściemniacza, co może być skuteczne i wydajne.

Światła mogą być bardzo stylowym elementem dekoracyjnym. Lampa wisząca może wyglądać na tradycyjnie symetryczne pomieszczenie z pierścieniem kominowym, podczas gdy lampa podłogowa z długimi łukami może być elementem wizualnym i mieć elastyczną pozycję. Więcej wskazówek dotyczących oświetlenia salonu można znaleźć w naszym przewodniku.

7. MAŁY SALONIK? LUSTERKA CZYNNIKOWE W TWOIM UKŁADZIE

Niespodzianka, niespodzianka, lustra sprawiają, że małe przestrzenie stają się większe, więc projektując układ małego salonu należy wziąć je pod uwagę. Spraw, aby lustra stały się kluczowym elementem Twoich planów. Polecamy zacząć od dużego lustra na ścianie, które znajduje się naprzeciwko okien, ponieważ odbije ono więcej światła dookoła i stworzy iluzję, że pomieszczenie jest większe.

Jeśli Twoje okna znajdują się po mniejszej stronie lub nie chcesz polegać na naturalnym świetle, spróbuj umieścić wysokie lustro za meblami lub oświetleniem, aby stworzyć wizualną sztuczkę innego pomieszczenia otwierającego się na zewnątrz.