Dieta oparta na roślinach ma wiele korzyści dla zdrowia. To doskonały sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powszechnych chorób cywilizacyjnych i lepsze samopoczucie. Dieta roślinna jest bogata w błonnik i witaminy. Warzywa i owoce często łączą się z mniejszym spożyciem przetworzonej żywności, tłuszczów i cukru. Ponadto, dieta roślinna pomoże zmniejszyć masę ciała i obniżyć poziom cholesterolu LDL. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z diety opartej na roślinach. 

Dieta roślinna - dla kogo?

Dieta roślinna to świetny wybór dla tych, którzy dbają o dobro zwierząt. Ale także dla wszystkich, którzy pragną świadomie i zdrowo się odżywiać. Eliminuje wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, nabiał i jaja. Te wykluczenia mają jednak drugie dno. Stosując dietę roślinną może być trudniej uzyskać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje organizm. Jeśli trudno Ci całkowicie odciąć się od produktów pochodzenia zwierzęcego, możesz zacząć od małych kroków. Stopniowo wybieraj alternatywy diety opartej na roślinach, takie jak soja lub zamienniki mleka.

Zanim przejdziesz na dietę warzywno-owocową upewnij się, że nie masz nietolerancji pokarmowych. W tym celu możesz wykonać testy u odpowiedniego specjalisty. Dobrą praktyką jest stopniowe ograniczanie produktów odzwierzęcych i zastępowanie ich roślinnymi odpowiednikami. Ważne aby obserwować reakcje swojego organizmu, szczególnie jeśli planujemy większe zmiany w jadłospisie.

jedzenie pochodzenia roślinnego bez nabiału

Dieta oparta na roślinach, a choroby

Obecnie istnieje niewiele badań, które opisują wpływ diety opartej na roślinach w przypadku chorób przewlekłych. Niektóre najnowsze dowody wspierają jednak skuteczność diety roślinnej w leczeniu wielu różnych problemów zdrowotnych. Jedno z ostatnich badań podaje, że dieta warzywno-owocowa wiąże się z obniżeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i niższym poziomem białka C-reaktywnego (CRP). Odkrycie to jest szczególnie istotne dla osób cierpiących na otyłość i problemy krążeniowo-naczyniowe.

Wyniki badania wpływu pokarmów na choroby

W ramach wspomnianego badania monitorowano dietę 4 946 dorosłych osób przez aż 32 lata. Każdy z uczestników wypełnił szczegółowy kwestionariusz dotyczący dotychczasowego jadłospisu. Autorzy oceniali wybory żywieniowe w przyjętej skali. Wysoko punktowane pokarmy były najbardziej korzystne, podczas gdy nisko punktowane pokarmy były najmniej zdrowe. Po przeanalizowaniu wyników, dieta oparta na roślinach była związana z niższą zapadalnością choroby niedokrwiennej serca i raka. Te odkrycia są zachęcające dla wielu osób. Możemy łatwo zaobserwować zainteresowanie dietą roślinną wśród sportowców, celebrytów i ogółu społeczeństwa. 

żywienie na diecie wegańskiej dla zdrowia

Profil mikrobioty wegan

Profil mikrobioty jelit wegan jest inny niż wszystkożerców i wegetarian. Uważa się, że mikrobiota jelitowa wegan jest bardziej chroniona i posiada mniej szkodliwych drobnoustrojów. W małej próbie osób otyłych, mikrobiota wegan wykazywała niższy poziom zapalenia jelit i więcej korzystnych gatunków bakterii. Potrzeba jednak więcej badań, aby potwierdzić związek między dietą roślinną a profilem mikrobioty.

Wyniki tego badania pokazują, że dieta oparta na roślinach jest korzystniejszym wyborem stylu życia dla zdrowia niż typowa dieta wegetariańska.

Możliwe problemy związane z dietą roślinną

Chociaż dieta roślinna może pomóc w ochronie zdrowia, nie jest ona odpowiednia dla wszystkich. Osoby stosujące dietę roślinną powinny być świadome kilku problemów zdrowotnych, które są związane z tym typem żywienia. 

propozycja dania wegańskiego

Rak prostaty, cukrzyca i otyłość

Inne badania pokazują, że dieta roślinna może obniżyć ryzyko raka prostaty. Wykazano też, że chroni przed cukrzycą typu 2. W jednym z badań, diety wegańskie o ograniczonej ilości kalorii spowodowały znacznie niższe ryzyko otyłości i cukrzycy. Co więcej, osoby stosujące dietę roślinną doświadczyły poprawy masy ciała, poziomu cholesterolu i zdrowia psychicznego. Byli oni w stanie zmniejszyć lub nawet odstawić swoje leki na cukrzycę. To sugeruje, że dieta roślinna może być korzystne w zapobieganiu tym chorobom.

Niedobór żelaza

Niedobór żelaza jest częstym problemem zwłaszcza u młodych kobiet stosujących dietę roślinną. Jednak ostatnie badania sugerują, że poziom ferrytyny w krwi wegetarian nie jest niski. Wszystko zależy od całościowego jadłospisu. W niektórych przypadkach suplementacja jest konieczna, ale powinna odbywać się pod nadzorem dietetyka. W przypadku ciężkich niedoborów żelaza należy skonsultować się z lekarzem.