Olej z opuncji figowej ma szereg zalet – wspaniale się wchłania, skutecznie nawilża i efektywnie redukuje zmarszczki. Takie właściwości sprawiają, że jest najskuteczniejszym ze znanych preparatów przeciwzmarszczkowych.  Zalety to jedno, a co z wadami? Jest jedna – olej jest drogi, ale bardzo wydajny.

Opuncja figowa (opuntia ficus indica), to roślina znajdująca bogate zastosowanie, zarówno w medycynie naturalnej, zdrowej kuchni oraz w kosmetyce.


Właściwości opuncji figowej


Olej z opuncji figowej wytwarzany jest z nasion opuncji. Ciekawostka jest, że zbiory fig trwają tylko kilka dni w roku. Owoce przetwarzane są w sposób naturalny – suszy na słońcu, wyjmuje pestki i z nich tłoczy się olej na zimno. Pestki opuncji są bardzo twarde po wysuszeniu, dlatego proces ekstrakcji oleju jest trudny i wymaga długiego czasu.

Stosowanie oleju powoduje wzrost elastyczności skóry, która staje się gładka i jędrna, a ponadto niezwykle promienna.  Nawet kilka dni stosowania oleju z opuncji pozwoli na osiągnięcie efektu zregenerowanej, odżywionej, bardzo elastycznej i widocznie wygładzonej skóry.

Jakie składniki w oleju z opuncji figowej aktywnie działają na skórę?

Olej zawdzięcza swoje wspaniałe właściwości bogatej bazie składników, których nie można znaleźć w innych roślinach: antyoksydanty, aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe oraz pierwiastki śladowe.

Olej z opuncji figowej jest źródłem różnych form witaminy E, tzw. tokoferoli – znajdziemy w nim nawet gamma- tokoferol o niezwykle silnym działaniu antyoksydacyjnym, który skutecznie zwalcza wolne rodniki wpływające bezpośrednio na przedwczesne starzenie się̨ skóry.

Fitoestrole – naturalne nawilżanie

W oleju znajduje się wiele fitosteroli, które oprócz zapobiegania utracie wody ze skóry, wspomagają regenerację naskórka oraz wzmacniają naturalne działanie łagodzące i przeciwzapalne oleju. To właśnie fitosterolom zawdzięczmy niezwykłą poprawę̨ elastyczności i napięcia skóry.

Kwasy tłuszczowe – skuteczna walka ze zmarszczkami

Olej z nasion opuncji zawiera przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Zawiera aż do 61% kwasu linolowego – Omega-6, wygładzającego i nawilżającego skórę̨, który ponadto chroni przed promieniami UV, a także wolnymi rodnikami. Kwas oleinowy – Omega-9, którego udział w oleju sięga 25% ułatwia penetrację innych składników czynnych do głębszych warstw skóry.

Ta bogata, unikalna kompozycja kwasów w wysokim stężeniu, powoduje, że olej z opuncji figowej ma tak silne właściwości przeciwzmarszczkowe, regenerujące, odżywcze i ochronne.

Olej z opuncji figowej – cenne minerały?

Olej zawiera także szereg ważnych minerałów, takich jak:

  • wapń 470 mg/kg,
  • potas 533 mg/kg,
  • magnez 117 mg/kg,
  • fosfor 1627 mg/kg.

Cała powierzchnia zewnętrzna ludzkiej skóry jest chroniona przez – warstwę lipidową, która jest naturalną barierą ochronna, zapobiegającą utracie wilgoci. Olej z opuncji figowej wspomaga zapobieganiu transepidermalnemu ubytkowi wody, co z kolei przekłada się na uszczelnienie tkanki łącznej i w efekcie opóźnia powstawanie zmarszczek.

Skutki stosowania oleju z opuncji:

  • opóźnienie procesu starzenia komórkowego oraz stymulacja wzrostu nowych komórek skóry;
  • spłycenie zmarszczek oraz opóźnienie ich powstawania;
  • zmniejszenie „worków pod oczami”;
  • usunięcie przebarwień i blizn;
  • zmniejszenie widocznych porów;
  • wzrost jędrności, elastyczności i nawilżenia skóry;
  • usunięcie zaczerwienienia i uszkodzeń skóry spowodowanych promieniami słonecznymi.

Najskuteczniejsze sposoby wykorzystania oleju z opuncji

Polecane jest stosowanie oleju w czystej postaci, poprzez wklepywanie w oczyszczoną twarz. Olej jest niezwykle wydajny – zaledwie 2 krople wystarczą do nałożenia na cała twarz. Olej stanowi również cenny dodatek do  balsamów i kremów do ciała.

Balsam do ciała lub mieszanki do masażu

Poniżej wymieniam sprawdzone przeze mnie mieszanki do masażu, które można stosować także po kąpieli, jako naturalny zamiennik balsamów do ciała.

  • 20% oleju z opuncji i 80% oleju z awokado
  • 15% oleju z opuncji i 85% oleju z pestek moreli
  • 25% oleju z opuncji i 75% oleju ze słodkich migdałów
  • 10% oleju z opuncji i 90% oliwy z oliwek


Lej z opuncji nie należy do tanich produktów, ale zdecydowanie jego cena jest odpowiednia do skuteczności. Zawsze lepiej kupić jeden wartościowy olej niż kilka tańszych, a znacznie mniej skutecznych produktów.