Whisky  (w zapisie irlandzkim i amerykańskim whiskey) to  napój alkoholowy powstały w wyniku destylacji fermentowanego zacieru zbożowego, którego dojrzewanie zachodzi w drewnianych beczkach, zwykle dębowych. Jest często kojarzony z krajami anglosaskimi, takimi jak Irlandia, Szkocja, Stany Zjednoczone i Kanada. W języku gaelickim whisky nazywana jest "uisge beatha", co znaczy "woda życia".

Whisky szkocka

To bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny rodzaj whisky na skalę światową. Wytwarzana wyłącznie na obszarze Szkocji, często destylowana za pomocą kotłowego aparatu destylacyjnego (alembiku), musi spędzić przynajmniej trzy lata dojrzewając w używanych, dębowych beczkach. Wyróżniamy kilka podtypów whisky szkockiej:

  • Blended – rodzaj whisky stworzony przez połączenie różnych destylatów. Zazwyczaj to mieszanina dwóch lub więcej rodzajów single malt z innymi odmianami whisky zbożowej lub/i spirytusem zbożowym. Najczęściej wykorzystywana do przygotowywania koktajli. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest Johnnie Walker.
  • Blended malt, nazywana również pure malt, to whisky powstała z mieszanki różnych single maltów pochodzących z różnych destylarni.
  • Single malt – odmiana whisky destylowana w jednej destylarni i wytwarzana w całości z jednego rodzaju słodu, zazwyczaj jęczmiennego (choć czasem spotyka się również whisky single malt z dodatkiem innych zbóż). Najczęściej degustowana w postaci czystej (neat) lub z dodatkiem lodu (on the rocks).
  • Single cask – to whisky pochodząca wyłącznie z jednej beczki w obrębie konkretnej destylarni. Przed butelkowaniem może być ewentualnie rozcieńczana wodą do osiągnięcia zawartości alkoholu (ABV) na poziomie 40, 43 lub 46%. Wersją single cask jest cask strength – whisky rozlewana bezpośrednio z beczek do butelek. Butelki z whisky single cask posiadają informacje o beczce, numerze butelki oraz liczbie butelek napełnionych z danej beczki.

Czy whiskey jest dobra dla kobiet? Czytaj więcej na https://whiskysour.pl/blog/czy-whiskey-jest-dobra-dla-kobiet/tose_lrjj.

Whiskey irlandzka

Wyprodukowana na terenie Irlandii lub Irlandii Północnej. Tradycyjna whiskey irlandzka jest tworzona z połączenia słodowanego i niesłodowanego jęczmienia (czasem innych zbóż w proporcji do 5%) i destylowana za pomocą alembiku. Musi dojrzewać w dębowych beczkach przynajmniej przez trzy lata. Wyróżniamy kilka rodzajów whiskey irlandzkiej:

  • Pure Pot Still Whiskey lub Single Pot Still Whiskey – to whiskey wyprodukowana z użyciem zarówno słodowanego, jak i niesłodowanego jęczmienia (lub innych niesłodowanych zbóż, do 5%). Tradycyjnie jest trzykrotnie destylowana.
  • Irish Malt Whiskey – whiskey wytwarzana z 100% zesłodowanego jęczmienia, podwójnie lub potrójnie destylowana.
  • Irish Grain Whiskey – whiskey produkowana z mieszanki zesłodowanego jęczmienia (w ilości poniżej 30%) i innych zbóż, często kukurydzy, pszenicy lub jęczmienia.
  • Irish Blended Whiskey – to mieszanka dwóch lub więcej rodzajów whiskey, głównie Pure Pot Still Whiskey, Irish Malt Whiskey lub Irish Grain Whiskey.

Whisky

Whiskey amerykańska

Wytwarzana tylko w Stanach Zjednoczonych. Destylowana zazwyczaj w aparatach kolumnowych do minimalnie 80% ABV. Musi dojrzewać w nowych, przypalanych na węgiel dębowych beczkach. Odmiany whiskey amerykańskiej obejmują:

  • Bourbon – whiskey wytwarzana z kukurydzy i innych zbóż (takich jak żyto lub słodowany jęczmień). Kukurydza stanowi minimum 51% (zwykle około 70%) składu. Bourbon, który dojrzewa krócej niż cztery lata, musi posiadać informacje na temat czasu dojrzewania, podczas gdy ten dojrzewający co najmniej dwa lata może być określany jako Straight Bourbon.
  • Tennessee – w prawnym sensie zaliczana do rodziny bourbonów. Różni się jednak filtrowaniem przez węgiel drzewny. Przykładem jest znana Jack Daniels.
  • Rye whiskey – wytwarzana z zacieru zawierającego co najmniej 51% żyta. Rye whiskey dojrzewająca co najmniej dwa lata może być nazywana Straight Rye.
  • Corn Whiskey – musi zawierać co najmniej 80% kukurydzy w zacierze.

Whisky japońska

Produkowana w Japonii od 1924 roku. Proces produkcji japońskiej whisky wzorowany jest na metodach szkockich. Dwoma najbardziej znanymi markami są: Nikka i Yamazaki (Suntory). Charakteryzuje się zwykle dwukrotną destylacją.

Inne regiony

Whisky jest także wytwarzana w innych krajach, takich jak Walia, Kanada, Indie, Francja, Tajwan i wiele innych. Choć opiera się na podobnych zasadach jak whisky, istnieją różnice wynikające z lokalnych tradycji. Jednym z przykładów jest starka, rodzaj alkoholu produkowanego w Polsce przez Polmos Szczecin i później przez Szczecińską Wytwórnię Wódek "Starka", który oparty jest na procesie zbliżonym do produkcji whisky, ale wytwarzany z żyta.