Chcesz wiedzieć, jak zaprojektować schody? Od prognozy kosztów i inspiracji projektowych do istotnych specyfikacji bezpieczeństwa, nasz praktyczny przewodnik poprowadzi Cię przez renowację schodów.

Wiedza na temat projektowania schodów jest niezbędna, jeśli planujesz nowy budynek, przebudowę strychu lub piwnicy, przeprojektowanie przedpokoju lub rozebranie nieruchomości z powrotem do stanu surowego w celu całkowitej przebudowy. Od prognozy kosztów i inspiracji projektowych do istotnych specyfikacji bezpieczeństwa, oto nasz praktyczny przewodnik po renowacji schodów.

W przypadku wszystkich innych kwestii związanych ze schodami, przejdź od razu na naszą stronę główną. W przeciwnym razie sprawdź wszystkie nasze przewodniki - praktyczne i oparte na wzornictwie, aby dowiedzieć się więcej o projektowaniu korytarzy.

ILE KOSZTUJĄ NOWE SCHODY?

Koszt zaprojektowania schodów może się znacznie różnić w zależności od wymaganej pracy i pożądanego wykończenia. Poniżej podzieliliśmy nasze prognozy cenowe, aby uwzględnić różne budżety i punkty wyjścia.

KOSZT REMONTU SCHODÓW

Renowacja istniejących schodów będzie najtańszą opcją, a zmiana balustrady (wrzeciona, poręczy i słupków newelowych) lub okładziny stopni schodów i pionów jest rozwiązaniem szybkim i łatwym.

Aktualizacja istniejącej klatki schodowej może być również doskonałą okazją do zwiększenia przepływu światła dziennego w korytarzu i przestrzeni poza nim.

Zestawy dla majsterkowiczów zaczynają się już od 1000 zł do 1500 zł, choć w zależności od użytych materiałów liczba ta może wkrótce wzrosnąć. Alternatywnie, firmy zajmujące się budową schodów oferują pełną obsługę projektową i montażową, która polega na aktualizacji wszystkich niekonstrukcyjnych elementów schodów na miejscu. Zaczyna się to już od około 8000 zł.

Zobacz nasz przewodnik po malowaniu schodów, aby uzyskać praktyczne wskazówki dotyczące majsterkowania i porady dotyczące projektowania. Rozważając renowację schodów, przyjrzyj się sprytnym rozwiązaniom przechowywania pod schodami, aby jak najlepiej wykorzystać swoją przestrzeń.

BUDOWA SCHODÓW - I KONTROLA BUDYNKU

Kwestie bezpieczeństwa i komfortu na klatkach schodowych podyktowane są przepisami nadzoru budowlanego. Jeśli aktualizujesz lub wymieniasz schody, musisz uzyskać zgodę kontroli budowlanej, aby upewnić się, że schody są dobrze zaprojektowane, bezpieczne i łatwe w obsłudze.

WYMIARY KLATKI SCHODOWEJ: JAK TO ZROBIĆ WŁAŚCIWIE

  • Najważniejszym pomiarem jest całkowity wzrost - pionowa odległość od podłogi do podłogi. Wynika z tego liczba "podniesień" (znanych również jako pionowe) i "podjazdów" (znanych również jako płaskie stopnie lub stopnie).
  • Wszystkie stopnie muszą mieć taką samą wysokość - od 19cm do maksymalnie 22cm - natomiast wszystkie stopnie muszą mieć minimum 22cm.
  • Maksymalne dopuszczalne nachylenie klatki schodowej wynosi 42 stopnie.
  • We wszystkich miejscach na schodach i poza nimi musi być co najmniej 2 m wysokości głowy (choć może to być nieco mniej w przypadku przebudowy strychu).
  • Podczas gdy nie ma minimalnej szerokości schodów domowych, większość z nich ma 86 cm - bardzo wąskie schody wtórne są dozwolone, ale wymagają zatwierdzenia przez nadzór budowlany.

Dodatkowe względy dotyczące schodów:

  • Na górze i na dole klatki schodowej należy przewidzieć podest - zwykle jest on nieco szerszy niż szerokość klatki schodowej.
  • W przypadku schodów o szerokości mniejszej niż 1m niezbędna jest poręcz z jednej strony.
  • Balustrada jest niezbędna dla więcej niż dwóch pionów.

POMYSŁY NA PROJEKTOWANIE SCHODÓW

Kiedy już poświęcisz czas na badanie specyfikacji schodów i przepisów, możesz zacząć myśleć o projekcie, który jest praktyczny i pasuje do stylu Twojego domu. Przy tak wielu sprytnych pomysłach i stylowych rozwiązaniach, które są teraz dostępne, warto rozważyć aktualizację podczas remontu domu lub podczas projektowania korytarza.

Podczas gdy schody są główną cechą każdego domu, ich potencjał oddziaływania na projekt jest często pomijany, szczególnie w starszych obiektach. Podczas gdy większość nowych klatek schodowych jest współczesna, uważamy, że autentyczne schody zastępują schody, które są nie na miejscu we wcześniej (źle) zmodernizowanym domu. Specjaliści od stolarstwa mogą wykonać wrzeciona, które naśladują te typowe dla domów z epoki - jeśli nie jesteś pewien, jak wyglądasz, warto zapukać do drzwi sąsiadów, aby zapytać, czy możesz zrobić kilka fotek dla stolarza lub specjalisty od schodów, aby je skopiować.

