Szuflady to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni, łazienki czy salonu. Szuflady mają tę zaletę, że maksymalizują przestrzeń, zarówno pod względem przechowywania, jak i wykorzystania potencjału pomieszczenia. Szuflady to świetny sposób na uporządkowanie rzeczy. Jest to znacznie łatwiejsze niż głębokie szafy, które mają tylko jedną półkę i utrudniają wydobycie czegokolwiek z głębi szafy. Prowadnice są wymagane, aby szuflady mogły funkcjonować jako części mebli. Jakie są najlepsze opcje?

Udźwig - prowadnica do szuflad kuchennych

Wybierając prowadnice do szuflad, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę przeznaczenie szuflady. Kluczowe jest rozważenie, jakie przedmioty będą przechowywane w szufladzie. Do cięższych przedmiotów trzeba będzie zastosować mocniejsze prowadnice. Zapewni to, że całość będzie poruszać się płynnie i sprawnie. Chociaż duże szuflady mogą pomieścić wiele rzeczy, mogą być również bardzo ciężkie. Prowadnice do szuflad, które nie są odpowiednio dobrane, mogą łatwo się złamać, wygiąć lub zniekształcić. Ważne jest, aby określić przeznaczenie szuflady i dobrać nośność prowadnicy.

Poziom wysuwu

Poziom wysuwu to odległość, na jaką szuflada wysuwa się poza swój korpus. Najbardziej popularny jest pełny i częściowy wysuw. Pełny wysuw jest najlepszy dla płytkich szuflad. Częściowy sprawdza się najlepiej w przypadku głębokich i szerokich szuflad. Pełny wysuw pozwala również łatwiej sięgnąć do tyłu szuflady, ponieważ wydłuża długość prowadnicy. Częściowy wysuw to około 3/4 długości. Jest to dobry kompromis. Pełny wysuw w bardzo dużych i pełnych szufladach może spowodować zbyt duże obciążenie prowadnic.

Typ - prowadnice kulkowe czy rolkowe?

Ważne jest również, aby rozważyć, do jakich szuflad prowadnice będą montowane. W przypadku lekkich szuflad o niewielkim obciążeniu najlepszym wyborem będzie prowadnica rolkowa. Prowadnice te są niedrogie i łatwe w montażu. Zapewniają one również ograniczony wysuw. Prowadnice te są doskonałe do przechowywania lekkich przedmiotów. Prowadnice rolkowe są jednak bardziej wytrzymałe, mają większą nośność i dlatego są droższe. Mogą utrzymać do 50 kg i mogą być wyposażone w funkcję push-to-open i cichego zamykania. Są również bardziej wytrzymałe niż prowadnice kulkowe.

Szuflada

Funkcje dodatkowe - Dodaj dodatkowe funkcje do swoich szuflad

Niektóre prowadnice posiadają dodatkowe funkcje. Jedną z takich funkcji jest ciche i delikatne zamykanie. Dzięki niemu fronty szuflad nie uderzają o meble. To znacznie zwiększa komfort użytkowania szafek oraz funkcja push-to open, która pozwala na otwarcie szuflady po prostu przez naciśnięcie przycisku. Jest to szczególnie przydatne w przypadku mebli kuchennych, gdzie może zaistnieć potrzeba otwierania szuflad łokciem lub kolanem. Szufladę można zamknąć naciskając na jej front.

Rodzaj i sposób montażu - jak zainstalować prowadnice do szuflad?

Przy wyborze prowadnic do szuflad należy wziąć pod uwagę rodzaj prowadnic, które będą używane. Istnieje wiele opcji prowadnic rolkowych. Prowadnice te są łatwe w montażu i niedrogie, ich ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych za komplet. Mają ograniczony udźwig do 25 kg i częściowy wysuw. Jest to świetne rozwiązanie do małych szuflad, w których przechowujemy lekkie przedmioty. Prowadnice nie ulegną jednak zniszczeniu przy tej metodzie. Prowadnice rolkowe są ciche, ponieważ mechanizm sprawia, że szuflady poruszają się bezgłośnie. Warto rozważyć zastosowanie ich w meblach w sypialni i salonie, a także w pokoju dziecięcym.

Prowadnice kulkowe mogą być stosowane w niemal wszystkich meblach ze względu na dużą nośność - do 50 kg. Na rynku dostępnych jest wiele opcji prowadnic kulkowych, w tym z pełnym i częściowym wysuwem. Warto zwrócić uwagę na modele z cichym i łatwym zamykaniem, takie jak prowadnica GTV Versalite Plus, lub prowadnice z systemem wspomagania "push-to-open". Prowadnice te są bardziej wytrzymałe niż prowadnice rolkowe i oferują większy komfort i jakość wykonania. 

Prowadnice montowane na dole to świetny sposób na podkreślenie drewnianych boków szuflad. Piękny wygląd szuflady zostanie zachowany dzięki niewidocznemu mocowaniu do dna. Do wyboru masz modele z pełnym i częściowym wysuwem. Warto zadbać o stylowe wykończenie drewnianych szuflad.

Te wskazówki pozwolą Ci cieszyć się gładkimi i łatwymi w obsłudze szufladami. Szeroki zakres dostępnych długości prowadnic pozwoli Ci dopasować je do każdego mebla, od 25 cm głębokości do 70 cm. Możesz dostosować nośność szuflady do umieszczonych w niej przedmiotów. System cichego zamykania lub push-to-open zapewni wysoki komfort użytkowania mebli.

Łatwiej będzie znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla Twojego domu, jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe wskazówki.