Już po czterdziestym roku życia wiele osób uskarża się na to, że ich widzenie z bliska jest gorsze niż do tej pory. Przyczynia się to do konieczności sięgania po okulary do czytania oraz te, które przeznaczone są do pracy przy komputerze. Przypadłość ta, nazywana często starczowzrocznością, jest konsekwencją naturalnych zmian zachodzących w starzejących się oczach. Z czasem soczewka nie jest już tak elastyczna, jak miło to miejsce do tej pory, a to sprawia, że trudno jest skupić wzrok na tych przedmiotach, które są położone najbliżej. Okulary poprawiające jakość widzenia z bliska często rozwiązują problem, w pewnym momencie jednak wiele osób odkrywa, że przydadzą się im także okulary do dali. Ich nieustannie zmienianie bywa uciążliwe zwłaszcza, jeśli mielibyśmy to robić prowadząc jednocześnie samochód. Nic więc dziwnego, że rozwiązaniem okazują się być w takiej sytuacji czy to okulary, czy to soczewki progresywne. Warto zadać sobie pytanie o to, kto, w pierwszej kolejności, powinien się nimi zainteresować.

Jak działają szkła progresywne?

Najważniejszym zadaniem, jakie stawia się przed okularami progresywnymi jest zagwarantowanie pełnej ostrości widzenia bez względu na to, jaka jest odległość danego obiektu od oczu. Taki efekt jest możliwy przede wszystkim dlatego, że szkła charakteryzuje szczególna konstrukcja. Już na etapie produkcji są one dzielone na trzy strefy widzenia. Strefa górna jest najbardziej naturalna, gdy patrzymy na wprost i to właśnie ona pozwala na wyraźne widzenie z dali. Strefa dolna jest nieoceniona, gdy chcemy dobrze widzieć z bliska, a strefa pośrednia sprawdza się znakomicie, gdy patrzymy w tak zwanych odległościach pośrednich, a więc choćby wtedy, gdy pracujemy przy komputerze. Analizując ich budowę możemy uznać, że szkła progresywne zaliczane są do najbardziej skomplikowanych w optyce, ich skuteczność jest jednak na tyle duża, że systematycznie możemy mówić o ich rosnącej popularności. Trudno się jej jednak dziwić, skoro dzięki szkłom progresywnym, wiele osób nie musi już mieć przy sobie kilku par okularów po to, aby zmieniać je w zależności od aktualnej sytuacji.

Dla kogo okulary progresywne?

Okulary progresywne promowane są jako rozwiązanie stworzone z myślą o osobach zmagających się zarówno ze starczowzrocznością, jak i z innymi schorzeniami akomodacyjnymi, a więc takimi, które uniemożliwiają prawidłową ostrość widzenia, gdy odległości się zmieniają. Istnieje jednak naprawdę niewiele przeciwwskazań do noszenia takich okularów. Decydując się na ich zakup dobrze jest mieć jednak świadomość tego, że mamy do czynienia ze szkłami dość specyficznymi, do których należy się przyzwyczaić. Często niezbędnych jest nawet kilka tygodni, aby oczy zaadaptowały się do nowego rodzaju korekcji. Początki są zawsze trudne i mało komfortowe, nie powinniśmy się jednak zrażać. Widzenie w szkłach i soczewkach progresywnych jest nieco inne niż ma to miejsce w odniesieniu do klasycznych okularów korekcyjnych. Osoby, które zdecydowały się na taki krok, zapewniają nas jednak, że już po okresie adaptacji nie ma mowy o poważniejszych trudnościach.

https://avm4you.pl/okulary-progresywne/b_avxm