Pomyśl o tym, jak schody pasują do Twojego domu i upewnij się, że umieścisz je tak, aby zmaksymalizować przestrzeń na górze i na dole. Choć niektóre konstrukcje schodów wyglądają pięknie, nie są praktyczne w codziennym życiu - warto zastanowić się, czy będą zachęcać do hałasu, który odbija się echem w domu, czy też będą stanowić wyzwanie dla życia rodzinnego.

I, jeśli idziesz do współczesnego wyglądu, pomyśl o tym, jak można włączyć oświetlenie klatki schodowej do projektu. Zobacz więcej na ten temat poniżej.

Najwyższa rada: Upewnij się, że podwójnie (i potrójnie) sprawdzisz wymiary przed inwestycją.

WYBIERZ MATERIAŁ NA SCHODY, KTÓRY PASUJE DO TWOJEJ PRZESTRZENI

Jeśli chodzi o materiały, wykończenia z drewna, szkła, metalu i betonu są równie uroczymi opcjami, o ile pasują do obiektu, do którego są przeznaczone. Poświęć czas na przemyślenie wieku i estetyki Twojego domu i zdecyduj się na coś, co wytrzyma próbę czasu. Jeśli jesteś niepewny, zasięgnij porady architekta.

Drewno: Często jest to materiał na schody, drewno jest solidne, niezawodne i uniwersalne. Pomaluj je na biało lub szaro i połącz z bieżnią, aby uzyskać ponadczasowe wykończenie lub zdecyduj się na odważniejsze malowanie, jeśli chcesz złożyć oświadczenie.

Szkło: Hartowane bezpieczne szkło może być używane do tworzenia stylowych stopni schodów lub szklanych balustrad, dodając światła i przestronności. Aby zapewnić odporność na poślizg, stopnie schodów muszą mieć wytłoczoną warstwę wierzchnią.

Metal: Nowoczesne i nieuciążliwe technologicznie, metalowe schody są warte rozważenia, jeśli Twój styl jest bardziej współczesny lub inspirowany przemysłem.

Beton: Podczas gdy beton ma tendencję do przytłaczania powierzchni mieszkalnych, jest to świetna opcja, jeśli projektujesz schody do piwnicy.

OSIĄGNIJ SUBTELNY, A JEDNOCZEŚNIE EFEKTOWNY WYGLĄD DZIĘKI PŁYWAJĄCYM SCHODOM

Schody pływające (lub wysięgnikowe), w których stopnie wyglądają na przeciwstawiające się grawitacji, to opcja zbyt mało uderzająca, jeśli chcesz, aby Twoje schody pełniły rolę centralnego punktu. Coraz częściej spotykane we współczesnych domach, równie dobrze sprawdzają się w starszych obiektach ze strukturalną ścianą dźwiękową, kryjącą konstrukcję nośną.

Aby uzyskać minimalistyczny wygląd, warto zdecydować się na schody drewniane, kamienne, Corian lub szklane.

ZAPROJEKTUJ SCHODY WYGLĄDAJĄCE NA MIARĘ Z BALUSTRADĄ Z NAPISEM "STATEMENT BALUSTRADA".

Jeśli chcesz, aby Twoje schody przyciągały wzrok lub wyglądały na miarę, zastanów się nad wyborem balustrady. Jasne kolory lub szklane wykończenia mogą stworzyć bardziej płynny efekt, wzmacniając jednocześnie światło i jasność korytarza.

STWORZYĆ PUNKT CENTRALNY ZE SCHODAMI SPIRALNYMI

Płynący łuk spirali (lub spirali) prowadzi oko do góry, tworząc efektowny punkt centralny. Idealne jako centralny element wielkiego korytarza, będą pięknie wyglądać również w bardziej kompaktowych pomieszczeniach.

WYBIERZ TRADYCYJNY PROJEKT KLATKI SCHODOWEJ NA PONADCZASOWY DODATEK DO NIERUCHOMOŚCI Z EPOKI

Jeśli jesteś obdarzony dużym korytarzem i wysokimi sufitami, zastanów się nad inwestycją w kamienne schody o klasycznym wzornictwie. W odpowiedniej oprawie, jasne kamienne wykończenie tworzy efektowny element centralny w wielkim holu wejściowym lub zabytkowym albo nowo wybudowanym obiekcie.

ZDECYDUJ SIĘ NA PROJEKT KLATKI SCHODOWEJ, KTÓRY BĘDZIE PASOWAŁ DO TWOJEGO OKRESU W DOMU.

Nowoczesne schody mogą wyglądać nie na miejscu w tradycyjnym domu. Dla bardziej sympatycznej aktualizacji, stracić jednolite, grube wrzeciona i spróbować charakterystyczne czarne metalowe wzory, które będą doskonale współpracować z żeliwnymi meblami drzwiowymi i okiennymi.

OŚWIETLENIE SCHODÓW

Ważne jest, aby rozpocząć planowanie oświetlenia schodów już na wczesnym etapie, szczególnie jeśli chcemy, aby było ono subtelne i dyskretne.

Wiele rozwiązań oświetlenia schodowego wymaga instalacji przed tynkowaniem lub może wymagać szczególnego stylu schodów, aby uzyskać pożądany wygląd, dlatego ważne jest, aby wziąć to pod uwagę na etapie planowania.

Inną ważną kwestią są punkty mocowania. Niezależnie od tego, czy oświetlenie jest z góry, na poziomie bieżnika czy w ścianie, uwzględnienie oświetlenia w planach jest naprawdę ważne dla zapewnienia właściwego wykończenia. Poświęć trochę czasu na przeczytanie naszego przewodnika po oświetleniu schodowym, jeśli chcesz uzyskać więcej porad.