Praca przed komputerem, choć może wydawać się najbardziej bezpiecznym zajęciem, może nieść ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia. Jak przygotować stanowisko pracy przy komputerze, aby długie godziny spędzone przed urządzeniem nie były szkodliwe?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o bezpieczeństwie i higienie pracy przy komputerze. Warto poznać podstawowe zasady dotyczące ergonomii i bezpiecznej pracy z komputerem.

1. Odpoczywaj

Po godzinie spędzonej przy komputerze najlepiej zmienić zadanie lub zrobić sobie 5-minutową przerwę. Nie jest to jednak zalecane w przypadku surfowania po Internecie. Jest to dobry moment, aby zrobić sobie przerwę i wyjrzeć przez okno, aby wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Te chwile pozwolą Ci się zrelaksować i przywrócić energię, a także dać odpocząć oczom od siedzenia.

2. Właściwe biurko

Duże, wygodne biurko biurowe to podstawa. Ważne jest, aby stanowisko pracy było tak ustawione, aby wszystkie urządzenia, w tym klawiatura i mysz, były łatwo dostępne. Szybko odczujemy negatywne skutki, jeśli będziemy musieli daleko sięgać, aby użyć myszki lub pisać na klawiaturze. Ręka powinna spoczywać na biurku, a nie na klawiaturze.

Ważne jest, aby wysokość biurka pozwalała na wygodną pozycję siedzącą. Ekran monitora powinien znajdować się co najmniej 20-50 stopni nad oczami pracownika. Biurko powinno być na tyle wysokie, aby siedzący przy nim pracownik nie dotykał kolanami blatu. Układ biurka powinien umożliwiać wygodną pozycję pracy i ergonomiczne rozmieszczenie urządzeń biurowych.

3. Monitor powinien znajdować się w bezpiecznej odległości

Ważne jest prawidłowe umieszczenie monitora na biurku oraz to, w jakiej odległości od niego się znajdujesz. Przepisy BHP opisujące bezpieczną pracę z komputerem zalecają, aby pracownicy zachowywali odległość 40-75 cm między sobą a monitorem. Monitor powinien być umieszczony w taki sposób, aby źródło światła, takie jak lampa lub okno, nie znajdowało się za nim. Nie powinien on znajdować się za oknem lub lampą. Światło powinno być skierowane w stronę ekranu.

4. Fotel biurowy

Biurko jest tak samo ważne jak fotel. Odpowiednia kombinacja tych dwóch mebli może stworzyć ergonomiczne miejsce pracy. Dobry fotel powinien mieć nie tylko możliwość regulacji wysokości oparcia i siedziska, ale także podłokietniki, minimum pięcioramienną podstawę, kółka i możliwość obracania się wokół własnej osi. Powinien być wystarczająco duży, aby umożliwić wygodne siedzenie i zrelaksowaną postawę. Oparcie i siedzisko powinny być wyprofilowane tak, aby dopasowywały się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Ważnym dodatkiem do fotela jest podnóżek. Dzięki niemu pracownicy będą mogli oprzeć stopy na ziemi, jeśli nie będą mogli usiąść na fotelu.

okulary do komputera

5. Zadbaj o swój wzrok

Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz są odpowiednie, dostosowane do bezpiecznej pracy z laptopem, okulary korekcyjne dla osób z wadą wzroku. Dobra wiadomość jest taka, że pracodawca powinien je zapewnić. To on, na podstawie odpowiedniego badania lekarskiego, pokryje koszt zakupu takich okularów. Nawet jeśli nie masz wady wzroku, warto pamiętać, że oczy mogą być szczególnie wrażliwe podczas korzystania z komputera. Okulary do komputera mogą być bardzo pomcne ale należy również robić wspomniane wcześniej przerwy od patrzenia w ekran.

Soczewki kontaktowe a praca przy komputerze - czytaj więcej na http://studiovirgo.pl/a/dvhv,soczewki-kontaktowe-a-praca-przy-komputerze

Te proste zasady nie wymagają dużych nakładów finansowych ani wysiłku. Mogą jednak pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa przy komputerze i poprawić komfort dnia pracy. Warto zainwestować w dobrej jakości biurka i krzesła biurowe. Nasze plecy będą nam wdzięczne.

Takie warunki są niezbędne, aby praca przy komputerze była przyjemna i pożyteczna:

  • Wysokość biurka i krzesła powinna być dostosowana do naszego wzrostu.
  • Ekran monitora i klawiatura powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od siebie, stosownie do wzrostu i wzroku.
  • Zadbaj o odpowiednie oświetlenie;

Należy robić przerwy w pracy przy komputerze, aby się zrelaksować, odpocząć oczom, mięśniom szyi i ramion oraz zrobić przerwę w pisaniu na klawiaturze.

Pracując przy komputerze, nie zapominaj o następujących zasadach:

  • Plecy powinny być proste, oparte o oparcie krzesła.
  • Przedramiona powinny być zgięte pod kątem i opierać się o krawędź biurka.
  • Dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze.
  • Oczy powinny być skierowane prosto przed siebie. Odległość między twarzą a monitorem powinna wynosić od 40 do 80 cm, w zależności od wielkości monitora.
  • Monitor powinien być lekko odchylony do tyłu.