U osób uzależnionych od alkoholu może rozwinąć się psychoza alkoholowa lub schizofrenia alkoholowa. Może ona dotyczyć zarówno tych, którzy są już odurzeni, jak i tych, którzy przestali pić na jakiś czas. Istnieje kilka rodzajów psychozy alkoholowej. Można wyróżnić nasilenie i czas trwania każdego z nich. Osoba w takim stanie, choć może nie być w stanie jasno myśleć, jest nadal w pełni świadoma. Jakie są objawy psychozy? Jak można ją leczyć?

Psychoza alkoholowa - objawy

Schizofrenia alkoholowa charakteryzuje się występowaniem halucynacji. Jednak w przeciwieństwie do delirium, dotyczą one głównie zmysłów słuchu. Czasami chory może słyszeć głosy, które zachęcają go do podjęcia określonych działań. Głosy te są często głosami znanymi. Halucynacje te mogą być niepokojące i nieprzyjemne. Pacjent może stać się agresywny, a nawet popełnić samobójstwo, jeśli słyszy te halucynacje. Osoby te często czują się obserwowane lub śledzone. Rzadko zdarza się, aby osoba z psychozą alkoholową doświadczała halucynacji związanych ze zmysłami wzroku i dotyku. Jest to jednak możliwe.

Psychoza alkoholowa może być spowodowana przez alkohol. Jest to substancja psychoaktywna, która może wpływać na mózg, wątrobę i serce. Osoba dotknięta chorobą doświadcza problemów z myśleniem, percepcją lub świadomością. Uważa się, że choroba ta jest spowodowana zaburzeniem równowagi systemu neuroprzekaźników. Trudno jest określić przyczynę tego stanu. Jednak spożywanie alkoholu jest zawsze czynnikiem. Ze względu na objawy, jakie wywołuje, często określa się ją mianem schizofrenii alkoholowej.

Leczenie uzależnienia od alkoholu - dowiedz się więcej na https://alkoholizmbochnia.pl/gihr/leczenie-alkoholizmu-bochnia.html

alkoholizm

Rodzaje psychozy alkoholowej

Ostra psychoza alkoholowa jest również znana jako biała gorączka alkoholowa. Występuje najczęściej u osób, które nagle przestały pić alkohol po długim okresie. Ma ona łagodniejszy przebieg niż majaczenie. Dzieje się tak dlatego, że pacjenci nie doświadczają w tym czasie zaburzeń wegetatywnych, takich jak przyspieszone bicie serca czy wzmożona potliwość. Zaburzenia świadomości są rzadziej spotykane u osób ze schizofrenią alkoholową. Stan ten charakteryzuje się częstymi halucynacjami słuchowymi, które mogą trwać nawet kilka dni.
Halucynacje spowodowane nadużywaniem alkoholu - Występują najczęściej u osób, które przez wiele lat cierpiały z powodu uzależnienia od alkoholu. Objawy te mogą być odczuwane podczas picia lub abstynencji. Pacjenci z ostrą psychozą alkoholową często doświadczają halucynacji. Jest to najczęstsza postać schizofrenii alkoholowej.
Zespół Otella jest stanem, który dotyka głównie mężczyzn. Poza zwykłymi objawami, może występować chorobliwa zazdrość, która może osiągać bardzo wysoki poziom. Pacjent postrzega wszelkie myśli lub przypuszczenia dotyczące domniemanej zdrady jako pewne. Myśli te mogą być czasami abstrakcyjne i absurdalne, ale nie powinny być ignorowane, ponieważ mogą prowadzić do agresji.
Objawy psychozy alkoholowej

Leczenie psychozy alkoholowej

Głównym sposobem leczenia psychozy alkoholowej jest zaprzestanie picia. Może to być trudne dla pacjentów, więc ważne jest, aby to zaakceptować. Leki przeciwpsychotyczne są często stosowane do blokowania dopaminowych receptorów nerwowych D2. Rodzaj psychozy alkoholowej, na którą cierpi pacjent, często decyduje o sposobie leczenia. Ma to również wpływ na rokowanie. Ostra halucynoza alkoholowa ustępuje zwykle w ciągu kilku dni. Natomiast leczenie paranoi alkoholowej i choroby Korsakowa może być żmudne i uciążliwe z powodu częstych nawrotów. Walka z psychozą alkoholową jest zwykle skuteczna, jeśli pacjent rzuca picie alkoholu i stosuje się do przepisanych leków. Ważne jest, aby w każdym przypadku skonsultować się z psychiatrą. Pomoże on wybrać najlepsze metody leczenia i będzie monitorował stan zdrowia. Farmakoterapia jest zwykle stosowana przez kilka miesięcy. Jednak w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka lat.