Torbiel szyszynki to łagodna zmiana nowotworowa. Jest ona wykrywana najczęściej w sposób przypadkowy podczas obrazowych badań głowy. Częstotliwość występowania oceniana jest na dziesięć procent populacji. Sprawdźmy, jak może objawiać się torbiel szyszynki, jakich może być wymiarów oraz jak przebiega leczenie.

Czym jest torbiel szyszynki?

Torbiel szyszynki to zmiana łagodna nowotworowa, która znajduje się w obrębie wydzielania gruczołu wewnętrznego, który zlokalizowany jest w linii ośrodkowego układu nerwowego, a konkretnie na samej blaszce pokrywy śródmózgowia. Szyszynka zbudowana jest z pinealocytów, fibroblastów, komórek glejowych oraz komórek immunologicznego układu.

Gruczoł ten produkuje melatoninę, a więc hormon, który zapewnia przystosowanie organizmu do dobowych rytmów. Melatonina syntetyzowana jest z tryptofanem, który w gruczołowych komórkach szyszynki przekształcany jest w serotoninę. Następnie właśnie serotonina na skutek metabolicznych przemian produkuje toksytryptaminę, która jest melatoniną. Wydzielanie oraz produkcja melatoniny odbywa się jedynie w ciemności.

Torbiel szyszynki określić może jako przestrzeń patologiczną, którą wypełniona jest płynem zawierającym zapalne komórki oraz otoczona jest tkanką prawidłową. Częstość występowania torbieli szyszynki ocenia się na jakieś dziesięć procent populacji. To głównie potwierdzają autopsyjne badania, ponieważ właśnie torbiele szyszynki przebiegają zwykle bezobjawowo, a co idzie na tym skłaniają się rzadko do wykonywania diagnostycznych badań. Najczęściej są po prostu przypadkowo wykrywane podczas obrazowych badań głowy, które są przeprowadzone bez związku z podejrzeniem jakichkolwiek zmian w obrębie samej szyszynki.

Wymiary torbieli szyszynki

Torbiel klasyczna szyszynki ma linijną oraz cienką ścianę. W niej występować mogą liczne zwapnienia. W obrazowych badaniach charakteryzuje się wzmożona nieznacznie intensywnością w stosunku do samego płynu mózgowo-rdzeniowego. Z kolei torbiele o ścianach grubych, z wzmocnieniami nieregularnymi w obrazowych badaniach, uznawane są za niepokojące czy też wymagające kontroli stałej.

Torbiele szyszynki osiągają wielkość od kilku do nawet kilkunastu milimetrów. Mieszczą się zazwyczaj w zakresie między 5 milimetrów do 20 milimetrów.

To co warto podkreślić to fakt, że cechują się bardzo trudną do przewidzenia pewnego rodzaju dynamiką zmian. Mogą bardzo szybko rosnąć (co podnosi znacznie ryzyko ich pęknięcia), bardzo wolno, a czasem nawet ulegają regresji całkowitej.

Objawy torbieli szyszynki

Torbiel szyszynki przebiega w większość przypadków bezobjawowo. Dlatego właśnie u większości pacjentów wykrywana jest przypadkowo podczas obrazowych badań. Jednak jeśli powoduje jakiekolwiek dolegliwości, to jej objawem podstawowym jest ból głowy, który przypomina łudząco napięciowy ból głowy. Ból głowy napięciowy należy do samoistnych bólów. Jest on tępy, silny, narastający oraz rozpierający. Towarzyszy mu zwykle ucisk oraz bardzo charakterystyczne świdrowanie w głowie.

Uważa się także, że torbiel szyszynki spowodowana może być występowaniem migreny, która jest samoistnym bólem głowy, opisywanym jako silny oraz pulsujący. Nie jest jednak znana etiologia bólów migrenowych głowy.

Dowiedz się więcej na stronie: https://www.forumneurologiczne.pl/porada/torbiel-szyszynki-objawy-diagnoza-leczenie/3412