Post przerywany odnosi się do planu żywieniowego, który czasowo ogranicza spożycie pokarmów. To może odnosić się do pór dnia, tj. Nie tylko możesz ograniczyć swoje nawyki żywieniowe w określonych porach dnia, ale także w ciągu całego tygodnia. Można ograniczyć spożycie pokarmów do określonych dni tygodnia. W okresie postu można spożywać napoje bez kalorii, takie jak czarna kawa, herbata bez cukru, napary ziołowe lub woda. Post przerywany nie jest dietą. Nie nakazuje, jakie posiłki i jakie wartości odżywcze powinniśmy spożywać.

Post przerywany - dla kogo?

Post przerywany może (ale nie musi) być odpowiednim modelem diety dla każdego, kto:

  • Redukuje wagę
  • Ma problem z podjadaniem i chce go ograniczyć.
  • Ma nadciśnienie, insulinooporność i zaburzenia gospodarki lipidowej.

Nie jest to dobry wybór dla osób:

  • z niedowagą lub niedożywionych,
  • Cierpiących na zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja lub ortoreksja)
  • Mające problemy z układem pokarmowym (np. wrzody żołądka, refluks żołądkowy)
  • Z zaburzeniami endokrynologicznymi (np. cukrzyca, zaburzenia miesiączkowania u kobiet, choroby tarczycy)
  • Kobietom w ciąży i karmiącym.

Dieta lub plan żywieniowy powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej osoby.

Jakie są rodzaje postów?

Najbardziej popularne posty przerywane. Są to:

  • Post 14:10
  • Post 16:8
  • Post 18:6
  • Post 20:4

Pierwsza liczba oznacza długość okresu postu, natomiast druga to czas, w którym można spożywać posiłki. Sprawdź co powinno się jeść na poście przerywanym.

Jakie są korzyści z przerywanego postu?

Ta dieta ma główną zaletę: ogranicza przekąski. Nawet jeśli nie planujesz stosować IF codziennie, może to być świetna opcja na specjalne okazje lub gdy trudno jest utrzymać zdrową dietę. Okno żywieniowe może pomóc ci utrzymać zdrową wagę, nawet jeśli jesz inne posiłki niż na co dzień.

Korzyścią jest również spożywanie większych posiłków

Przerywany post pozwala na jedzenie mniejszej ilości posiłków w ciągu dnia i spożywanie mniejszej ilości posiłków niż w przypadku normalnej diety, która polega na spożywaniu 4-6 posiłków dziennie. Są one mniejsze, ale nadal dostarczają wystarczająco dużo kalorii, aby nas utrzymać. Będziesz czuł się bardziej usatysfakcjonowany, jeśli będziesz jadł posiłki o większej objętości.

Nie ma badań, które definitywnie potwierdziły długoterminowe korzyści związane z przerywanym postem w przypadku nadciśnienia i innych chorób związanych z zaburzeniami lipidowymi. Temat ten jest wciąż nowy i potrzeba więcej czasu na sformułowanie rzetelnych wniosków. Ważne jest, aby każdy przypadek traktować oddzielnie, a możliwość stosowania takiego planu dietetycznego omówić z lekarzem.

Post przerywany

Post przerywany - jak działa?

Rozpatrując wpływ przerywanego postu na redukcję masy ciała należy wziąć pod uwagę dwa aspekty lub hipotezy. Psychodietetyczny aspekt ograniczenia spożycia kalorii. Ponieważ jest dłuższy czas postu i krótsze okno jedzenia, spożywamy mniej kalorii w ciągu dnia i tworzymy deficyt energetyczny. Jest to podobne do normalnej diety odchudzającej. Aspekt fizjologiczny zakłada, że post ma pozytywny wpływ na procesy metaboliczne organizmu. Hipoteza ta mówi, że IF jest korzystniejszy niż dieta bez postu, która ma takie samo zapotrzebowanie energetyczne.

Czy istnieją badania, które potwierdzają korzyści płynące z przerywanego postu w stosunku do zwykłej diety?

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań dotyczących IF i utraty wagi. Niektóre z nich pokazują korzyści z przerywanego postu nad innymi modelami diety. Jednak metaanalizy tego nie potwierdzają. Metaanaliza porównująca wpływ przerywanego postu z dietami niskoenergetycznymi (mniej niż 800 kcal) na redukcję masy ciała w okresie 12 tygodni jest wyjątkiem. Chociaż w badaniu stwierdzono, że przerywany post może być korzystny dla niektórych pacjentów, potrzebne są badania kliniczne, aby ustalić, czy te metody działają.

Należy jednak zauważyć, że wspomniana wcześniej metaanaliza obejmuje jedynie krótki okres czasu (12 tygodni), natomiast dłuższe badanie (ponad 6 miesięcy) nie wykazuje korzyści ze stosowania IF nad zwykłą dietą w celu utraty wagi.

Post przerywany - czy warto?

Plan żywieniowy i dieta każdej osoby powinny być dopasowane do niej. Tylko Ty możesz zdecydować, czy ten model sprawdzi się w Twoim przypadku. Chociaż nie ma naukowych dowodów na to, że IF jest skuteczniejszy niż tradycyjne metody odchudzania, psychologiczny aspekt ograniczenia podjadania może sprawić, że IF będzie pozytywnym dodatkiem do procesu odchudzania.