Infekcje pochwy to dość częste dolegliwości, z którymi boryka się wiele kobiet. Na ich rozwój ma wpływ wiele czynników, a wywołują je przede wszystkim rożnego rodzaju bakterie, grzyby oraz wirusy. Zdarza się, że infekcja przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie, ale zazwyczaj pacjentki skarżą się na kilka nieprzyjemnych i uporczywych objawów, które mogą być inne w zależności od tego, jakie drobnoustroje przyczyniły się do powstania infekcji. 

Typowe objawy dla wszystkich infekcji intymnych

Każda infekcja pochwy niezależnie od tego, jakie drobnoustroje ją wywołują, charakteryzuje się pewnymi wspólnymi cechami. Są to przede wszystkim takie dolegliwości jak swędzenie okolic intymnych, pieczenie, zmiana zapachu wydzieliny z pochwy oraz upławy, których wygląd może być inny dla różnej grupy drobnoustrojów. W początkowej fazie infekcji, gdy zmagamy się właśnie ze swędzeniem, pieczeniem i upławami, pomocne mogą być dostępne bez recepty tabletki na infekcje pochwy. Jednak konieczne jest rozróżnienie na rodzaj czynnika chorobotwórczego, tj. rodzaju drobnoustrojów, ponieważ są one powodować nieco inne objawy. Dokładna obserwacja ciała pomoże skutecznie zdiagnozować chorobę. 

Objawy przy infekcjach bakteryjnych pochwy 

Największą grupę infekcji pochwy stanowią zakażenia bakteryjne. Do ich najistotniejszych objawów poza pieczeniem, swędzeniem, zaczerwienieniem i obrzękiem warg sromowych należą charakterystyczne upławy, które przyjmują postać wodnistej i biało-szarej wydzieliny o charakterystycznym, rybim zapachu. Ponadto może temu także towarzyszyć ból w podbrzuszu podczas oddawania moczu. Kolor upławów może także się zmieniać w zależności od tego, jakie bakterie odpowiadają za wywołanie infekcji pochwy, może m.in. posiadać kolor żółtawy czy zielonkawy. Duża liczba infekcji bakteryjnych przebiega także bezobjawowo, jeśli jednak odczuwamy charakterystyczne objawy, to warto zapobiegawczo zastosować tabletki na infekcje pochwy. 

Infekcje pochwy wywołane grzybami - objawy

W przebiegu grzybicy pochwy kobiety mają do czynienia również z nieco innymi upławami. Najczęściej mają one postać grudkowatej i "serowatej" wydzieliny, choć zdarzają się przypadki, że jest ona bardzo rzadka, niemal wodnista i zupełnie bezzapachowa. Przy grzybicy często pojawia się także ból w czasie stosunku. Na dolegliwości te stosuje się specjalne tabletki na infekcje pochwy gemini.pl/kategoria/zdrowie/drogi-moczowo-plciowe/infekcje-i-podraznienia-pochwy, które dość szybko przynoszą ulgę. Zdarzają się także infekcje wywołane jeszcze innymi drobnoustrojami, np. rzęsistkiem czy chlamydią, dają one jeszcze inne specyficzne objawy i wymagają zastosowania odpowiedniego leczenia. 

Infekcje pochwy - leczenie

Nawracające infekcje mogą bardzo uprzykrzyć komfort życia kobiety, dlatego warto obserwować swoje ciało i przy charakterystycznych objawach zastosować profilaktycznie tabletki na infekcje pochwy dostępne bez recepty czy nawet popularne płukanki. Dzięki temu nie tylko szybko zaradzimy nieprzyjemnym objawom, ale również zapobiegniemy rozwojowi choroby.