Urządzenie pokoju dziecka to dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Aby zapewnić młodemu lokatorowi maksimum komfortu i bezpieczeństwa, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników - w tym także dobre parametry mebli. Azyl naszego dziecka powinien być bezpieczny i funkcjonalny, dlatego warto zadbać o to, aby mieszczące się w nim szafy spełniały wiele bardzo różnych funkcji. 

Jakie kryteria wciąć pod uwagę przy zakupie szafy do pokoju dziecka? 

Szafa jest jednym z najważniejszych mebli w pokoju dziecka. Pełni ona jednocześnie wiele funkcji - ozdoby pokoju, przechowalni i schowka na zabawki. Warto więc zadbać o jej odpowiedni wybór. 

Szafa powinna być zgodna z upodobaniami dziecka. Pamiętajmy jednak, że te bardzo szybko się zmieniają, a większości z nas zależy na zakupie mebla na lata. Dobrym rozwiązaniem jest wybór szafy uniwersalnej w formie i kolorze i ozdobienie jej umożliwiającymi szybką zmianę naklejkami lub plakatami. 

Kolejnym kryterium, o które warto zadbać jest wielkość mebla. Szafa powinna być dobrze dopasowana do rozmiaru pokoju. Jeżeli zdecydujemy się na zbyt dużą, będzie ona przytłaczała pomieszczenie, natomiast zbyt mała nie przykuje niczyjego wzroku. Pamiętajmy także, że szafa, z której na co dzień będzie korzystało dziecko nie powinna być zbyt wysoka. Wybierajmy meble, z których maluchy będą mogły swobodnie korzystać po skończonej zabawie albo podczas sprzątania. 

Warto także zwracać uwagę na materiały, z jakich wykonano szafę. Najczęściej mamy do wyboru płyty meblowe MDF, sklejki lub lite drewno bukowe. Oczywiście szafy wykonane z tego ostatniego materiału są najtrwalsze, natomiast obecnie dobrze wykonane meble z płyt lub sklejek również mogą służyć nam przez wiele lat.

Niezwykle istotna jest także kwestia bezpieczeństwa. Szafa w pokoju dziecka powinna być maksymalnie bezpieczna, dlatego zadbajmy o to, aby krawędzie i oski nie były zbyt ostre, a powierzchnia została dokładnie zeszlifowana i gładka.  Nie zapominajmy także o funkcjonalności - szafa powinna być praktyczna i na tyle pojemna, aby oprócz ubrań dało się do niej schować także zabawki. 

Rodzaje szaf do pokoju dziecka

Oferowane nam na rynku szafy do pokoju dziecięcego dostępne są w różnych kolorach. Można zdecydować się na białe meble, które bardzo łatwo ozdobić elementami, które możemy zdjąć w momencie, kiedy dziecko z nich wyrośnie. Wiele osób decyduje się  jednak na szafy w bardzo mocnych i intensywnych kolorach.

Warto także rozróżnić dostępne modele szaf. W pokojach małych dziewczynek doskonale sprawdzi się szafa-domek. Jest to model funkcjonalny i bardzo estetyczny. Do małych pomieszczeń świetnie sprawdzą się szafy przesuwne, które są nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale także pomagają uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, takich jak przytrzaskiwanie palców. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są także szafy narożne. Te praktyczne meble są bardzo pojemne, a przy tym nie zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Dodatkową zaletą tego typu szaf jest ciekawy design, który można bardzo łatwo dopasować do pokoju dziecięcego. 

Niepowtarzalne szafy do pokoju dziecięcego można znaleźć na https://dedekids.pl/ >>