Uzależnienie pacjenci oraz także ich najbliżsi, poszukują pomocy na zewnątrz, w przeróżny sposób sobie ją wyobrażają. Czym się powinien charakteryzować naprawdę dobry ośrodek leczenia uzależnień. Chyba nie zdziwi Was to, że skojarzenia najczęstsze z ośrodkami to: mnogość regulaminów, zasad, surowość, rygor oraz atmosfera żalu, smutku, jak i także wstydu. Kompletnie nie możemy określić, czy wyobrażenia takie związane są z doświadczeniami uzależnionych, ale wiadomo, że odbiegają one od tego, w jaki konkretnie sposób wedle specjalistów wyglądać powinna w ośrodku terapia uzależnień. Właśnie dlatego warto przytoczyć cechy, jakie powinien posiadać ośrodek leczenia uzależnień profesjonalny.

Dobry ośrodek jest taki, który rozumie pacjenta oraz jego dostosowanie pod potrzeby. Jest to cecha podstawowa. Powinna to być terapia, która jest szyta na miarę. Aby terapia mogła pomyślnie przebiegać to potrzebne są różnego rodzaju zasady oraz ramowy plan, ale także w dopasowaniu na myśli mamy to, że terapeuci pracujący w ośrodku, jak i także jego właściciele przygotowani powinni być do różnego rodzaju typu klientów. Świetna jest współpraca jednocześnie wielu terapeutów.

Dobra terapia powinna być dobrze zaprojektowana tak, aby móc działać na wielu płaszczyznach. Spotkania jednorazowe z terapeutą, a więc klasyczna forma terapii ma jak najbardziej sens, ale jest to tylko wstęp do długiej walki z uzależnieniami. Jednak wierzymy, że aby w ogóle terapia zadziałać mogła szybko oraz także efektywnie maksymalnie. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, kiedy w terapeutycznym ośrodku w ciągu dnia odbywać by się mogła zaledwie kilka godzin terapii, a w pozostałą część dnia są pacjenci sobie sami pozostawieni.

Ośrodek powinien być miejscem, gdzie można się zdystansować od problemów codziennych. Wyjazd do ośrodka nie powinien nigdy być większą ucieczką od codzienności. Pacjenci powinni mieć dużą możliwość od zdystansowania się od rutyny, trudności oraz także problemów, które wydają nam się często nieco łatwiejsze do rozwiązania.


W ośrodku panować powinna rodzinna i domowa atmosfera.Nikt nie otworzy się przed innymi pacjentami i personelem, gdy będzie skrępowany, oceniany oraz zawstydzony. W ośrodku się dba o to, aby panująca atmosfera była przyjacielska oraz domowa. Domownicy muszą się poczuć jakby byli rodziną.

Wyjazd do ośrodka powinien być dosyć przyjemnym wyzwaniem. Znacznie lepiej sobie radzimy zawsze z problemem każdym, kiedy nabierzemy od początku pozytywnego nastawienia. Wiemy doskonale, że wyjazd do każdego ośrodka jest dla pacjentów niezwykle stresującym wydarzeniem. Jednak wierzymy, że oferta - Ranczo Salmi oraz także sposób funkcjonowania ośrodka naszego zachęcają wszystkich osób przyjezdnych do zwiększenia dawki optymizmu.

Czy już wiesz jak dobrze wybrać odpowiedni ośrodek leczenia wszystkich uzależnień?

Jeśli szukamy pomocy, to znamy już pięć najistotniejszych cech, które powinno posiadać miejsce, do którego się warto udać właśnie w celu terapii.

Sprawdź ranking ośrodków terapeutycznych na stronie https://osrodkiterapeutyczne.pl/ranking,placowki-leczenia.html