Autyzm jest chorobom, o której niewiele się mówi. Niektórzy uważają, że część odmian autyzmu jest spowodowana rezultatem niedostatecznej ilości naturalnych endokanabinoidów w mózgu.Ten niedobór jest połączony z szeregiem innych dolegliwości. Endokanabinoidy mają budowę bardzo podobną do cząsteczek kannabinoli (takich jak THC lub CBD), które w dużych ilościach naturalnie występują w marihuanie.
Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, iż stosując kontrolowane oraz bezpieczne ilości dawek konopi indyjskich, można zaobserwować poprawę u pacjentów chorych na autyzm. W przeciwieństwie do farmakologicznych środków używanych w leczeniu autyzmu, konopie indyjskie nie powodują żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych oraz są całkowicie nieszkodliwe. Niestety, leki na autyzm, które przyjmowane są przez pacjentów długofalowo, najczęściej wpływają na pogorszenie ich stanu.
W roku 2018 pewien ojciec mieszkający w Kaliforni zamieścił w Internecie swoje doświadczenia związane z leczeniem swojego syna chorego na autyzm przy użyciu konopi indyjskich. Zanim rozpoczął terapię konopiami, próbował zahamować wpływ choroby na życie swoje i syna, szukając pomocy u lekarzy, którzy przepisywali recepty na leki dostępne w aptekach. Jednak te środki nie przynosiły efektów. W stanie Kalifornia stosowanie konopi indyjskich w celach leczniczych jest całkowicie legalne, zatem ojciec postanowił, że zaryzykuje i przeprowadzi terapię konopiami swojemu choremu synowi. Podawał swojemu autystycznemu dziecku dwa razy na dobę skoncentrowany wyciąg z konopi. Te konopie nie uległy procesowi dekarboksylacji, przez co nie wykazywały działania psychoaktywnego. Wszystkie wcześniej stosowane lekarstwa zaostrzały agresywne zachowania chłopca, jednak podczas zażywania konopi, dziecko zaczęło być coraz bardziej spokojne i zrównoważone, a co za tym idzie - szczęśliwsze. Więcej do przeczytania na stronie http://weed-seeds.pl/
Ojciec autystycznego chłopca powiedział tak: "Wyglądało to tak, jakby jego cały strach, agresja, złość i wrogość dosłownie rozpłynęły się. Sam stał się fizycznie bardziej wyluzowany i zaczął inicjować kontakty o zupełnie innym podłożu, niż tylko agresywne. Coś niesamowitego!"
Mimo wspaniałego rezultatu terapii, nie można wyciągać pochopnych i zbyt daleko idących wniosków. To na razie jeden przypadek, gdzie konopie indyjskie zadziałały w pozytywny sposób i nie jeden sukces nie oznacza, że każda osoba chora na autyzm będzie miała równie dobre efekty tego typu leczenia. Autyzm objawia się na różne sposoby, przebieg choroby także jest kwestią bardzo indywidualną. Zdecydowanie należy przeprowadzić na tym polu dużo więcej szczegółowych badań.
Miejmy nadzieję, że osoby, które cierpią na autyzm będą niedługo mogły spróbować podobnej terapii i pomóc sobie oraz swojemu otoczeniu. Należy pamiętać, że osoby autystyczne wymagają dużo zrozumienia, cierpliwości oraz miłości.
Opisany przypadek jest bardzo inspirujący i daje duże nadzieje, że zostanie opracowana metoda walki z autyzmem.