Abstrakcja cieszy się dzisiaj dużą popularnością. Nurt ten nie zestarzał się wcale, co świetnie pokazują takie miejsca jak revolio.pl gdzie ludzie masowo zaopatrują się w obrazy abstrakcyjne do dekorowania swoich mieszkań i domów. 

Jeśli interesujesz się malarstwem abstrakcyjnym lub zastanawiasz się nad umieszczeniem takiego obrazu u siebie w domu, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Przedstawimy w nim wszystkich malarzy abstrakcyjnych, o których powinieneś wiedzieć jako amator tego nurtu artystycznego.

Prekursor abstrakcji w Europie

Za pierwszego autora obrazów abstrakcyjnych uważa się Wassilego Kandinskiego i jego obraz “Akwarelę abstrakcyjną”. Kandinsky reprezentuje abstrakcjonizm niegeometryczny, a jego sztuka charakteryzuje się mnogością barw i właśnie nie geometrycznymi figurami. Poza tym jego abstrakcje mają płynne, niewyraźne kontury i często mogą sprawiać wrażenie przypadkowych, niespójnych, chaotycznych. Analizując jednak pełny przekrój jego prac, takich jak wspomniana wyżej “Akwarela Abstrakcyjna” czy np. “Czerń i fiolet”, można zauważyć u autora spójność, konsekwencję i solidne rzemiosło artystyczne.

Kolejne nurty abstrakcyjne

Do kolejnego nurtu abstrakcyjnego należy zaliczyć abstrakcję geometryczną i jej prekursora, holenderskiego malarza Pieta Mondriana. Malował obrazy abstrakcyjne, które dały początek odrębnemu kierunkowi malarskiemu, neoplastycyzmowi. Mondrian w swoich obrazach opiera się na geometrycznych figurach, przede wszystkim kwadratach i prostokątach. To, co wyróżnia jego prace, to bardzo ograniczona pula barw, którą stosował w swojej twórczości - dominowały barwy podstawowe, czyli niebieski, czerwony i żółty, oraz czerń i biel. 

obrazy abstrakcja

 

Co ciekawe, jednym z pionierów abstrakcji geometrycznej był nasz rodak, Kazimierz Malewicz. Ten polsko-rosyjski artysta uznawany jest za pioniera suprematyzmu, czyli gałęzi obrazu abstrakcyjnego, która całkowicie zrywała z realnym pokazywaniem obrazu świata. To co odróżniało Malewicza od Mondriana to inne podejście do geometrii. Kazimierz Malewicz malował dużo bardziej skomplikowane abstrakcje, wyłamał się z trendu równoległości i prostopadłości. Jedne z jego najbardziej znanych obrazów to np. “Czarny kwadrat na białym tle” czy “Kompozycja suprematyczna”. 

Abstrakcyjny ekspresjonizm

Kolejnym wartym uwagi nurtem abstrakcyjnym jest ekspresjonizm, którego najważniejszym przedstawicielem był Jackson Pollock. Jego obrazy abstrakcyjne zalicza się do abstrakcji niegeometrycznej, inaczej nieorganicznej. Pollock odchodził od figur i geometrii, za to bardzo mocno inspirował się kolorem. Jest znany z “action paintingu”, czyli metody malowania obrazów abstrakcyjnych polegającej na rozpryskiwaniu farby na płótnie. 

Innym ciekawym przedstawicielem ekspresjonizmu abstrakcyjnego jest Willem de Kooning. Jego obraz abstrakcyjny “Interchanged” budził wiele emocji na całym świecie i jest jednym z najdroższych obrazów w historii. Nie ma co się dziwić - abstrakcja bardzo mocno zagnieździła się w masowej kulturze i do dzisiaj uznawana jest za jeden z najbardziej kontrowersyjnych i ciekawych nurtów w sztuce malarskiej.