Jeżeli chcesz uzyskać wysokiej jakości drewno konstrukcyjne, podstawą jest zastosowanie profesjonalnej metody impregnacji. Wpływa na trwałość materiału, stabilność wymiarów i możliwość bezproblemowego korzystania z budynku i innych konstrukcji, które z nich powstają. Bardzo dobre efekty uzyskasz wybierając impregnację ciśnieniową. Dlaczego?
Jak wygląda impregnacja ciśnieniowa drewna konstrukcyjnego?
Drewno konstrukcyjne pod wpływem ciśnienia jest zabezpieczane profesjonalnymi środkami impregnującymi, wnikającymi w głębokie struktury. Pozwala to na jego skuteczne zabezpieczenie przed insektami, grzybami oraz pleśnią. Nie są w stanie go zniszczyć żadne czynniki atmosferyczne, co ma ogromne znacznie, gdy materiał jest wykorzystywany w celach konstrukcyjnych.
Do impregnacji ciśnieniowej należy wybierać wyłącznie certyfikowane, atestowane środki, których skład jest przebadany i we właściwy sposób przetestowany. Jest to bardzo ważne, szczególnie, jeżeli drewno ma być wykorzystane do budowy domu, w którym będzie przebywało się na co dzień.
Dlaczego warto zdecydować się na impregnację ciśnieniową drewna konstrukcyjnego?
Impregnacja ciśnieniowa pozwala na utrwalenie najważniejszych właściwości drewna konstrukcyjnego, czyli jego trwałości i wytrzymałości na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Materiał nie jest atakowany przez insekty, jest w stanie stworzyć konstrukcję stabilną, bez żadnych problemów.
Impregnacja ciśnieniowa gwarantuje, że drewno, jak i konstrukcja, która z niego powstała, będą odznaczały się wydłużoną żywotnością i wysokim bezpieczeństwem podczas użytkowania. Materiał nie jest narażony na ataki biologiczne, czyli na zagnieżdżanie się insektów.
Drewno konstrukcyjne, które ma mieć kontakt z warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg, ostre słońce, musi zyskać dodatkowe zabezpieczenie, a takie właśnie zapewnia impregnacja ciśnieniowa. Z jej pomocą na powierzchni materiału wytwarzana jest dodatkowa warstwa ochronna, pozwalająca na zabezpieczenie drewna przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Stosując tę metodę impregnacji, możesz na dłuższy czas zapomnieć o konserwacji drewna, ponieważ będzie ono posiadało pełne zabezpieczenie.
Drewno, które zostanie poddane impregnacji ciśnieniowej, jest także chronione przed gniciem. Co ważne, może przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach. Wszystkie preparaty, które obecnie stosowane są do zabezpieczania drewna, są przyjazne dla środowiska.
Kiedy impregnacja ciśnieniowa przynosi najlepsze rezultaty?
Impregnacji ciśnieniowej powinny zostać poddawane wszystkie zewnętrzne elementy konstrukcyjne wykonane z drewna, w szczególności te, które mają bezpośredni kontakt z glebą. Będą chronione przed gniciem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi, mogącymi osłabić materiał, zmienić jego walory estetyczne, jak i pogorszyć parametry techniczne. Profesjonalnie wykonana impregnacja, gwarantuje kompleksową ochronę drewna w najtrudniejszych sytuacjach. Wszystkie środki do konserwacji są dobierane do konkretnego rodzaju drewna, a co najważniejsze, działają niezawodnie.
Po czym poznasz, że drewno zostało zaimpregnowane we właściwy sposób?
Już na pierwszy rzut oka widać, czy drewno budowlane jest we właściwy sposób zaimpregnowane. Przede wszystkim na jego powierzchni wytwarzana jest specjalna warstwa, która uwydatnia słoje i kolor materiału. Dodatkowo, jeżeli drewno jest poddawane impregnacji ciśnieniowej, musi być po tym ślad w dokumentacji, którą otrzymasz od sprzedawcy. Znajdą się w niej informacje na temat zastosowanych środków impregnujących. Przeczytasz, czy są bezpieczne dla środowiska i odpowiednio wydajne.
Prawidłowo przeprowadzony proces impregnacji ciśnieniowej powoduje, że nawet, gdy drewno jest długo składowane przed jego faktycznym wykorzystaniem w celach konstrukcyjnych, nie widać na nim śladów świadczących o pleśni, grzybie czy ataku insektów. Pełne zabezpieczenie jest tutaj możliwe.
Do jakich celów można wykorzystać drewno konstrukcyjne impregnowane ciśnieniowo?
Prawidłowo przeprowadzona impregnacja ciśnieniowa sprawia, że drewno zyskuje pełną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami zewnętrznymi. Z tego właśnie powodu, idealnie nadaje się do budowy domów oraz innych konstrukcji zewnętrznych. Materiał drewniany może mieć bezpośredni kontakt z gruntem oraz wodą. Te czynniki w żaden sposób nie będą na niego oddziaływały.
Budowanie domów z drewna konstrukcyjnego impregnowanego ciśnieniowo jest jak najbardziej zalecane, pomaga utrzymać materiał w odpowiedniej kondycji i kształcie, a jego wygląd zewnętrzny w żaden sposób nie budzi wątpliwości. W miejscach narażonych na podwyższoną eksploatację, impregnowane ciśnieniowo drewno konstrukcyjne nie pęka, ani nie odkształca się. Nie naciąga wilgocią, nie pojawiają się na jego powierzchni przebarwienia.
Drewno konstrukcyjne impregnowane ciśnieniowo jest materiałem, który można wykorzystać bez najmniejszych problemów w celach budowlanych i mieć pewność, że zachowa się idealnie, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.