Depresja to jedna z tych chorób, o których ciągle wiemy za mało. Jej objawy nie są proste do zdiagnozowania. Otoczenie często opisuje je jako zwykły smutek, sama osoba z depresją ma zaś opinię powolnej, nietowarzyskiej i leniwej, a więc takiej, która sama właściwie nie wie, czego chce. Tymczasem nie ma mowy o odzyskaniu radości życia i pewności siebie, jeśli nie dostrzeże się depresji i nie zacznie się jej leczyć.

Jak rozpoznać depresję?

Mówiąc o najbardziej typowych objawach depresji zwykle zwraca się uwagę na uczucie smutku i przygnębienia, które pojawia się nawet pomimo tego, że często nie ma dla niego racjonalnych powodów. Towarzyszy mu też niska samoocena, wrażenie nieustannego wewnętrznego napięcia i lęku, którego źródeł sam chory nie jest w stanie ustalić, a także skłonność do obniżania aktywności, nie tylko fizycznej i towarzyskiej, ale również wewnętrznej. Osoby zmagające się z depresją często mówią też o problemie z odczuwaniem przyjemności i o braku energii, uczuciu ciągłego, fizycznego zmęczenia. Może pojawić się też zaburzona zdolność koncentracji, a w pewnym momencie także trudności związane z podejmowaniem decyzji, nawet tych pozornie błahych. Objawami depresji są też zaburzenia snu, które mogą przyjmować postać tak bezsenności, jak i nadmiernej senności, a także myśli samobójcze.

Oczywiście, dobrze jest pamiętać o tym, że każdy z powyższych objawów może dać o sobie znać w naszym życiu i sam w sobie nie będzie stanowić o depresji. Jeśli jednak kilka z nich pojawi się w połączeniu ze sobą, należy liczyć się z tym, że może na nią wskazywać. Osoby chore szybko przyciągają uwagę otoczenia, choć te często nie jest w stanie we właściwy sposób zinterpretować nagłego braku zainteresowania światem. Niska samoocena występująca zazwyczaj w połączeniu z wyraźnym spadkiem energii sprawia, że mamy do czynienia z tendencją do unikania spotkań towarzyskich i z osłabieniem relacji z innymi ludźmi. Podejmowanie jakichkolwiek aktywności staje się trudniejsze niż kiedykolwiek, a to prowadzi do problemów nie tylko w życiu osobistym i społecznym, ale i w zawodowym.

Jak leczyć depresję?

Depresja w swojej ciężkiej postaci wymaga leczenia farmakologicznego i nie da się tego zmienić. Może się przy tym okazać, że nawet ono nie będzie wystarczające. Leki są niezawodne przy próbach podwyższenia nastroju pacjenta, nie będą jednak w stanie zmienić jego przekonań odnoszących się czy to do świata, czy to do jego własnej osoby. Tu warto zwrócić więc uwagę na rolę psychoterapii i to zarówno jako wsparcia dla farmakologii, jak i jako samodzielnej formy leczenia, gdy choroba ma lekki przebieg. Przeważnie psychoterapia koncentruje się na tym, aby negatywne myśli poświęcone światu i sobie były konfrontowane z rzeczywistością. Konieczna staje się ich modyfikacja tak, aby w większym stopniu odpowiadały stanowi faktycznemu. Psychoterapia zakłada poruszanie bolesnych tematów, nie wiąże się jednak o ocenianiem i krytykowaniem. Może też wspomagać pacjenta, który stopniowo przechodzi do coraz odważniejszych form aktywności modyfikując depresyjne przekonania.

https://hejos.pl/leczenie-depresji-za-pomoca-hipnozy-co-trzeba-wiedziec/