Optometria to wąska gałąź okulistyki. Czym zajmuje się optometrysta i kiedy warto się do niego udać?

Kim jest i czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta specjalizuje się w korekcji wad za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Optyk może wykonać diagnostykę wzroku, zapewnić podstawową opiekę medyczną (tylko jeśli ma stopień naukowy) oraz skierować do innych lekarzy, przede wszystkim okulisty. Optyk może sprawdzić wzrok za pomocą urządzeń komputerowych i innych narzędzi, zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, ocenić stan rogówki, sprawdzić przezroczystość soczewki.

Głównym zadaniem optometrysty jest określenie charakteru i stopnia wady wzroku, ustalenie dokładnej wartości ostrości wzroku w obu oczach oraz określenie niezbędnej korekcji. Optyk ma uprawnienia do wypisywania recept na okulary i soczewki kontaktowe, ale nie może wydawać opinii lekarskiej ani recept na leki. Optometrycy zapewniają jedynie podstawową opiekę wzrokową, nie diagnozują chorób narządu wzroku (innych niż wady refrakcji) i nie mogą przepisać leczenia. Okuliści mogą pełnić funkcje optometrystów, czyli definiować korekcję wzroku, a także angażować się w każdy rodzaj leczenia wzrokowego - terapeutycznego i chirurgicznego.

Optyk nie jest lekarzem, specjalista w tej dziedzinie zajmuje się produkcją soczewek na podstawie recepty wystawionej przez okulistę i optometrystę. Optyk nie może samodzielnie przepisać korekcji i określić parametrów okularów lub soczewek kontaktowych. Optyk wykonuje okulary i soczewki kontaktowe.

Optometrysta - charakterystyka zawodu

Optyk to wysoce wyspecjalizowany okulista, który koryguje patologie wzroku poprzez dopasowywanie okularów i soczewek. Optyk pracujący w sklepach z okularami i soczewkami może nie mieć stopnia medycznego, w takim przypadku jest pozbawiony prawa do porady lekarskiej. Czym zatem zajmuje się optometrysta? Kraków czy Warszawa, każdy specjalista w tym zawodzie zajmuje się komputerową diagnostyką ostrości wzroku, mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe, sprawdza przezroczystość soczewki, stan rogówki oka, określa percepcję światła i koloru oka, odległość międzyśrodkową (między źrenicą), wybiera odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe. Jednocześnie doradza pacjentowi zasady ich używania, przechowywania, wymiany. Wkłada również soczewki w oprawki okularów. Inne obowiązki optometrysty obejmują:

  • Badanie pacjentów i kierowanie ich do okulisty w przypadku wykrycia patologii wzroku.
  • Zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej pacjentom z chorobami oczu.
  • Automatyczna refraktometria - szybki test refrakcji oka.

Specjalista jest zobowiązany do rozpoznawania oznak chorób wpływających na ostrość wzroku (cukrzyca, nadciśnienie, patologia nerek), diagnozowania urazów oka, procesów związanych z wiekiem zwyrodnień tkanek aparatu oka. Zawód optometrysty wiąże się z bliskim kontaktem z terapeutami, pediatrami, traumatologami, okulistami, endokrynologami, kardiologami. Więcej informacji znajdziesz tutaj - https://salonsuperoptyk.pl/baza-wiedzy/optyk-a-optometrysta-krakow/mva_yrwv.

Optometrystka

Czym na co dzień zajmuje się optometrysta?

Pierwszym zadaniem optometrysty jest sprawdzenie ostrości wzroku i identyfikacja wad refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm). Jednak doświadczeni lekarze mogą również sprawdzić stan soczewki, rogówki, naczyń krwionośnych, określić równowagę mięśniową oczu i udzielić pierwszej pomocy w przypadku uszkodzenia oka. Optometrysta zna wszystkie cechy budowy i funkcji oka, a także główne choroby.

Jaka jest różnica między zawodem optometrysty a okulisty? Optometrysta zapewnia jedynie wstępną diagnozę i może leczyć wady refrakcji jedynie metodami zachowawczymi. Okuliści to specjaliści o szerokim profilu: potrafią wybrać okulary i soczewki, ale dodatkowo zajmują się diagnostyką i leczeniem wszelkich patologii narządów wzroku, w tym interwencją chirurgiczną. Warto umówić się na wizytę u optometrysty, jeśli zaobserwujesz:

  • Upośledzenie wzroku (problemy z odczytaniem drobnego druku, niewyraźny obraz obiektów z daleka lub blisko).
  • Częste bóle głowy i zmęczenie, gdy musisz czytać lub pisać.
  • Utrata widzenia peryferyjnego.
  • Błyski i plamy przed oczami.

Jak zostać optometrystą?

Dopiero w latach 80. ubiegłego wieku zaczęto kształcić specjalistów w tym zawodzie. Dziś specjalność jest na wielu uczelniach. Kandydaci mogą wybrać jedną z dwóch specjalizacji:

  • Optometrysta (zawód wymaga wyższego wykształcenia).
  • Optyk-optometrysta.

Zawód ten jest niezwykle poszukiwany, ponieważ z każdym rokiem rośnie liczba osób z wadami refrakcji.