Sok z aronii należy do tych, który warto mieć w domu bez względu na to, jaką mamy właśnie porę roku. Owoce aronii to nie tylko bogactwo witamin, ale i związków roślinnych mających wyjątkowo dobry wpływ na nasze zdrowie. To właśnie one sprawiają, że nasz organizm z większą łatwością broni się przed chorobami, a tym również tymi, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego życia. Warto więc poznać sok z aronii bliżej.

Sok z aronii – charakterystyka

Sok z aronii zwraca na siebie uwagę już ze względu na swój kolor, mamy bowiem do czynienia z ciemną, głęboką czerwienią. Właściwości zdrowotne tego owocu są zresztą niemożliwe do przecenienia. Nie na marne mówi się o niej przecież, że jest antidotum na choroby cywilizacyjne, w tym między innymi na nadciśnienie, schorzenia oczu, miażdżycę, a nawet na nowotwory. Sok powstaje z wykorzystaniem jagód aronii czarnoowocowej, a więc krzewu, który bardzo dobrze czuje się w Europie. Aronia doskonale rośnie oraz owocuje także w Polsce, nic więc dziwnego, że nasz kraj jest jednym z potentatów w jej uprawie. Sama aronia pochodzi z Ameryki Północnej i należy do tej samej rodziny, co doskonale znana w Polsce jarzębina. Do Europy sprowadził ją Miczurin – znakomity rosyjski sadownik, dzięki któremu poznaliśmy szereg nowych gatunków roślin. Miczurin planował całkowite przekształcenie przyrody i wiele osób cieszy się, że mu się to nie udało. Aronia jest jednak z pewnością tym jego darem, za który możemy być mu wdzięczni. Jej owoce są niezrównane w walce z chorobami cywilizacyjnymi, a sok ma wielu koneserów.

Szukasz w 100% naturalnego soku z aronii? Sprawdź ofertę sklepu Korab Garden. Więcej na http://korabgarden.pl/soki/sok-z-aronii/ >>

Przeciwutleniacze z aronii i nowotwory

Analizując skład aronii z pewnością szybko dostrzeżemy, że zawiera ona dużo witaminy P. Tym mianem określa się substancje fitochemiczne, które są obecne w roślinach. To właśnie im owoce zawdzięczają swój intensywny kolor, nie jest to jednak wcale ich jedyny atut. Witamina P ma do spełnienia szczególnie ważne funkcje ochronne odpowiadając za bronienie rośliny przed wirusami, grzybami oraz bakteriami. Jest też skuteczna w walce ze szkodnikami, insektami oraz z działaniem słońca, a więc tym wszystkim, co może zagrozić roślinie, gdy ta znajduje się w fazie wzrostu. Gdy dostarczamy ją do organizmu wraz z owocami i warzywami, witamina P przynosi szereg korzyści także naszemu organizmowi. To przy okazji cenny przeciwutleniacz. W aronii znajduje się między innymi: rutyna, katechiny, kwercetyna oraz antocyjany. To bardzo aktywna i skuteczna drużyna, na którą możemy liczyć nie tylko wtedy, gdy zastanawiamy się nad tym, jak wyeliminować wolne rodniki.

Skład aronii jest uzupełniany także przez witaminę C oraz szereg witamin z grupy B. Jest też bogata w witaminę E. Bioflawonoidy przyczyniają się do tego, że wspomniana już witamina C jest nie tylko lepiej wchłaniana, ale również zdecydowanie lepiej działa, a to z kolei poprawia działanie witaminy E – znakomitego przeciwutleniacza. Dzięki temu wzmacniany jest cały nasz organizm, w tym również układ odpornościowy. Ten chroni komórki przed wolnymi rodnikami, o których wiadomo, że mogą prowadzić także do powstawania komórek rakowych.